Lady Bobcats take third place

By Staff
The Lakeland Conference was well represented at Friday's Division 3 Regional meet held at Constantine High School.
Berrien Springs won the boys' meet while Edwardsburg and Brandywine finished second and third, respectively, in the girls' meet.
Brandywine also had a pair of athletes qualify for the state finals, to be held at Comstock Park High School on Saturday, May 31.
Seniors Lacey Hutchings and Nikki Smith will be making the trip to Comstock Park as both came away with victories at Friday's event.
For the second straight year Hutchings claimed first place in the shot put. Her winning distance of 37-3.25 broke her own school record. She also placed third in the discus with a toss of 100-1. She qualified for the finals in the shot put only.
Smith qualifed for the finals in two events--the high jump and the 300-meter hurdles. She cleared 4-11 to finish second in the high jump and ran a time of 51.4 to take first place in the 300 hurdles. Smith also finished fifth in the 100-meter dash with a time of 13.6 and fourth in the 200-meter dash with a time of 27.9.
Buchanan's Quinton Buish fihished third in the high jump with a leap of 6-1, missing the qualifying height by one inch. He also finished sixth in the 200-meter dash with a time of 23.72.
Buchanan's Rodney Tembo finished sixth in the 3,200-meter run with a time of 10:34.10.
Adrianne Spenner of Buchanan took fifth place in the 100-meter low hurdles with a time of 18.2.
Berrien Springs 99, Schoolcraft 90, Constantine 85.5, Bangor 66, Cassopolis 28, Parchment 27, Kalamazoo Hackett 24, Watervliet 20, Kalamazoo Christian 19.5, Bridgman 18, Hartford 13, Edwardsburg 13, Bloomingdale 10, Buchanan 8, River Valley 6, Brandywine 0
Shot put: 1. Levon Mock (Bangor) 53-1.25, 2. Jason Wolfe (Bangor) 45-7.5, 3. Cornejo Robert0 (Hartford) 44-8.25, 4. Jon Ball (Constantine) 44-6, 5. Josh GOld (Constantine) 44-5.75, 6. Michael Hamilton (Hackett) 44-2.25
High jump: 1. Jarett Mosley (Bloomingdale) 6-2, 2. Caleb Shannon (Watervliet) 6-2, 3. Quinton Buish (Buchanan) 6-1, 4. Kevin Adams (Watervliet) 6-1, 5. Jason Veenstra (K. Christian)/Carlos Ortiz (Constantine) 5-9
Pole vault: 1. Luke Furney (Schoolcraft) 12-9, 2. Robert Roll (Constantine) 12-9, 3. Kevin Anderson (Schoolcraft) 12-9, 4. Ryan Warner (Edwardsburg) 12-3, 5. Scott Cunningham (Constantine) 10-0, 6. Mitch Conroy (Schoolcraft) 10-0
Discus: 1. Levon Mock (Bangor) 144-1, 2. Michael Hamilton (Hackett) 138-10, 3. Josh Gold (Constantine) 137-4, 4. Cornejo Roberto (Hartford) 136-1, 5. Derrick Haman (River Valley) 128-10, 6. Keith Williams (Hartford) 127-8
Long jump: 1. Carson Boekhoven (Parchment) 21-1.25, 2. Kevin Adams (Watervliet) 20-10.5, 3. Bryan Schynski (Schoolcraft) 20-9.5, 4. Joel Green (Bangor) 20-7.75, 5. Andy Werkema (Schoolcraft) 20-4, 6., Matt Fuller (Constantine) 19-9.75
3,200 relay: 1. Schoolcraft 8:18.0, 2. Berrien Springs 8:23.10, 3. Constantine 8:24.80, 4. Bangor 8:34.60, 5. Kalamazoo Christian 8:56.80, 6. Edwardsburg 9:00.90
110 hurdles: 1. Andy Vanleeuwen (Schoolcraft) 15.5, 2. Grant Wolf (Constantine) 15.8, 3. Nolan Martin (B. Springs) 15.8, 4. Carlos Ortiz (Constantine) 16.4, 5. Jacob Thayer (K. Christian) 16.8, 6. Brad Laning (Schoolcraft) 16.9
100 dash: 1. Carson Beekhoven (Parchment) 11.3, 2. LaShard Buck (Cassopolis) 11.3, 3. Joe Alford (Cassopolis) 11.4, 4. Joel Green (Bangor) 11.6, 5. Bryan Schynski (Schoolcraft) 11.6, 6. Zach McGill (Constanine) 11.7
800 relay: 1. Berrien Springs 1:32.10, 2. Constantine 1:32.80, 3. Schoolcraft 1:34.5, 4. Cassopolis 1:34.5, 5. Hartford 1:36.0, 6. Kalamazoo Hackett 1:36.2
1,600 run: 1. Andrew Rogers (B. Springs) 4:30.3, 2. Nick Evans (Bridgman) 4:34.5, 3. Mark Hills (Bangor) 4:37.9. 4. Brien Brockway (Hackett) 4:39.0, 5. Kevin Douglass (Schoolcraft) 4:44.8, 6. James Greenfield (Edwardsburg) 4:50.8
400 relay: 1. Constantine 44.7, 2. Berrien Springs 44.8, 3. Bangor 45.1, 4. Schoolcraft 45.4, 5. Cassopolis 45.41, 6. Parchment 45.8
400 dash: 1. Garrett Zick (B. Springs) 50.6, 2. Kyle Hill (Constantine) 51.5, 3. Joel Baker (K. Christian) 51.6, 4. Pete Kohnen (B. Springs) 51.9, 5. chad Schwabauer (Schoolcraft) 52.7, 6. Nate Holling (Schoolcraft) 52.9
300 hurdles: 1. Nolan Martin (B. Springs) 40.6, 2. Andy Vanleeuwen (Schoolcraft) 41.3, 3. Jacob Thayer (Hackett) 42.2, 4. Grant Wolf (Constantine) 42.3, 5. Eric Tibone (Bridgman) 42.8, 6. Junior Uzoh (B. Springs) 42.8
800 run: 1. Nick Tomsic (Bangor) 2:00.7, 2. Chris Werme (Schoolcraft) 2:03.2, 3. George Black (Constantine) 2:03.3, 4. David Deyoung (K. Christian) 2:03.7, 5. Andrew Rogers (B. Springs) 2:04.7, 6. Rob Gray (Schoolcraft) 2:05.9
200 dash: 1. Ryan Williamson (B. Springs) 23.0, 2. Joe Alford (Cassopolis) 23.3, 3. Kevin Kurr (Parchment) 23.4, 4. Ron Donkersloot (River Valley) 23.7, 5. Joel Baker (K. Christian) 23.71, 6. Quinton Buish (Buchanan) 23.72
3,200 run: 1. Zach Schnitta (B. Springs) 9:55.9, 2. Nick Evans (Bridgman) 10:00.5, 3. Jake Gunn (Edwardsburg) 10:21.6, 4. Mark Hills (Bangor) 10:25.3, 5. Steve Yurk (Schoolcraft) 10:27.9, 6. Rodney Tembo (Buchanan) 10:34.10
1,600 relay: 1. Berrien Springs 3:26.10, 2. Schoolcraft 3:27.9, 3. Constantine 3:32, 4. Kalamazoo Christian 3:40.6, 5. Kalamazoo Hackett 3:41.9, 6. Edwardsburg 3:42.4
Girls
Kalamazoo Christian 110, Edwardburg 79, Brandywine 44, Bloomingdale 39, Schoolcraft 39, Hartford 29, Parchment 27, Watervliet 27, Bridgman 24, Berrien Springs 17, Cassopolis 12, River Valley 10, Kalamazoo Hackett 10, Constantine 8, Buchanan 2
Discus: 1. Jackie Spaulding (Watervliet) 121-7, 2. Megan Bolle (Edwardsburg) 109-7, 3. Lacey Hutchings (Brandywine) 100-1, 4. Bethany Smith (Hartford) 94-10, 5. Courtney Gold (Constantine) 94-0, 6. Juliane Lange (Schoolcraft) 93-9
Long jump: 1. Kelly Zwier (K. Christian) 16-8, 2. Lauren Colyn (K. Christian) 16-4, 3. Allison Schultz (Bridgman) 15-10.75, 4. Mikaela Davis (B. Springs) 15-2.25, 5. Kelsey Gordon (Cassopolis) 15-0, 6. Farah Abdul-Haqq (Bangor) 14-7
Pole vault: 1. Amanda Bowers (Edwardsburg) 7-9, 2. Linda Phillipson (Edwardsburg) 7-3, 3. Mary Vernon (Schoolcraft) 7-3, 4. Megan Rosol (Brandywine) 7-3
Shot put: 1. Lacey Hutchings (Brandywine) 37-3.25, 2. Jackie Spaulding (Watervliet) 36-8.5, 3. Megan Bolle (Edwardsburg) 31-10.25, 4. Erica Kuntz (Hackett) 31.6, 5. Courtney Gold (Constantine) 31-3.25, 6. Anette Arnedt (Watervliet) 30-8
High jump: 1. Lauren Colyn (K. Christian) 5-1, 2. Nikki Smith (Brandywine) 4-11, 3. Antoinette Regnier (Parchment) 4-8, 4. Bethany Smith (Hartford)/Mercedee Mead (B. Springs) 4-8, 6. Alex Kelly (Bloomingdale) 4-8
3,200 relay: 1. Bangor 10:45.4, 2. Edwardsburg 10:46.9, 3. Kalamazoo Christian 10:59.5, 4. Bloomingdale 11:14.7, 5. Schoolcraft 11:16.2, 6. Hartford 11:35.10
100 hurdles: 1. Brandi Bowers (Edwardsburg) 16.6, 2. Sarah Isbrecht (Hartford) 17.2, 3. Caitlyn Carter (K. Christian) 17.6, 4. Stephnaie Bury (Hartford) 18.1, 5. Adrianne Spenner (Buchanan) 18.2, 6. Mallory Jodway (Edwardsburg) 18.3
100 dash: 1. Nora Kuiper (Parchment) 12.5, 2. Sherdal Smith (Bloomingdale) 12.9, 3. Allison Schultz (Bridgman) 13.2, 4. Jewel Thompson (Bangor) 13.4, 5. Nikki Smith (Brandyywine) 13.6, 6. Kaitlin Betley (Parchment) 13.6
800 relay: 1. Kalamazoo Christian 1:50.6, 2. Schoolcraft 1:52.2, 3. Berrien Springs 1:54.9, 4. Bridgman 1:55.5, 5. Edwardsburg 1:56.7, 6. Constantine 1:57.0
1,600 run: 1. Emily Gunn (Edwardsburg) 5:32.3, 2. Leah Reames (K. Christian) 5:36.7, 3. Kim Wanders (Bloomingdale) 5:39.8, 4. Noelle Dryden (River Valley) 5:41.7, 5. Julia Hernandez (Bangor) 5:44.5, 6. Ashley Wright (Constantine) 5:56.2
400 relay: 1. Parchment 53.5, 2. Bridgman 53.6, 3. Schoolcraft 53.7, 4. Berrien Springs 54.0, 5. Kalamazoo Christian 54.5, 6. Hartford 56.1
400 dash: 1. Heather Koning (K. Christian) 1:01.6, 2. Kelsey Gordon (Cassopolsi) 1:02.9, 3. Kristi Erickson (Bloomingdale) 1:03.7, 4. Lauren George (Hackett) 1:04.8, 5. Sherdal Smith (Bloomingdale) 1:06.3, 6. Jewel Thompson (Bangor) 1:06.4
300 hurdles: 1. Nikki Smith (Brandywine) 51.4, 2. Sarah Isbrecht (Hartford) 52.4, 3. Caitlyn Carter (K. Christian) 53.0, 4. Mallory Jodway (Edwardsburg) 53.9, 5. Kelly Suter (Hackett) 55.1, 6. Anette Arendt (Watervliet) 55.6
800 run: 1. Liz Tien (Schoolcraft) 2:31.1, 2. Emily Gunn (Edwardsburg) 2:32.5, 3. Margaret Geisler (Watervliet) 2:39.0, 4. Charissa Hollett (K. Christian) 2:39.5, 5. Jill Tuinier (K. Christian) 2:40.0, 6. Ashley Denney (Bangor) 2:41.1
200 dash: 1. Kelly Zwier (K. Christian) 27.4, 2. Sherdal Smith (Bloomingdale) 27.5, 3. Jewel Thompson (Bangor) 27.7, 4. Nikki Smith (Brandywine) 27.9, 5. Kelsey Gordon (Cassopolis) 28.4, 6. Kim Gear (Watervliet) 29.2
3,200 run: 1. Leah Reames (K. Christian) 12:19.8, 2. Julia Hernandez (Bangor) 12:24.0, 3. Noelle Dryden (R. Valley) 12:50.8, 4. Ashley Denney (Bangor) 13:24.8, 5. Bekah Bothwell (Bloomingdale) 13:35.4, 6. Ashley Wright (Constantine) 13:39.3
1,600 relay: 1. Bangor 4:22.9, 2. Kalamazoo Christian 4:25.1, 3. Schoolcraft 4:25.1, 4. Edwardsburg 4:29.0, 5. Bloomingdale 4:29.2, 6. Constantine 4:37.3

Business

Niles Main Street launches social media campaign focused on shopping small during the holiday season

Edwardsburg

Two involved in Edwardsburg drug bust arraigned on charges

Berrien County

COVID-19 UPDATE: Berrien, Cass, Van Buren counties report additional COVID-19 deaths

News

Niles City Council welcomes new member

Business

The Strand to offer hayride tour of Sister Lakes

Buchanan

Buchanan City Commission discusses master plan, marijuana application, trees complaints

News

Niles City Council approves outdoor dining zone

News

UPDATE: Rite Aid expands no-cost COVID-19 testing

Dowagiac

Dowagiac city utilities portal receives positive feedback from community

News

Niles District Library decorates for holidays

Business

New Niles restaurant to celebrate creativity

Berrien County

COVID-19 UPDATE: Michigan reports 314,216 cases, 8,543 deaths

News

Niles man charged in downtown bank robbery

Berrien County

Pokagon Band donates proceeds from Four Winds Invitational to Beacon Children’s Hospital

Berrien County

Local effort underway to support Wreaths Across America

Dowagiac

SMC unveils Grady Scholars initiative

News

MDARD, MI Retailers Association, Meijer urging consumers to shop as normal

News

Further protecting construction, manufacturing workers, MIOSHA enhances inspection efforts

Berrien County

Police rescue man trapped under vehicle after two-car crash in Niles Township

News

Niles mayor asks public to heed warnings after testing positive for COVID-19

Business

Local tree farm opens for holiday season

Edwardsburg

Edwardsburg Sports Complex asking for support on GivingTuesday

Education

Niles High School students finish out investment tournament in top half

Dowagiac

Dowagiac Rotary Club planning to support Feed the Hungry campaign