UPDATED: Daily Data: Wednesday, May 4

Published 11:19 am Wednesday, May 4, 2022

TRACK

At Sturgis

BOYS

EDWARDSBURG 75, ALLEGAN 53

STURGIS 78.5, NILES 49.5

OTSEGO 95, NILES 33

STURGIS 65, EDWARDSBURG 63

OTSEGO 90.5, EDWARDSBURG 37.5

EDWARDSBURG 74, NILES 54

STURGIS 71, ALLEGAN 57

OTSEGO 92.5, ALLEGAN 35.5

ALLEGAN 79, NILES 49

OTSEGO 84, STURGIS 44

Shot Put: 1. Zachary Spence (O) 42-5; 2. Donovan Meyers (E) 38-0; 3. Oscar Morris (E) 37-11; 4. Jacob Walker (E) 37-1; 8. Brady Greenman (N) 33-3.50.

Discus: 1. Zachary Spence (O) 129-6; 2. Larson Fessenden (E) 125-6; 5. Donovan Meyers (E) 113-9; 6. NateSamson (E) 107-3; 7. Jacob Walker (E) 103-11.

High Jump: 1. Jacob Pegura (E) 5-6; 4. Aydon Goorhouse (E) 5-3; 6. (tie) Zeke Pegura (E), Samuel Rehm (S), Jacob Eichler (O) 5-3; 9. (tie) Alex Raseman (L), Grady Miller (S), Mason Young (N) 5-0.

Long Jump: 1. Jamiel Brown (S) 19-6; 2. Kimoni McClean (N) 19-0; 8. Hunter Suddon (N) 17-0; 9. Tre Willard (E) 16-1.50.

100: 1. Jacob Zartman (O) 11.77; 2. Julian Means-Flewellen (N) 11.98; 3. Antwone Whitelow (N) 12.08; 5. Braiden Domer (E) 12.24; 6. Kimoni McClean (N) 12.27; 7. Kya Bryant (E) 12.49.

200: 1. Josiah Flora (A) 24.15; 4. Julian Means-Flewellen (N) 25.06; 5. Antwone Whitelow (N) 25.39; 8. Kya Bryant (E) 25.94; 9. Trace Milliken (E) 26.16; 10. Chris Snatiago-Heflin (N) 26.19.

400: 1. Tristin Canales (O) 53.30; 4. Dylan Leep (E) 55.88; 5. Mason Young (N) 57.11; 8. Noah Shepard (E) 58.31.

800: 1. Chase Brown (O) 2:04.42; 6. Kaleb Brown (E) 2:15.16; 9. Ashton Burrous (N) 2:22.47; 10. William Leman (E) 2:23.06.

1,600: 1. Chaes Brown (O) 4:36.91; 6. Dane Bailey (E) 5:11.76; 7. Aiden Kruger (N) 5:17.01; 9. Ashton Burrous (N) 5:26.32.

3,200: 1. Pierce Bentley (O) 10:38.99; 4. Dane Bailey (E) 11:17.80; 7. Aiden Kruger (N) 11:41.97; 8. Jon Lieth (E) 12:03.22; 10. Maguire Johnson (E) 12:26.06.

110 Hurdles: 1. Jacob Pegura (E) 16.05; 3. Aydan McCarey (N) 17.04.

300 Hurdles: 1. Jacob Zartman (O) 42.33; 2. Jacob Pegura (E) 42.99; 6. Kimoni McClean (N) 48.72; 8. Aydan McCarey (N) 49.26; 9. Matthew Anders (E) 49.81.

400 Relay: 1. Sturgis (Rasean O’Tey, Jamiel Brown, Thaison Washington, Brenden Myers) 45.08; 2. Niles (Chris Santiago-Heflin, Julian Means-Flewellen, Peyton Gordon, Kimoni McClean) 47.10; 3. Edwardsburg (Mikey Manor, Kya Bryant, Grady Ostrander, Trace Milliken) 48.09.

800 Relay: 1. Sturgis (Rasean O’Tey, Brock Fergison, Thaison Washington, Brenden Myers) 1:32.96; 3. Niles (Julian Means-Flewellen, Antwone Whitelow, Aydan McCarey, Chris Santiago-Heflin) 1:38.32; 5, Edwardsburg (Mikey Manor, Grady Ostrander, Jacob Purlee, Brock Leniski) 1:44.69.

1,600 Relay: 1. Otsego (Mason Kolhoff, Seth Barck, Gabe Cavazos, Jacob Zartman) 3:39.18; 4. Edwardsburg (Kaleb Brown, William Leman, Noah Shepard, Dylan Leep) 3:55.22; 5. Niles (Mason Young, Braden Bennet, Brody Beckman, Hunter Suddon) 4:19.59.

3,200 Relay: 1. Otsego (Mason Kolhoff, Pierce Bentley, Tristin Canales, Chase Brown) 8:49.33; 2. Edwardsburg (Andrew Backus, William Leman, Dane Bailey, Kaleb Brown) 9:19.82; 4. Niles (Daniel Becraft, Nathan Becraft, Nathan Ritter, Timothy Wickler) 14:09.62.

 

GIRLS

NILES 87, ALLEGAN 35

OTSEGO 111, ALLEGAN 17

STURGIS 81, ALLEGAN 40

EDWARDSBURG 80.5, NILES 46.5

OTSEGO 95, EDWARDSBURG 33

STURGIS 71, EDWARDSBURG 57

OTSEGO 104, NILES 24

EDWARDSBURG 85, ALLEGAN 33

OTSEGO 89, STURGIS 39

STURGIS 75, NILES 53

Shot Put: 1. Madison Drouin (O) 34-8.50; 3. Maiya Warren (N) 30-10; 4. Elle Ruiz-Grant (N) 30-.50; 5. Macey Laubach (E) 28-7.

Discus: 1. Elle Ruiz-Grant (N) 105-6; 7. Macey Laubach (E) 76-3.

High Jump: 1. Korin Whitcomb (S) 5-0; 2. Marika Ruppart (N) 4-6; 6. (tie) Amelia Colvin (E) and Maddie Antkoviak (A) 4-3; 10. (tie) Olivia Bibb (S), Zyon Brazo (N), Lauren Penteris (E) 4-0.

Long Jump: 1. Jada Bolhuis (O) 15-0; 3. Marika Ruppart (N) 14-.50; 7. Elly Matlock (N) 13-2.50.

100: 1. Jada Bolhuis (O) 13.72; 2. Danni Purlee (E) 14.11; 3. Emmalee Hayden (E) 14.15; 5. Abby Hess (E) 14.27; 7. Ainsley Martin (N) 14.56.

200: 1. Jada Bolhuis (O) 27.50; 2. Jessica Ferguson (E) 28.81; 5. Danni Purlee (E) 29.87; 9. Abby Hess (E) 30.23.

400: 1. Jessica Ferguson (E) 1:03.51; 6. Macy Andress (E) 1:09.07; 8. Kaylee Barnes (E) 1:10.79.

800: 1. Claudia Stachura (O) 2:34.67; 4. Claire Ritchey (E) 2:40.55; 5. Carlee Brown (E) 2:49.59; 8. Kierstyn Thompson (N) 2:54.51; 10. Aubrey Jackson (N) 3:05.30.

1,600: 1. Logan Brazee (O) 5:36.35; 3. Charlie Drew (E) 6:03.84; 5. Kierstyn Thompson (N) 6:21.80; 7. Aubrey Jackson (N) 6:24.92; 10. Cassie Shortman (N) 6:47.10.

3,200: 1. Megan Germain (O) 11:51.24; 3. Charlie Drew (E) 13:35.95; 4. Kierstyn Thompson (N) 13:46.55; 6. Aubrey Jackson (N) 14:17.02.

100 Hurdles: 1. Korin Whitcomb (S) 16.85; 2. Izabel Hoskin (N) 19.31; 7. Lauren Penteris (E) 20.90; 8. Brenna Farmer (E) 21.58; 10. Katelynn Solarek (E) 23.54.

300 Hurdles: 1. Korin Whitcomb (S) 49.94; 4. Izabel Hoskin (N) 54.71; 7. Brenna Farmer (E) 59.61; 8. Stella Hover (N) 59.78; 9. Katelynn Solarek (E) 1:05.05.

400 Relay: 1. Sturgis (Yuridiana Villafuerte, Tenley Banaszak, Hannah Garbine, Keyanna O’Tey) 53.96; 2. Edwardsburg (Emmalee Hayden, Danni Purlee, Amelia Colvin, Abby Hess) 55.05; 4. Niles (JaniyaCarter, Ainsley Martin, Kylie Conn, Izabel Hoskin) 57.40.

800 Relay: 1. Sturgis (Yuridiana Villafuerte, Kimberly Duran, Riley Eicher, Keyanna O’Tey) 1:53.17; 2. Edwardsburg (Emmalee Hayden, Amelia Colvin, Allysa Bennett, Abby Hess) 1:56.74; 4. Niles (Izabel Hoskin, Kylie Conn, Elaine Murphy, Stella Hover) 2:04.13.

1,600 Relay: 1. Sturgis (Korin Whitcomb, Kimberly Duran, Kylie Brooks, Riley Eicher) 4:31.31; 2. Edwardsburg (Claire Ritchey, Kaylee Barnes, Macy Andress, Jessica Ferguson) 4:33.20; 4. Niles (Ansley McIntosh, Cassie Shortman, Grace Wickler, Kylie Hinkle) 5:25.05.

3,200 Relay: 1. Otsego (Logan Brazee, Emma Conniff, Taylor Mitchell, Megan Germain) 10:36.35; 2. Edwardsburg (Claire Ritchey, Charlie Drew, Carlee Brown, Jessica Ferguson) 10:52.45; 3. Niles (Grace Wickler, Cassie Shortman, Kierstyn Thompson, Aubrey Jackson) 14:32.30.

 

TRACK

At Niles

BOYS RESULTS

BUCHANAN 99, BRANDYWINE 24

 

Individual Results

3,200 Relay: 1. Buchanan (Jaxon Seddon, Luke Sherwood, Coy Weinberg, Walker Barz) 10:00.30; 2. Brandywine (Zachary King, Jacob Rydwelski, Micah Colby, Josmar Perez) 10:23.54.

110 Hurdles: 1. Jake McCubbin (BR) 19.06; 2. Rowan Kile (BU) 20.0.

100: 1. Michael Palmer (BR) 11.67; 2. David Twum (BU) 12.25; 3. Brennen Weaver (BU) 13.13; 4. Kaiden Rieth (BR) 13.49; 5. Pedro Segundo (BR); 6. Jesus Salgado (BR) 13.54; 7. Brad Hayslip (BR) 13.69; 8. Caleb Sweeney (BU) 14.07; 9. Nick Green (BR) 14.09; 10. Jacob Stines (BU) 16.02.

800 Relay: 1. Buchanan (Jackson Starnes, Britain Philip, Brady Thompson, David Twum) 17:34.48; 2. Brandywine (Jake McCubbin, Robert Hartz, Kevin Roberts, Michael Palmer) 17:34.49.

1,600: 1. Walker Barz (BU) 5:01.50; 2. Coy Weinberg (BU) 5:45.50; 3. Micah Colby (BR) 5:48.11; 4. Zachary King (BR) 6:28.83.

400 Relay: 1. Brandywine (Jake McCubbin, Pedro Segundo, Kevin Roberts, Michael Palmer) 48.69; 2. Buchanan (Brennen Weaver, Jacob Stines, Caleb Sweeney) 54.59.

400: 1. Jackson Starnes (BU) 54.51; 2. Kevin Roberts (BR) 59.43; 3. Luke Sherwood (BU) 1:00.85; 4. Cody Carter (BU) 1;07.11.

300 Hurdles: 1. Britain Philip (BU) 46.23; 2. Brian Proud (BU) 46.73; 3. Jake McCubbin (BR) 47.38.

800: 1. Jaxon Seddon (BU) 2:21.03; 2. Robert Hartz (BR) 2:23.67; 3. Micah Colby (BR) 2:27.02; 4. Jacob Rydwelski (BR) 2:36.58; 5. Coy Weinberg (BU) 2:37.33; 6. Zachary King (BR) 2:52.12.

200: 1. Michael Palmer (BR) 24.80; 2. David Twum (BU) 24.87; 3. Brady Thompson (BU) 25.60; 4. Jesus Salgado (BR) 27.78; 5. Kaiden Rieth (BR) 28.36; 6. Nick Green (BR) 28.47; 7. Brad Hayslip (BR) 28.62; 8. Pedro Segundo (BR) 29.94; 9. Cody Carter (BU) 31.29; 10. Jacob Stines (BU) 33.23.

3,200: 1. Walker Barz (BU) 10:32.42; 2. Robert Hartz (BR) 11:46.50; 3. Josmar Perez (BR) 14:58.55.

1,600 Relay: 1. Buchanan (Jackson Starnes, Luke Sherwood, Jaxon Seddon, Britain Philip) 3:56.60; 2. Brandywine (Kaiden Rieth, Brad Hayslip, Nick Green, Jesus Salgado) 4:36.75.

High Jump: 1. Brady Thompson (BU) 6-0; 2. Brian Proud (BU) 5-3.

Pole Vault: 1. Kevin Roberts (BR) 9-8; 2. (tie) Josmar Perez (BR) and Rowan Kile (BU) 8-6; 4. Kaiden Rieth (BR) 8-6; 5. Coy Weinberg (BU) 7-0.

Long Jump: 1. Brady Thompson (BU) 18-8; 2. Brian Proud (BU) 17-10; 3. Nick Green (BR) 15-10; 4. Pedro Segundo (BR) 15-8; 5. Josmar Perez (BR) 13-7.

Discus: 1. Brad Huber (BR) 101-6; 2. Philip McLaurin (BR) 100-.50; 3. Connor Sobecki (BR) 97-6; 4. David Twum (BU) 89-4; 5. Brennen Seaver (BU) 80-5; 6. Will Carson (BU) 70-8.50; 7. Charles McLaurin (BR) 69-8; 8. Saul Gonzales (BR) 59-6.50; 9. Owen Kutemeier (BU) 56-6; 10. Logan Cousineau (BU) 49-8.

Shot Put: 1. Philip McLaurin (BR) 40-.50; 2. Jackson Starnes (BU) 34-7; 3. Charles McLaurin (BR) 30-7.50; 4. Connor Sobecki (BR) 27-9.50; 5. Saul Gonzales (BR) 27-0; 6. Brad Huber (BR) 26-2; 7. Owen Kutemeier (BJ) 26-1.50; 8. Brennen Weaver (BU) 24-10; 9. Will Carson (BU) 22-9; 10. Logan Cousineau (BU) 18-1.

 

GIRLS RESULTS

BUCHANAN 79, BRANDYWINE 56

 

Individual Results

3,200 Relay: 1. Buchanan (Madeline Young, Maddix Roberts, Emma Miller, Sydney Greaves) 11:37.52.

100 Hurdles: 1. Asia Asomaning (BU); 2. Ava Graham (BU) 20.41; 3. Olivia Lauri (BR) 22.47.

100: 1. Allison Fedore (BR) 13.99; 2. Audrey Lietz (BU) 14.43; 3. Ericka Bergenham (BR) 14.56; 4. Jenna French (BU) 14.99; 5. Jaelyn Franks (BR) 15.27; 6. Brooke Strefling (BU) 16.34; 7. Brianna Riel (BR) 16.91; 8. Steffany Cruz (BR) 17.74.

800 Relay: 1. Buchanan (Audrey Lietz, Ava Graham, Sydney Greaves, Lauren Strefling) 2:03.92; 2. Brandywine (Isabela Cano_Strahla, Ericka Bergenham, Jaelyn Franks, Allison Fedore) 2:06.79; 3. Buchanan B (Asia Asomaning, Katelyn Ailes, Brooke Strefling, Jenna French) 2:08.46.

1,600: 1. Madeline Young (BU) 5:48.09; 2. Emma Miller (BU) 6:04.34; 3. Allison Lauri (BR) 6:08.38; 4. Eleanor Young (BU) 6:58.43; 5. Taylor Swank (BR) 9:34.96.

400 Relay: 1. Buchanan (Audrey Lietz, Katelyn Ailes, Jenna French, Lauren Strefling) 57.12; 2. Brandywine (Isabela Cano-Strahla, Ericka Bergenham, Jaelyn Franks, Allison Fedore) 59.71.

400: 1. Maddix Roberts (BU) 1:13.98; 2. Joy Haltenbach (BU) 1:14.59.

300 Hurdles: 1. Ava Graham (BU) 1:00.00; 2. Olivia Lauri (BR) 1:05.00.

800: 1. Sydney Greaves (BU) 2:58.93; 2. Maddix Roberts (BU) 3:19.55.

200: 1. Audrey Lietz (BU) 29.21; 2. Allison Fedore (BR) 30.31; 3. Lauren Strefling (BU) 30.93; 4. Asia Asomaning (BU) 32.28; 5. Jenna French (BU) 32.57; 6. Katelyn Ailes (BU) 32.99; 7. Brooke Strefling (BU) 34.46; 8. Brianna Riel (BR) 35.56; 9. Steffany Cruz (BR) 36.91.

3,200: 1. Emma Miller (BU) 12:43.61; 2. Allison Lauri (BR) 13:03.99.

1,600 Relay: 1. Buchanan (Joy Kaltenbach, Sydney Greaves, Ava Graham, Madeline Young) 5:20.67; 2. Brandywine (Steffany Cruz, Olivia Lauri, Isabela Cano-Strahla, Brianna Riel) 6:16.89.

High Jump: 1. Katelyn Ailes (BU) 4-0.

Pole Vault: 1. Claire Lietz (BU) 8-0.

Long Jump: 1. Lauren Strefling (BU) 15-1; 2. Brooke Strefling (BU) 10-11; 3. Taylor Swank (BR) 9-11; 4. Brianna Riel (BR) 8-3.50.

Discus: 1. Maddison Ward (BR) 93-9; 2. Zoe Griggs (BU) 64-5.50; 3. Akirrah (BU) 61-8.50; 4. Halle Borders (BR) 58-.50.

Shot Put: 1. Zoe Griggs (BU) 27-4.50; 2. Maddison Ward (BR) 26-.50; 3. Akirrah (BU) 24-6.

 

 

TRACK

At Plainwell

BOYS

PAW PAW 79, DOWAGIAC 35

VICKSBURG 75, PLAINWELL 62

PLAINWELL 91.5, THREE RIVERS 45.5

VICKSBURG 101, PAW PAW 36

THREE RIVERS 69, PAW PAW 67

VICKSBURG 118, DOWAGIAC 18

THREE RIVERS 98, DOWAGIA 39

PLAINWELL 108, DOWAGIAC 28

VICKSBURG 104.5, THREE RIVERS 32.5

High Jump: 1. Zachary Miller (PL) 5-6; 2. (tie) Johnnie Cole (D), Ivan Emde (PL) and Grant Balazs (V)  5-3.

Shot Put: 1. Michael Griffey (PL) 43-10; 5. Max Stelmasiak (D) 36-3.

Discus: 1. Michael Griffey (PL) 133-10.25; 5. Max Stelmasiak (D) 101-6.

Long Jump: 1. Connor Waggoner (TR) 18-2.50.

Pole Vault: 1. Zachary Miller (PL) 12-6.

100: 1. Alexander VanSweden (V) 11.66; 7. Elijah Clark (D) 12.02; 10. Avery Amundsen (D) 12.15.

200: 1. R.J. Vallier (V) 23.69; 5. Elijah Clark (D) 24.41.

400: 1. Cole Peters (PL) 55.05; 6. Josh Winchester-Jones (D) 58.73.

800: 1. Kyler Dean (V) 2:06.05; 6. Owen Saylor (D) 2:19.10.

1,600: 1. Kyler Dean (V) 4:37.85; 6. Owen Saylor (D) 5:05.49.

3,200: 1. Will Vanderbor (PP) 10:21.07.

110 Hurdles: 1. Manuel Sueiras (V) 17.00.

300 Hurdles: 1. Aaron West (PP) 43.14.

400 Relay: 1. Vicksburg (Bryce Smith, Xavier Wadley, Alexander VanSweden, J.P. Culver) 47.37; 2. Dowagiac (Avery Amundsen, Justin Bannow, Isiah Hill, Elijah Clark) 47.86.

800 Relay: 1. Vicksburg (Xavier Wadley, Alexander VanSweden, R.J.Vallier, J.P. Culver) 1:37.62; 5. Dowagiac (Avery Amundsen, Isiah Hill, Johnnie Cole, Elijah Clark) 1:42.60.

1,600 Relay: 1. Vicksburg (Kyler Dean, Kenny Youngs, R.J. Vallier, Brendan Hoffman) 3:45.66; 4. Dowagiac (Noah Green, Josh Winchester-Jones, Owen Saylor, Isaac Saavedra) 4:02.37.

3,200 Relay: 1. Plainwell (Eli Veen, Thai Nguyen, Edwin Morales, Isaac Veen) 9:04.84; 4. Dowagiac (Owen Saylor, Noah Green, Allex Hernandez, Isaac Saavedra) 9:42.41.

 

GIRLS RESULTS

PLAINWELL 124, DOWAGIAC 13

THREE RIVERS 11, DOWAGIAC 25

VICKSBURG 115, DOWAGIAC 18

PLAINWELL 109.5, PAW PAW 27.5

THREE RIVERS 81, PAW PAW 55

VIKSBURG 92, PAW PAW 44

PLAINWELL 94.5, THREE RIVERS 42.5

PAW PAW 101, DOWAGIAC 21

VICKSBURG 80, THREE RIVERS 56

VICKSBURG 69, PLAINWELL 68

Pole Vault: 1. Amelia Jones (D) 8-0.

Long Jump: 1. Kaylee Wright (PL) 15.5.50.

Shot Put: 1. Savanna Rickli (PP) 30-3.25; 8. Arneal Lee (D) 24-4.

High Jump: 1. Becca Wagner (PL) 4-8, 2. Amelia Jones (D) 4-6.

Discus: 1. Savanna Rickli (PP) 99-2; 6. Koya Cross (D) 72-6.25.

100: 1. Kylin Griffin (TR) 12.74.

200: 1. Kylin Griffin (TR) 26.65; 7. Audrey Johnson (D) 29:11.

400: 1. Kylin Griffin (TR) 1:01.15.

800: 1. Mackenzie Hill (PL) 2:31.47.

1,600: 1. Mackenzie Hill (PL) 5:34.18.

3,200: 1. Anezka Pradna (TR) 12:33.61.

100 Hurdles: 1. Megan Zahrow (V) 17.12.

300 Hurdles: 1. Paige McDonald (TR) 50.75.

400 Relay: 1. Vicksburg (Megan Zahnow, Megan Kendall, Sidney Jones, Cate Curtis) 52.43; 5. Dowagiac (Makayla Hill, Amelia Jones, Ty’lisia Orton-Epps, Audrey Johnson) 56.53.

800 Relay: 1. Vicksburg (Cate Curtis, Megan Kendall, Sam Richardson, Emma Steele) 1:49.73; 5. Dowagiac (Jessa Davis, Audrey Johnson, Ty’lisia Orton-Epps, Amelia Jones) 2:02.66.

1,600 Relay: 1. Vicksburg (Isabella Pence, Megan Kendall, Sam Richardson, Emma Steele) 4:22.72.

3,200 Relay: 1. Vicksburg (Sam Richardson, Molly Young, Amanda Laughery, Addison Wurfel) 10:20.71.