Niles sends one to state finals

By Staff
The Niles track and field teams did not fare well at the Division 2 Regional meet, held Friday afternoon at Middleville-Thornapple Kellogg.
The Niles boys scored just eight points while the Lady Vikings finished with just two points.
Jason Todd turned in the best performance for the Niles boys, finishing third in the 800-meter run with a time of 1:59.49 to qualify for the state finals.
Karyce Pulliam finished sixth in the 200-meter.
Tasha Webster scored for the Niles girls, finishing sixth in the 100-meter dash. The Niles 400-meter relay team finished sixth as well.
The Division 2 state finals will be held Saturday, May 31, at Caledonia High School.
Lakeshore 75, Three Rivers 67, Middleville-Thornapple Kellogg 65, Vicksburg 62, Gull Lake 50, Dowagiac 48, Allegan 32, Otsego 28, Sturgis 25, Plainwell 24, St. Joseph 21, Paw Paw 9, Niles 8, Comstock 8, Mattawan 5, Coloma 0
3200 relay: 1. Vicksburg (Jake Akert, Steve Weichhand, Daniel Roberts, Kent DeBruin) 8:12.59, 2. Allegan 8:15.73, 3. Three Rivers 8:18.43, 4. Sturgis 8:27.13, 5. Middleville 8:31.29, 6. Mattawan 8:36.19
800 relay: 1. Three Rivers (Jemelle Jordan, Nic Thompson, Greg Hall, Jon Williams) 1:30.55, 2. Otsego 1:31.76, 3. Middleville 1:32.66, 4. Richland-Gull Lake 1:34.08, 5. Lakeshore 1:34.29, 6. Niles 1:36.51
400 relay: 1. Three Rivers (Gary Stewart, Jemelle Jordan, Greg Hall, Nic Thompson) 44.51, 2. Otsego 44.73, 3. St. Joseph 44.91, 4. Lakeshore 44.91, 5. Richland Gull Lake 45.08, 6. Middleville 45.47
110 high hurdles: 1. David Hocker (RGL) 15.05, 2. Jamarcus White (DOW) 15.21, 3. Drew Crites (STU) 15.38, 4. Steve Johnson (MTK) 15.50, 5. Josh Porbes (SJ) 15.90, 6. Kevin Garceau (PP) 15.95
100: Darrin Tape (MTK) 10.72, 2. Dan Hetrick (OTS) 11.13, 3. Anthony Dunning (SJ) 11.25, 4. Deven Jackson (DOW) 11.28, 5. Eric Wines (GL) 11.29, 6. Kacey Bowen (VIC) 11.39
1600: 1. Jim Fancoast (LAK) 4:23.14, 2. Daniel Roberts (VIC) 4:25.77, 3. Ben Piercy (RGL) 4:26.08, 4. Alex Schmidtendorff (TR) 4:37.95, 5. Tim Brog (MTK) 4:40.05, 6. Shawn Jordan (STU) 4:42.07
400: 1. Jon Williams (TR) 50.18, 2. Ryan Gleesing (COM) 50.21, 3. Taylor Hainrihar (PP) 51.21, 4. Steve Allen (MTK) 51.71, 5. Brian Robbins (VIC) 51.99, 6. Ryan Dennis (PLA) 52.21
300 intermediate hurdles: 1. Jamarcus White (DOW) 39.54, 2. Eric Wines (RGL) 40.46, 3. Richard Doorlag (VIC) 40.55, 4. Ken Shek (ALL) 40.98, 5. Drew Crites (STU) 41.51, 6. Kevin Garceau (PP) 42.34
800: Jim Pancoaat (LAK) 1:56.80, 2. Kent DeBruin (VIC) 1:58.90, 3. Jason Todd (NIL) 1:59.49, 4. Princeton Wright (TR) 2:01.49, 5. Alex Schmidtendorff (TR) 2:02.38, 6. Anthony Palazollo (SJ) 2:02.74
200: 1. Darrin Tape (MTK) 22.27, 2. Deven Jackson (DOW) 22.93, 3. Kacey Bowen (VIC) 23.00, 4. Dan Hotrick (OTS) 23.01, 5. Greg Hall (TR) 23.12, 6. Karyce Pulliam (NIL) 23.16
3200: 1. Daniel Roberts (VIC) 9:46.49, 2. Ben Piercy (RGL) 9:47.07, 3. Kevin Mills (STU) 9:53.53, 4. Jim Pancoast (LAK) 10:03.55, 5. John McClellan (ALL) 10:04.95, 6. Andrew Lawrick (LAK) 10:08.18
1600 relay: 1. Three Rivers (Princeton Wright, Geoff Roberts, Greg Hall, Jon Williams) 3:27.83, 2. Middleville Thornapple-Kellogg 3:29.56, 3. Vicksburg 3:29.76, 4. Mattawan 3:29.52, 4. Allegan 3:35.21, 6. Plainwell 3:36.38
Discus: 1. Joe Hover (L) 199-6, 2. Adam Mayhew (RGL) 143-09, 3. Andrew Hartline (LAK) 143-01, 4. Rob Veldt (PLA) 141-04, 5. Justin Bennett (DOW) 140-11, 6. Ray Bloom (TR) 138-7
Shotput: 1. Joe Hover (L) 52-10, 2. Andrew Hartline (L) 48-05, 3. Justin Bennett (DOW) 45-11, 4. Jake Haynes (VIC) 44-00, 5. Darrell Smith (TR) 43-04, 6. Shawn Orth (STU) 43-02
Pole Vault: 1. Grant Bowen (PLA) 13-9, 2. Steve Davis (ALL) 13-8, 3. Jarod Tuinstra (PLA) 12-3, 4. T.J. Sanford (STU) 11-3, 5. Garrett Smith (PLA) 10-6, 6. Ben Meer (STU) 10-6
High Jump: 1. Jordan Hartley (MTK) 6-4, 2. (tie) Justin VanSpronsen (MTK), Nick Freer (LAK) and Jon Williams (TR) 6-2, 5. Daid Hocker (RGL) 6-2, 6. Taylor Hainrihar (PP) 6-0
Long Jump: 1. Jamarcus White (DOW) 21-8, 2. Dustin Schanz (ALL) 20-9, 3. Anthony Dunning (SJ) 20-6, 4. Nick Freer (LA) 20-6, 5. Justin VanSpronsen (MTK) 20-5, 6. Kacey Bowen (VIC) 19-07
Girls
St. Joseph 90, Three Rivers 68, Plainwell 64, Otsego 44, Middleville-Thornapple Kellogg 43, Gull Lake 37, Coloma 32, Sturgis 31, Paw Paw 27, Mattawan 21, Vicksburg 21, Dowagiac 16, Lakeshore 12, Allegan 11, Comstock 8, Niles 2
3200 relay: 1. Paw Paw (Kelly Sylvester, Julie Baltmanis, Mackeznie Snyder, Christie Booth) 10:00.80, 2. St. Joseph 10:06.50, 3. Thornapple Kellogg 10:07.00, 4. Lakeshore 10:08.60, 5. Otsego 10:39.66, 6. Sturgis 10:44.12
800 relay: 1. Three Rivers (Emily Kannenberg, Shelby Kimble, Tashea Rhodes, Domonique Smith) 1:49.26, 2. Plainwell 1:49.67, 3. Gull Lake 1:50.12, 4. St. Joseph 1:50.19, 5. Sturgis 1:51.48, 6. Thornapple Kellogg 1:53.94
100 high hurdles: 1. Caitlin Forbes (SJ) 15.31, 2. Mariko Sweetman (GL) 15.43, 3. Jessie Sheen (O) 15.45, 4. Emil Kannenberg (TR) 16.15, 5. Alison Baker (S) 16.19, 6. Stevie Schley (M) 16.28
100 dash: 1. Shannon Carrier (P) 12.42, 2. Chinell McCarthy (S) 12.73, 3. Ashley Urbanski (D) 13.03, 4. Autumn Charnley (GL) 13.21, 5. Kersta Gustafson (TK) 13.26, 6. Tasha Webster (N) 13.51
1600 run: 1. Jessica Stortz (TK) 5:25.05, 2. Kaitlin DeBruin (V) 5:25.37, 3. Alyson Howe (P) 5:25.71, 4. Sarah Zobell (SJ) 5:32.53, 5. Rachel Pechik (M) 5:33.87, 6. Kelly Sylvester (PP) 5:43.44
400 relay: 1. St. Joseph (Caitlin Forbes, Annie Morphey, Kim Schmidt, Sam Brayak) 51.59, 2. Plainwell 52.00, 3. Three Rivers 52.03 4. Gull Lake 52.04, 5. Vicksburg 52.09, 6. Niles 52.40
400 dash: 1. Jessie Sheen (O) 59.11, 2. Megan Mejeur (SJ 1:00.07, 3. Nicole Murray (P) 1:01.19, 4. Kersta Gustafson (TK) 1:02.09, 5. Chinell McCarthy (S) 1:02.54, 6. Melody Edwards (GL) 1:04.30
300 low hurdles: 1. Emily Kannenberg (TR) 46.21, 2. Katie Kruse (A) 46.46, 3. Tashea Rhodea (TR) 47.77, 4. Sheena West (P) 48.15, 5. Caitlin Forbes (SJ) 48.68, 6. Mariko Sweetnam (GL) 49.31
800 run: 1. Christie Booth (PP) 2:19.37, 2. Alison Majeur (SJ) 2:22.68, 3. Teresa Cramer (L) 2:24.41, 4. Ashley Buckhold (TR) 2:25.81, 5. Betsy McDonald (O) 2:27.31, 6. Kristen Bevins (P) 2:32.18
200 dash: 1. Jessie Sheen (O) 26.19, 2. Sam Brayak (SJ) 2:22.68, 3. Ashley Urbanski (D) 26.40, 4. Kersta Gustafson (TK) 27.26, 5. Annie Morphey (SJ) 27.48, 6. Shannon Carrier (P) 27.55
3200 run: 1. Alyson Howe (P) 12:01.22, 2. Laura Portis (GL) 12:02.82, 3. Kaitlin DeBruin (V) 12:12.30, 4. Sarah Zebell (SJ) 12:12.59, 5. Jocelyn Frey (SJ) 12:20.93, 6. Cortney Middleton (L) 12:22.76
1600 relay: 1. St. Joseph (Megan Mejeur, Sam Brayak, Rachel Young, Alison Mejeur) 4:14.76, 2. Thornapple Kellogg 4:14.77, 3. Paw Paw 4:15.25, 4. Vicksburg 4:17.36, 5. Sturgis 4:17.39, 6. Otsego 4:18.08
Discus: 1. Tamara Parr (C) 123-10, 2. Kimberly Hall (TR) 109-09, 3. Katie Hanover (M) 101-00, 4. Cassie Clock (O) 100-02, 5. Erin Mayhew (GL) 100-02, 6. Stepanie Ketchum (O) 98-11
Shot put: 1. Tamara Parr (C) 37-10, 2. Kate Balgoyen (CO) 35-06, 3. Kimbetl Hall (TR) 34-05, 4. Kachina Blackamore (C) 32-10, 5. Cassie Clock (O) 32-05, 6. Hillary Wayenberg (V) 31-10
High jump: 1. Mary Leverentz (TR) 5-04, 2. Tracy Hart (C) 5-04, 3. Carolyn Kaluzny (M) 4-11, 4. Erika Schroll (TR) 4-11, 5. Alison Baker (S) 4-11, 6. Chelsea Knauf (L) 4-11
Long jump: 1. Kim Schmidt (SJ) 16-00, 2. Jessica Plaska (TK) 15-11 3/4 , 3. Sheena West (P) 15-07 3/4 , 4. Ashley Urabanski (D) 15-07 1/2 , 5. Mandy Knobloch (A) 15-00 3/4 , 6. Autumn Charnley (GL) 14-07 3/4

Berrien County

Berrien County Sheriff’s Office receives donation of body armor for K9s

News

New MRI technology now available in Niles

Berrien County

COVID-19 UPDATE: Berrien, Van Buren counties reports new COVID-19 deaths

Giving

Niles Scream Park raises more than $109,000 for local groups

Dowagiac

SMC grad serving patients at the Cleveland Clinic Las Vegas

News

Family mourns Niles native killed following traffic stop in New Mexico

Cassopolis

Niles, Cassopolis students receive United Way scholarship awards

Buchanan

Buchanan Community Schools finds unique solution to serving food during remote learning

Dowagiac

Libby Ann’s set to re-open following COVID closure

Giving

Niles group aspires to spread holiday cheer

Berrien County

COVID-19 UPDATE: Berrien County reports one new COVID-19 death

Business

Biggby Coffee location coming to Edwardsburg

Berrien County

Berrien County Board of Health discusses COVID-19 vaccine deployment

News

Teens arraigned on felony charges following police pursuit

Berrien County

Honor Credit Union announces new southwest Michigan regional manager

Dowagiac

National Guard to host TroopsGiving Food Drive in Dowagiac

Berrien County

Michigan State Police seeks participants for National Missing Children’s Day Poster Contest

Business

Shelton’s Farm Market helping to feed families in need with holiday gift baskets

Giving

Niles dealership collects food, toys for those in need

News

With stolen cars on the rise, Niles police urge drivers to lock vehicles

Dowagiac

Dowagiac Rotary Club, Rotary Foundation gifts $1,000 to C. Wimberley’s Feed the Hungry campaign

Berrien County

PACE of Southwest Michigan announces new CEO

News

Niles teens arrested following vehicle pursuit

News

Two sheriff’s deputies treated following Niles Township apartment fire