UPDATED: Daily Data: Wednesday, Oct. 5

Published 12:32 am Wednesday, October 5, 2022

SOCCER

EDWARDSBURG 1, VICKBURG 0

At Edwardsburg

Edwardsburg Goal

Mason Coles

Varsity record: Edwardsburg 13-2, 6-0 Wolverine

Highlight: Edwardsburg wins the Wolverine Conference championship

 

COLDWATER 1, EDWARDSBURG JV 1

At Edwardsburg

Edwardsburg Goal

Maverick Gates

 

PAW PAW 6, DOWAGIAC 1

At Paw Paw

Dowagiac Goal

Allex Hernandez

 

Shots on Goal

Dowagiac 10

Paw Paw 22

 

Saves

Dowagiac 10 (Travis Rehborg)

Paw Paw 3

 

Division 3 District Draw

Host: Paw Paw

Wednesday, Oct. 12

Three Rivers @ Berrien Springs, 6 p.m.

Constantine @ Watervliet, 6:30 p.m.

Dowagiac @ Buchanan, 5 p.m.

 

Monday, Oct. 17

Berrien Springs-Three Rivers winner @ Paw Paw, 5 p.m.

Watervliet-Constantine winner vs. Buchanan-Dowagiac winner @ Paw Paw, 7 p.m.

 

Thursday, Oct. 20

Championship match @ Paw Paw, 6 p.m.

 

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

Berrien County Cross Country Meet

Boys

Team scores

  1. Berrien Springs 65, 2. St. Joseph 73, 3. River Valley 76, 4. Buchanan 90, 5. Bridgman 129, 6. Coloma 165, 7. Lakeshore 198, 8. Our Lady of the Lake 217, 9. Watervliet 232, 10. New Buffalo 239, 11. Eau Claire 259, 12. Niles 277

 

Overall Winner

Luke Morrison, Berrien Springs – 16:30

 

Buchanan Finishers

  1. Jacob Kuntz 17:56, 14. Jack Sherwood 17:58, 19. Britain Philip 18:17, 20. Liam McBeth 18:25, 24. Coy Weinberg (Buc) 18:46, 68. Luke Sherwood 21:23, 71. Dean Wegner 21;28, 74. Devon Simpson 21:36, 82. Rowan Kile 22:06, 84. Jacob Stiles 22:23. 89. 23:06

 

Niles Finishers

  1. Logan Ritchie 18:47, 36. Jacob Erickson 19:28, 88. Owen Riggenbach 23:02, 94. Nathan Ritter 23:22, 103. Tyler Reeves 24:16

 

Brandywine Finishers

  1. Robert Hartz 19:33, 86. Elijah Gamble 22:41, 92. Ethan Ohara 23:20, 95. Gabe Smith 23:23

 

Girls

Team scores

  1. St. Joseph 29, 2. Lakeshore 62, 3. Niles 122, 4. Our Lady of the Lake 131, 5. Buchanan 133, 6. Bridgman 138, 7. Watervliet 172, 8. Brandywine 197, 9. Berrien Springs 211

 

Overall Winner

Gail Vaikutis, St. Joseph – 19:05

 

Buchanan Finishers

  1. Madeline Young 20:41, 12. Adyson Baker 21:49, 25. Makynna Williams 22:31, 51. Sydney Greaves 24:02, 63. Carolyn Young 24:54, 64. Emma Miller 24:55, 67. Saleen Brennan 25:03, 68. Isabelle Bryans 25:04, 75. Cautlyn Morris 26:q4, 83. Isabelle Overmyer 27:31

 

Niles Finishers

  1. Mary Saylor 22:06, 18. Aubrey Jackson 22:07, 24. Tori Yates 22:26, 31. Kierstyn Thompson 22:48, 41. Kylie Conn 23:13, 102. Gabriela Cesar do Amaral 39:57

 

Brandywine Finishers

  1. Miley Young 22:37, 33. Aubree Murray 22:52, 43. Karleigh Byrd 23:17, 61. Sydney Olson 24:49, 97. Halie Borders 31:08

 

TENNIS

BRANDYWINE 7, EDWARDSBURG 1

At Niles

Singles

1. Bode Bosch (BW) d. Hudson Haberland 6-0, 6-2; 2. Corban Gamble(BW) d. Jake Emenaker 7-6(5), 6-4; 3. Xander Curtis(BW) d. Steven Linton 6-2, 6-2; 4. Brody Prenkert (BW) d. Noah Coleman, Edwardsburg, 6-0, 6-0

Doubles

1. Caleb Layman-Owen Eberlein (ED) Triston Peterson-Ethan Adamczyk, Brandywine, 6-2, 6-2; 2. Jayden Spitler-Matt Veach (BW) d. Brady Halfman-Brady Leep 6-2, 6-4; 3. Sean Wixson-Wiliam Hayes (BW) d. Brandon Hosang-Tyler Hosang 4-6, 6-1, 10-8; 4. Blake Magyar-Ryder Richard (BW) d. Braden Farmer-Logan Paluzzi, Edwardsburg, 6-1, 6-0

Varsity record: Brandywine 11-5

 

NILES 7, BRIDGMAN/NEW BUFFALO/OUR LADY OF THE LAKE 1

At Niles

Singles

1. Elias Babler (N) d. Noah Siglow 6-2, 1-6 , 10-6; 2. Jack Badman (N) d. Angelo Ciccarelli 7-6(5), 7-5; 3. Paxton Daniel (N) d. Wes Barnes 6-1, 6-2; 4. Connor Siglow (BR/NB/OLL) Abner Lozada 6-2, 6-4

Doubles

1. Wyatt Mitchell-Conner Weston (N) d. Richard Mabry-Alex Thompson 6-4, 3-6, 10-5; 2. David Ehlert-Jackson Podlin (N) d. Kanha Patel-Quinn Noll 6-1, 6-0; 3. Hunter Suddon-David Ehlert   (N) d. Aiden Sokol-Zoey Heyn 6-3, 6-2; 4. Gavin Mahar-Seth Smith (N) d. Billy Boston-Dylan Miller 6-0, 6-1

 

HIGH SCHOOL VOLLEYBALL

BRANDYWINE 3, CASSOPOLIS 0

At Niles

Match Score

Brandywine d. 25-11, 25-20, 25-17

 

Individual Brandywine Statistics

Aces

Tressa Hullinger 2, Hope Typer 2, Kadence Brumitt 2, Addy Drotoz 2

Kills 

Brumitt 13, Kallie Solloway 6, Tressa Hullinger 4, Clara DePriest 3

Digs

Typer 12, Brumitt 10, DePriest 11, Drotoz 8

Assists 

DePriest 27

Varsity record: Brandywine 14-4-2

 

CASSOPOLIS 4, HARTFORD 1

At Hartford

Match Score

Cassopolis d. Hartford 25-12, 20-25, 25-22, 25-18

 

Individual Statistics

Alexis Millirans 14 digs, Atyanna Alford 11 digs, 11 kills, Katherine Gregory 4 digs, 8 kills, 3 aces, 2 blocks, Rachel Williams 8 digs, Tori Burks 35 assist, 8 digs, Kayla Baker 2 kills, Makayla Robinson 2 kills, Katariina Peipman 8 kills, Ella Smith 23 digs, 8 kills, 3 blocks

 

COLLEGE VOLLEYBALL

LAKE MICHIGAN 3, SOUTHWESTERN MICHIGAN 0

At Dowagiac

Match Score

Lake Michigan d. Southwestern Michigan 25-20, 25-17, 25-11

 

Individual Statistics

Leading scorers

Emma Beckman 6 points, Cadence Knight 5 points, Nikki Nate 2 points, Amara Palmer 2 points, Liz Stockdale 1 point, Briana Russell 1 point

Kills

Nikki Nate 7, Amara Palmer 4, Bianca Hobson 4, Faith Rankin 3, Juliette Schroeder 1

Blocks

Amara Palmer 3, Nikki Nate 2, Juliette Schroeder 2, Shayla Shears 1, Faith Rankin 1

Digs

Cadence Knight 16, Amara Palmer 9, Nikki Nate 8, Faith Rankin 6, Liz Stockdale 5, Briana Russell 4, Juliette Schroeder 4, Shayla Shears 3, Emma Beckman 3, Bianca Hobson 2

Assists

Amara Palmer 8, Emma Beckman 7

Records: Lake Michigan 19-4, 6-0 Western Conference, Southwestenr Michigan 9-12, 3-3 Western Conference

 

GOLF

MHSAA Pre-Regional

At Lake Doster

Medalist

Hannah Robinson, Charlotte – 82

 

Team Scores

Charlotte 395, Vicksburg 397, Dowagiac 412, Otsego 438, Eaton Rapids 451, Niles 522

 

Dowagiac Finishers

Rebecca Guernsey (D) 93, Anna Ironside (D) 100, Carlee Spagnoli 104, Cora Wegner 115, Bree Behnke 132

 

Niles Finishers

Baylee Davis 111, Chloe Roden 129, Emma Williams 138, Amelia Rodgers 143