UPDATED: Daily Data: Wednesday, Sept. 15

Published 10:26 pm Tuesday, September 14, 2021

CROSS COUNTRY

Boys Results

PAW PAW 18, NILES 44

At Madeline Bertrand Park

Overall Winner

Austin Williford, Paw Paw – 18:29

 

Niles Finishers

  1. Aiden Krueger 19:55, 12. Ashton Burrous 21:31, 16. Logan Ritchie 23:34, 17. Miguel Vazquez 23:34, 23. Tyler Reeves 29:06

 

Girls Results

PAW PAW 27, NILES 30

Overall Winner

Taylor Meier, Paw Paw – 22:12

 

Niles Finishers

  1. Kierstyn Thompson 22:24, 5. Cassanndra Shortman 24:36, 6, Aubrey Jackson 24:46, 8. Eve Shepherd 25:03, 9, Ansley McIntosh 25:27, 10. Kylie Conn 26:43, 11, Meg Crites 26:54, 14. Carsyn Franz 29:16, 17. Kamryn Patterson 32:17, 18, Anna Tibbits 32:20

 

BCS Jamboree

At Brandywine High School

Girls Team Scores

Buchanan 30, Bridgman 39, Berrien Springs 75, Brandywine 100

 

Overall Winner

Madeline Young, Buchanan – 22:23

 

Additional Buchanan Finishers

  1. Eleanor Young 24:07, 5. Emma Miller 24:10, 9. Caitlyn Horvath 24:51, 11. Sydney Greaves 25:06, 13. Joy Kaltenbach 25:23, 16. Sadie Holloway 26:02, 22. Katelyn Ailes 28:28, 25. Saleen Brennan 29:19, 27, Isabelle Bryans 29:44, 34. Caitlyn Morris 31:39, 36. Jenna French 33:19

 

Brandywine Finishers

  1. Allison Lauri 24:16, 23. Karla Avina-Rios 28:29, 28. Miley Young 30:06, 31. Lexi Troup 30:43, 39. Steffany Cruz 34:09, 40. Monse Avina 34:28

 

Boys Team Scores

Berrien Springs 26, Bridgman 43, South Haven 52, Brandywine 97

 

Overall Winner

James Burke, Berrien Springs – 18:31

 

Brandywine Finishers

  1. Jake McCubbin 21:48, 18. Connor Dye 22:25, 25. Mason Young 23:55, 29. Ethan Ohara 25:43, 30. Jacob Rydwelski 27:05, 33. Gage Hoskin 28:36, 38. Gavin Schoff 41:24.16, 39, Kaiden Reith 41:24.17, 40. Kevin Roberts 41:24.18

 

Buchanan Finishers

  1. Walker Barz 19:18, Caleb Sweeney 27:35, 19. Coy Weinberg 22:51

 

MIDDLE SCHOOL CROSS COUNTRY

At Brandywine High School

Girls Results

Brandywine 33, Buchanan 52, South Haven Baseline 68, Bridgman 69

 

Overall Winner

Karleigh Byrd, Brandywine – 15:59

 

Additional Brandywine Finishers

  1. Sydney Roeder 16:00, 7. Lilly Gilly 18:11, 14, Gracie Jackson 23:10, 15. Ellah Borders 23:33, 16. Avery Bright 23:43

 

Buchanan Finishers

  1. Brooke Schlutt 17:57, 6, Audrey Hunt 18:01, 8. Carolyn Young 18:14, 13, Bailey Wesner 21:21, 20. Ava Paskiet 25:27

 

Boys Team Scores

Buchanan 33, South Haven Baseline 40, Bridgman 52

 

Overall Winner

Isaac Chalupa, South Haven Baseline – 13:00

 

Buchanan Finishers

  1. Liam McBeth 13:05, 3. Jack Sherwood 13:19, 7. Jack Kurtz 14:15, 9. Dean Wegner 15:06, 12. Devon Simpson 15:35, 14. Caden McMahan 16:00, 16. William Spencer 16:48, 27. Charlie Spencer 24:19, 30. Charley Cowart 26:03

 

Brandywine Finishers

  1. Gabe Smith 19:53, 25. Kolton Tonkel 21:15, 28. Baylin DePriest 24:49, 29. Cody Hoskins 26:01

 

VOLLEYBALL

CASSOPOLIS 3, BANGOR 0

At Cassopolis

Match Score

Cassopolis d. Bangor 25-7, 25-11. 25-6

 

Individual Statistics

Ella Smith 2 kills, 1 dig; Quianna Smith 3 aces, 1 dig;

Ryli Burks 2 aces, 4 kills, and 8 assist; Atyanna Alford 7 aces, 5 kills, 2 assist, 1 dig; Lisette Tilk 2 kills, 3 digs; Hailey Hunsberger 5 digs; Zaniya Dodd 6 aces, 2 kills, 2 digs Jadin Wolfe 1 ace, 5 kills;

Mya Young 2 kills; Rachel Williams 3 digs

 

SOUTH HAVEN 3, DOWAGIAC 2

At South Haven

Match Score

South Haven d. Dowagiac 25-23, 25-14, 17-25, 20-25, 16-14

 

Individual Statistics

Kills

Riley Stack 11, Megan Davis 11, Caleigh Wimberly 8, Abbey Dobberstein 2, Maggie Weller 2

Blocks

Stack 2, Weller 2, Alanah Smith 2

Digs

Wimberley 19, Khloie Goins 12, Dobberstein 6, Brooklyn Smith 5, Davis 5, Stack 4, Alyssa Dyer 2

Aces

Davis 6 Weller 3, Wimberley 2, Goins 2

Assists

Stack 16, Smith 14

Varsity record: Dowagiac 9-3-1