MHSAA Regional wrestling results

Published 7:37 pm Saturday, February 19, 2022

Division 2
At Niles
Area results
103: Quarterfinal, Matt Ausel (Mason) m.d. over Caden Manfred (Edwardsburg) 9-1; Consolation round 1, Caden Manfred (Edwardsburg) d. Drew Holevac (Eaton Rapids) 5-3; Consolation semifinal, Marcus Lowry (St. Joseph) d. Caden Manfred (Edwardsburg) 3-1 (OT).
112: Quarterfinal, Conner Pickens (Niles) p. Andrew Blom (Eaton Rapids) 1:55; Semifinal, Levi Baker (Fowlerville) p. Conner Pickens (Niles) 2:38; Consolation semifinal, Conner Pickens (Niles) p. Tyler Perkkio (Paw Paw) 3:31; Third place, Conner Pickens (Niles) p. Noah Dahlke (St. Joseph) 2:49.
130: Quarterfinal, Lincoln Raczkowski (Parma Western) p. Nick Eaton (Edwardsburg) 1:55; Consolation round 1, Jack Sherman (St. Joseph) d. Nick Eaton (Edwardsburg) 2-1.
135: Quarerfinal, James Wagner (Lansing Waverly) d. Andrew Castelucci (Edwardsburg) 9-4; Consolation round 1, Andrew Castelucci (Edwardsburg) d. Michael Gonyeau (Plainwell), forfeit; Consolation semifinal, Gage Race (Jackson Northwest) p. Andrew Castelucci (Edwardsburg) 2:24.
145: Quarterfinal, Colten Strawderman (Edwardsburg) p. Jimmy Buurma (Fowlerville) 5:31; Semifinal, Zamuel Thompson (Lakeshore) p. Colten Strawderman (Edwardsburg) 2:55; Consolation semifinal, Jacob Singleton (Parma Western) t.f. over Colten Strawderman (Edwardsburg) 15-0.
152: Quarterfinals, Elijah Ratliff (Chelsea) d. Julian Means-Flewellen (Niles) 5-3 (OT); Zach Jacobs (Jackson Northwest) p. Zac Zache (Edwardsburg); Consolation round 1, Julian-Means Flewellen (Niles) p. Zac Zache (Edwardsburg) 3:48; Consolation semifinal, Julian Means-Flewellen (Niles) d. Jonathen Davis (Fowlerville) 6-4; Third place, Julian Means-Flewellen (Niles) d. Elijah Ratliff (Chelsea) 4-0.
171: Quarterfinal, Nathan Andrina (Edwardsburg) p. Landen Parker (Eaton Rapids) 3:50; Semifinal, Derek Badgley (Mason) d. Nathan Andrina (Edwardsburg) 9-7; Consolation semifinal, Nathan Andrina (Edwardsburg) p. Colby Klinger (Mattawan) 4:08; Third place, Nathan Andrina (Edwardsburg) p. Brady Raymond (Pinckney) 4:04.
215: Quarterfinal, Harun Mkumbakwa (Lansing Eastern) p. Andrew Harris (Edwardsburg) :36; Consolation round 1, Sean O’Keefe (Pinckney) p. Andrew Harris (Edwardsburg) 4:19.
285: Quarterfinal, Rolando Bell (Lansing Eastern) p. Landon Mikel (Edwardsburg) 3:50; Consolation round 1, Jose Medina (Lansing Sexton) p. Landon Mikel (Edwardsburg) 2:55.
Division 3
At Constantine
Area results
112: Quarterfinals, Jordan Simpson (Dowagiac) p. Aiden Bocanegra (Napoleon) 1:26; Jack Chambers (Williamston) p. Nick Green (Dowagiac) :52; Semifinal, Jordan Simpson (Dowagiac) d. Jack Chambers (Williamston) injury default; Consolation round 1, Aiden Bocanegra (Napoleon) p. Nick Green (Dowagiac) :58; Championship, Connor Younts (Clinton) d. Jordan Simpson (Dowagiac) 1-0.
119: Quarterfinal, Connor Busz (Clinton) p. Jorge Rivera (Dowagiac) 1:37; Consolation round 1, Logan Hartman (Napoleon) d. Jorge Rivera (Dowagiac) 4-0.
130: Quarterfinals, Israel Villegas (Dowagiac) p. Braxton Gates (Adrian Madison) 2:51; Tyler Milks (Jonesville) d. Hunter Weinberg (Buchanan) 8-4; Semifinal, Chase Packard (Clinton) d. Israel Villegas (Dowagiac) 8-1; Consolation round 1, Hunter Weinberg (Buchanan) p. Griffen Jeffrey (Blissfield) 3:27; Consolation semifinal, Israel Villegas (Dowagiac) p. Hunter Weinberg (Buchanan) 4:13; Third place, Israel Villegas (Dowagiac) d. Tyler Milks (Jonesville) 14-8.
135: Quarterfinal, Greg Dion (Williamston) p. Dustin Sirk (Dowagiac) 2:46; Consolation round 1, Jalonn Borders (Adrian Madison) p. Dustin Sirk (Dowagiac) :56.
140: Quarterfinal, Ryker Johnecheck (Williamston) p. Zach Gettig (Dowagiac) 1:11; Consolation round 1, Javier Kelley (Three Rivers) d. Zach Gettig (Dowagiac) 5-3.
145: Quarterfinal, Ethan Younts (Clinton) m.d. over Leland Payne (Buchanan) 12-3; Consolation round 1, Leland Payne (Buchanan) d. Hunter Callahan (Napoleon) 9-7; Consolation semifinal, Gavin Gregory (Otsego) p. Leland Payne (Buchanan) 2:12.
160: Quarterfinals, Nick Marienfeld (Napoleon) p. Andrew Hartman (Dowagiac) 3:34; Kent McCombs (Clinton) p. Jackson Starnes (Buchanan) :25; Consolation round 1, Jackson Starnes (Buchanan) d. Austin Bowers (Jonesville) injury default; Julian Hawthorne (Constantine) d. Andrew Hartman (Dowagiac) 10-8; Consolation semifinal, Tyler Schofield (Olivet) t.f. over Jackson Starnes (Buchanan) 16-0.
171: Quarterfinal, Bart Laretz (Napoleon) p. Brayden Sebasty (Buchanan) :27; Consolation round 1, Carter Godfrey (Constantine) d. Brayden Sebasty (Buchanan) 2-1.
215: Quarterfinal, Dean Roberts (Buchanan) d. Hamilton Spieth (Quincy) 7-5 (OT); Semifinal, Luke Chambers (Williamston) p. Dean Roberts (Buchanan) 1:49; Consolation semifinal, Greg Reed (Constantine) d. Dean Roberts (Buchanan) 4-3.
Division 4
At Schoolcraft
Area results
103: Quarterfinal, Logan Mears (Union City) p. Josmar Perez (Brandywine) 1:22; Consolation round 1, Josmar Perez (Brandywine) received bye; Consolation semifinal, Austin Garcia (Lawton) d. Josmar Perez (Brandywine) 8-4.
112: Quarterfinal, Kaiden Rieth (Brandywine) m.d. over Mason Hawthorne (Union City) 15-2; Semifinal, Trent Kimmel (Martin/Climax-Scotts) p. Kaiden Rieth (Brandywine) 1:32; Consolation semifinal, Kaiden Rieth (Brandywine) m.d. over Owen Kimmons (Bronson) 12-2; Third place, Kaiden Rieth (Brandywine) p. Ernesto Rodarte (Hartford) 4:19.
130: Quarterfinal, Lukas Selph (Reading) p. Darnell Rimpson (Cassopolis) :50; Consolation round 1, Aidan Taylor (Union City) p. Darnell Rimpson (Cassopolis) 3:00.
152: Quarterfinal, Gavin Schoff (Brandywine) t.f. over Dylan Sanford (Springport) 17-0; Semifinal, Gavin Schoff (Brandywine) p. Carson Norton (Bronson) 1:40; Championship, Auddie Terry (Galesburg-Augusta) d. Gavin Schoff (Brandywine) 6-5.
160: Quarterfinal, Matt Riehle (Springport) m.d. over Jaren Waldschmidt (Cassopolis) 16-3; Consolation round 1, Aden Chambers (Martin/Cimax-Scotts) d. Jaren Waldschmidt (Cassopolis) 4-2.
215: Quarterfinal, Philip McLaurin (Brandywine) p. Caleb Willoughby (Reading) 1:52; Semifinal, Grady Iobe (Union City) m.d. over Philip McLaurin (Brandywine) 14-0; Consolation semifinal, Philip McLaurin (Brandywine) d. Matthew Blankenship (Bronson) 4-1; Third place, Philip McLaurin (Brandywine) d. Seth Miller (White Pigeon) 4-2.
285: Quarterfinal, Noah Iobe (Mendon) p. Cael Vansandt (Brandywine) :30; Consolation round 1, Cael Vansandt (Brandywine) p. Hunter Depew (Homer) 1:54; Consolation semifinal, Tanner Shugars (Decatur) m.d. over Cael Vansandt (Brandywine) 10-0.