Daily Data: Thursday, Oct. 6

Published 12:30 am Thursday, October 6, 2022

SOCCER

DOWAGIAC 4, BUCHANAN 0

At Dowagiac

Halftime Score

Dowagiac 1, Buchanan 0

 

First Half

D – Jack Stovern

 

Second Half

D – Brian Hernandez

D – Andres Hernandez

D – Chase Morse

 

Shots on Goal

Buchanan 9

Dowagiac 26

 

Saves

Buchanan 13 (Mason Frontczak)

Dowagiac 7 (Travis Rehborg)

Varsity record: Dowagiac 3-0 Lakeland

Highlight: Dowagiac wins Lakeland Conference championship

 

STURGIS 2, EDWARDSBURG 1

At Sturgis

Edwardsburg Goal

Dion Sokhadze (Brock Leniski assist)

Varsity record: Edwardsburg 13-3-0, 6-1 Wolverine

 

VOLLEYBALL

MISHAWAKA 3, BRANDYWINE 0

At Brandywine

Match Score

Mishawaka d. Brandywine 25-18, 25-21, 25-18

 

Individual Statistics

Aces

Hope Typer 2, Nevaeh Mason 2

Kills

Kadence Brumitt 17, Kallie Solloway 8

Digs

Typer 18, Addy Drotoz 9, Brumitt 7, Clara DePriest 4, Mason 3

Blocks

Julia Babcock 1, Brumitt 1, Tressa Hullinger 1

Assists

DePriest 38

Varsity record: Brandywines 14-4-3

 

TENNIS

Division 4 MHSAA Regional

At Three Rivers

Team Scores

Berrien Springs 21, Three Rivers 18, Paw Paw 11, Brandywine 10, Bridgman/New Buffalo/Our Lady of the Lake 1, Hillsdale 0, Buchanan 0, Bronson 0

 

Flight Champions

Singles

  1. Paul Cho (BS) d. Tyler Mejuer (PP) 6-2 6-3; 2. Yeonwoo Seo (BS) d. Corban Gamble (BW) 6-2, 6-0; 3. Jack Elliott (BS) d. Jack Miller (TR) 6-0, 6-4; 4. Phil Seo (BS) d. Brody Prenkert (BW) 6-3, 7-5

 

Doubles

  1. Kendrick Brown-Drew Crain (PP) d. James Andersen-Jeremy Kwon (BS) 6-2, -4; 2. Ben Cook-Ethan Tripp (BS) d. Kayden Stratton-Justin McDonald (TR) 6-1, 67(4), 6-0; 3. Brenden Marchand-Landon Grubbs (TR) d. Jonathan Kertawidjaja-Eugene Ha (BS) 1-6, 6-2, 6-2; 4. Jay Nowak-Cameron Mccolley (TR) d. Colin Craig-Youngjun Jang (BS) 4-6, 6-4, 6-2

 

CROSS COUNTRY

Wolverine Tri-Meet

At Madeline Bertrand Park

Boys Team Scores

Otsego 18, Sturgis 53, Niles 72

 

Overall Winner

Caleb Wesseldyk, Otsego 17:17

 

Niles Finishers

  1. Aiden Krueger 17:29, 19. Owen Riggenbach 22:51, 21. Colton Riggenbach 24:39, 22. Nathan Ritter 24:47, 23. Tyler Reeves 26:36

 

Girls Team Scores

Otsego 16, Sturgis 57, Niles 62

 

Overall Winner

Emma Hoffman, Otsego – 19:51

 

Niles Finishers

  1. Kierstyn Thompson 22:00, 12. Mary Saylor 22:41, 13. Tori Yates 22:44, 14. Aubrey Jackson 22:45, 20. Kylie Conn 23:52, 24. Amity Riggenbach 25:46, 29. Fultz Taya 30:05

 

Wolverine Tri-Meet

At Plainwell

Boys Team Scores

Plainwell 30, Paw Paw 47, Edwardsburg 55

 

Overall Winner

Will Vanderbor, Paw Paw – 18:07

 

Edwardsburg Finishers

  1. Dane Bailey 18:45, 5 Maquire Johnson 19:45, 15. George Scupham 21:05, 17. Jaden Gregory 21:27, 18. Mark Stefaniak 23:30, 20. Will Leman 21:39, 23. Jack Bell 22:26, 30, Gavin Ayers 24:16, 33. Mark Welsch 24:48, 34. Cole Claire 24:54, 39. Andrew Letter 26:17, 40. Caleb Lappelmeier 27:05

 

Girls Team Scores

Paw Paw 37, Plainwell 39, Edwardsburg 44

 

Overall Winner

Grace Pettit, Plainwell 22:37

 

Edwardsburg Finishers

  1. Claire Ritchey 22:44, 5 Macy Andress 23:56, 11. Piper Bryant 24:48, 12. Mail Szalai 25:04, 14. Abigail Hess 25:16, 23. Liyah Worthington 27:45, 26. Taylor Gableman 28:24, 28. Erin Letter 29:13, 30, Ava Russell 30:04, 37, Lauryn Carroll 38:19