Niles’ Darek Bullock-Mills, seen here from last weekend’s team state finals, was defeated in the individual semifinals Friday night. (Leader photo/File)
Niles’ Darek Bullock-Mills, seen here from last weekend’s team state finals, was defeated in the individual semifinals Friday night. (Leader photo/File)

Archived Story

Bullock-Mills, Higley denied state titles

Published 8:39am Saturday, March 1, 2014

AUBURN HILLS — Darek Bullock-Mills of Niles and Michael Higley of Edwardsburg both reached the Division 2 state wrestling semifinals, but were denied a shot at a championship Friday night.

Bullock-Mills was defeated by Eaton Rapids’ Jaedin Sklapsky 9-2 in the 130-pound semifinals, while Higley dropped a 4-2 decision at 103 pounds to Fowlerville’s Dalton Roberts.

Dowagiac junior Tristan Howard earned his 100th career victory Friday at The Palace of Auburn Hills. (Leader photo/Submitted)
Dowagiac junior Tristan Howard earned his 100th career victory Friday at The Palace of Auburn Hills. (Leader photo/Submitted)

Despite the losses, Niles, Edwardsburg, Dowagiac and Brandywine will have a bevy of state placers this weekend led by the Vikings with five.

Joining Bullock-Mills on the podium later today will be Andrew Flick (1-3), Brendon Meek (112), Josh Dayhuff (119) and Warren Smith (140).

Dowagiac’s Tristan Howard will also place at 285-pounds in Division 3, as will Brandywine’s Cory Katterheinrich at 285 in Division 4.

 

MHSAA State Finals

At The Palace of Auburn Hills

Division 2

Consolation First Round

103: Andrew Flick (Niles) p. Randy Smith (Ada-Forest Hills Eastern 2:05

112: Brendon Meek (Niles) p. Noah Schoenherr (Bay City Western) 4:58

119: Josh Dayhuff (Niles) p. Al-Aminul Haque (Warren Woods Tower) 2:50

125: George Nietering (Spring Lake) beat Dustin Vires (Edwardsburg) 10-8

135: Noah Hall (Niles) beat Jeff Heinz (Gaylord) 2-1

140: Warren Smith (Niles) drew bye

145: Collin Butler (Fruitport) beat Quintin Smith (Niles) 10-4

 

Championship Quarterfinals

103: Michael Higley (Edwardsburg) p. David Knapp (Dearborn Heights Annapolis) 1:19.

130: Darek Bullock Mills (Niles) p. Dale Umlor (Coopersville) 3:28.

 

Consolation Second Round

103: Andrew Flick (Niles) major decision over David Knapp (Dearborn Heights Annapolis) 9-0.

112: Brendon Meek (Niles) beat Dylan Wilkins (Sparta) 8-5.

119: Josh Dayhuff (Niles) beat Luke Raczkowski (Jackson Parma Western) 4-2

 

Championship Semifinals

103: Dalton Roberts (Fowlerville) beat Michael Higley (Edwardsburg) 4-2

130: Jaedin Sklapsky (Eaton Rapids) beat Darek Bullock-Mills (Niles) 9-2

 

Division 3

Championship Quarterfinals

285: Presley Kellogg (Michigan Center) beat Tristan Howard (Dowagiac) 4-2

 

Consolation Second Round

285: Tristan Howard (Dowagiac) p. Jarred Calkins (Olivet) 1:30.

 

Division 4

Consolation First Round

189: Carl Morgan (Hart) beat Tymari Brown (Cassopolis) 8-4

285: Cory Katterheinrich (Brandywine) p. Mykhaylo Hetmanskyy (St. Louis) 2:02

 

Consolation Second Round

285: Cory Katterheinrich (Brandywine) p. Keegan Richardson (Mancelona) 4:51

 

By using this website’s user-contribution features, including comments, photo galleries, or any other feature, you agree to abide by the terms of use. Please read this agreement in its entirety because it contains useful information that will help you better understand the rules and general "good manners" that are expected when contributing content to this website.

Editor's Picks

formal