UPDATED: Daily Data: Friday, Oct. 7

Published 11:28 am Friday, October 7, 2022

FOOTBALL

BENTON HARBOR 14, DOWAGIAC 12

At Benton Harbor

Dowagiac        0          6          0          6 – 12

B. Harbor       8          0          0          6 – 14

BH — Avontae Tasker 39 pass from Davionte Tasker (Julius Watkins run)

D — Avery Admundsen 3 run (kick blocked)

BH — Davionte Tasker 10 pass from Avontae Tasker (pass failed)

D — Isiah Hill 8 run (run failed)

Varsity records: Dowagiac 1-6, 0-4; Benton Harbor 4-3, 2-1 Lakeland

 

GIRLS GOLF

Division 3 Regional

At Lake Doster C.C.

Medalist

Hannah Robinson, Charlotte – 77

 

Qualifying Teams

Vicksburg 392, Otsego 410, Charlotte 411

 

Individual Qualifiers

Rebecca Guernsey (Dowagiac) 90, Chloe Baker (Edwardsburg) 91, Zoe Bronkema (Allegan) 93

 

Dowagiac Results 425

Carlee Spagnoli 107, Anna Ironside 109, Cora Wegner 119, Bree Behnke 135

 

Edwardsburg Results 429

Vivian Tomas 111, Sydney Herring 113, Samantha Stewart 114, Addyson Wrigley 127

 

Niles Results 463

Baylee Davis 105, Eva Van Dyke 113, Allison Andres 117, Chloe Roden 128, Amelia Rodgers 137

 

Division 4 Regional

At Moss Ridge G.C.

Medalist

Andrea Diemer, Grandville Calvin Christian – 76

 

Qualifying Teams

Kalamazoo Christian 337, Kalamazoo Hackett 370, Grandville Calvin Christian 376

 

Individual Qualifiers

Mackenzie Goudreau (Montague) 78, Haley Earles (Schoolcraft) 92, Natalie Kellogg (Montague 92

 

Cassopolis Results 436

Maria Insenser 94, Nola Hawkins 102, Quianna Murray 119, Ryli Burks 121, Devin Hawkins 135

 

COLLEGE VOLLEYBALL

KELLOGG C.C. 3, SOUTHWESTERN MICHIGAN 2

At Battle Creek

Match Score

Kellogg d. Southwestern 22-25, 25-17, 18-25, 25-20, 15-10

 

Individual Statistics

Leading scorers

Nikki Nate 12 points, 2 aces; Amara Palmer 10 points, 4 aces; Briana Russell 7 points, 2 aces;

Faith Standley 6 points; Bianca Hobson 6 points; Cadence Knight 4 points

Kills

Nikki Nate 9, Faith Rankin 9, Bianca Hobson 9, Shayla Shears 6, Amara Palmer 4, Juliette Schroeder 4, Cadence Knight 1

Blocks

Nikki Nate 2, Shayla Shears 2, Juliette Schroeder 2, Faith Rankin 1, Bianca Hobson 1, Amara Palmer 1

Digs

Cadence Knight 22, Faith Rankin 13, Briana Russell 13, Nikki Nate 12, Amara Palmer 11, Bianca Hobson 4, Faith Standley 3, Shayla Shears 2

Assists

Amara Palmer 33

Records: Southwestern 9-11, 3-4 Western Conference; Kellogg 6-17, 1-6 Western Conference

 

LAKE MICHGAN COLLEGE 3, SOUTHWESTERN MICHIGAN 2

At Dowagiac

Match Score

Lake Michigan d. Southwestern 25-20, 25-17, 25-11

 

Individual Statistics

Leading scorers:

Emma Beckman 6 points

Cadence Knight 5 points

Nikki Nate 2 points

Amara Palmer 2 points

Liz Stockdale 1 point

Briana Russell 1 point

 

Kills

Nikki Nate 7, Amara Palmer 4, Bianca Hobson 4, Faith Rankin 3, Juliette Schroeder 1

Blocks

Amara Palmer 3, Nikki Nate 2, Juliette Schroeder 2, Shayla Shears 1, Faith Rankin 1

Digs

Cadence Knight 16, Amara Palmer 9, Nikki Nate 8, Faith Rankin 6, Liz Stockdale 5, Briana Russell 4, Juliette Schroeder 4, Shayla Shears 3, Emma Beckman 3, Bianca Hobson 2

Assists

Amara Palmer 8, Emma Beckman 7

Records: Lake Michigan 19-6, 6-0 Western Conference; Southwestern 9-11, 3-3 Western Conference

 

HIGH SCHOOL VOLLEYBALL

NILES 3, PAW PAW 0

At Niles

Match Score

Niles d. Paw Paw 25-17, 25-10, 25-11

 

Individual Statistics

Kills

Jillian Bruckner 7, Bree Lake 6, Nyla Hover 5, Brynn Lake 5, Amirah Lee 4

Aces

Amelia Florkowski 9, Jillian Bruckner 6, Anna Johnson 4

Assists

Brynn Lake 7, Anna Johnson 11, Kaydence Jacobs 10

Digs

Amelia Florkowski 8

Blocks

Kendall Gerdes 2, Brynn Lake 2

Varsity record: Niles 22-17-6, 5-1 Wolverine

 

EDWARDSBURG 3, OTSEGO 0

At Edwardsburg

Match Score

Edwardsburg d. Otsego 25-23, 25-17, 25-20

 

Individual Statistics

Drew Glaser 12 kills, 10 digs, 1 block, 1 ace; Sarah Pippin 13 kills, 1 dig; Nisa Shier 9 kills, 1 dig, 1 block; Lexi Schimpa 2 kills, 16 digs, 37 assists; Liz Pederson 6 kills, 2 blocks; Ella Armock 3 kills, 2 blocks; Ava Meek 1 kill, 11 digs, 1 assist; Alaina DeHart 18 digs

Varsity record: Edwardsburg 20-7-5, 5-1 Wolverine

 

BRANDYWINE 3, BENTON HARBOR 0

At Niles

Match Score

Brandywine d. Benton Harbor 25-4, 25-1, 25-8

 

Individual Statistics

Aces

Addy Drotoz 10, Clara DePriest 10, Nevaeh Mason 6, Hope Typer 4, Kadence Brumitt 2

Kills

Brumitt 8, Kallie Solloway 6, DePriest 2, Drotoz 2

Digs

Typer 6. Brumitt 3, DePriest 5

Blocks

Julia Babcock 2, Drotoz 1

Assists

DePriest 16

Varsity record: Brandywine 15-4-3, 3-1 Lakeland

 

DOWAGIAC 3, BERRIEN SPRINGS 0

At Berrien Springs

Match Score

Dowagiac d. Berrien Springs 25-17, 25-17, 25-13

 

Individual Statistics

Kills

Caleigh Wimberley 7, Maggie Weller 9, Alanah Smith 8, Brooklyn Smith 3, Tessa Deering 4

Aces

Wimberley 1, Abbey Dobberstein 3, Brooklyn Smith 4, Lyla Elrod 1, Emerson Kruger 1

Assists

Brooklyn Smith 25

Digs

Wimberley 5, Dobberstein 14, Weller 2, Elrod 4, Kruger 4

Blocks

Alanah Smith 2, Weller 2, Brooklyn Smith 2, Wimberley 1

 

DECATUR 3, CASSOPOLIS 1

At Decatur

Match Score

Decatur d. Cassopolis 16-25, 25-21, 25-16, 25-21

 

Individual Statistics

Ryli Burks 17 assists, 10 kills, 7 aces; Quianna Murray 2 blocks, 7 digs; Alexis Millirans 16 digs; Atyanna Alford 16 digs, 7 kills; Katherine Gregory 3 blocks, 4 kills, 2 aces; Tori Burks 10 assists; Kayla Baker 1 kill, 1 block; Makayla Robinson 1 kill; Katariina Peipman 4 blocks, 4 kills; Ella Smith 20 digs, 4 kills

 

TENNIS

Division 3 Regional

At Vicksburg

Team Scores

Sturgis 18, Lakeshore 15, Vicksburg 9, St. Joseph 9, Otsego 4, Niles 3, Edwardsburg 0, Plainwell 0

 

Flight Champions

Singles

  1. Landon Coates (L) d. Walter Ebert (S) 6-1, 6-2; 2. Spencer Coates (L) d. George Ebert (S) 6-0, 6-3; 3. Jack Hammererschidt (SJ) d. Robbie Wessendort (L) 6-3, 6-1; 4. Grady Miller (S) d. Josh Tomlinson (L) 6-0, 6-3

 

Doubles

  1. Christian Perry-Luke Frost (S) d. Nathan VanderLugt-Same Pickens (L) 6-4, 1-6, 6-1; 2. Preston Gung-Drake Harker (S) d. Elias Coar-Luke Murdoch (SJ) 1-6, 6-1, 6-2; 3. Maddox Rosalin-Colin Schramer (V) d. Andrew Wessendorf-Bergen Fischer 6-2, 6-0; 4. Ian Golden-Ian Earl (S) d. Sawyer Kite-Connor Rugg (V) 6-2, 6-3