Daily Data: Tuesday, Feb. 15

Published 3:30 pm Monday, February 14, 2022

GIRLS BASKETBALL

BRANDYWINE 38, STURGIS 28

At Niles

STURGIS 28

Rylee Carver 2, Madison Ater 6, Kerin Whitcomb 2, Juliette Schroeder 18, Yuridiana Villafuerte 0. TOTALS: 11 4-8 28

BRANDYWINE 38

Ellie Knapp 12, Ireland Prenkert 4, Adeline Gill 2, Miley Young 2, Niyah Mason 3, Kadence Brumitt 10, Adelyn Drotoz 5. TOTALS: 14 6-13 38

 

Sturgis             8          15        20        28

Brandywine     13        22        28        38

3-point baskets: Sturgis 2 (Schroeder 1, Ater 1), Brandywine 4 (Knapp 2, Prenkert 1, Mason 1). Total fouls: Sturgis 16, Brandywine 8. Varsity records: Sturgis 8-9, Brandywine 16-1

 

BOYS BASKETBALL

VICKSBURG 43, DOWAGIAC 42

At Dowagiac

VICKSBURG 43

Devin Debiak 8, Evan Anderson 4, Logan Jones 3, Garrett Schramer 0, Dylan Zemitans 5, Cody Hatridge 0, Luke Bainter 1, R.J. Vallier 2, G. Anderson 8, Carter Brown 12. TOTALS: 18 4-8 43

DOWAGIAC 42

Cole Weller 10, Ethan Hannapel 9, Mason Peck 0, Henry Weller 13, Keshawn Russell 2, Jordan Hardin 8, Logan Wallace 0, Ben Klann 0. TOTALS: 16 4-5 42

 

Vicksburg        16        26        38        43

Dowagiac        8          19        32        42

3-point baskets: Vicksburg 3 (Zemitans, Brown 2), Dowagiac 6 (C. Weller 2, Hannapel 3, H, Weller). Total fouls (fouled out): Vicksburg 16 (G. Anderson), Dowagiac 15 (none). Varsity records: Vicksburg 3-13, Dowagiac 9-7

 

WRESTLING

Regional Qualifiers Current Records

Division 2

103: Caden Manfred (Edwardsburg) 25-11

112: Conner Pickens (Niles) 37-2

130: Nick Eaton (Edwardsburg) 29-8

135: Andrew Castelucci (Edwardsburg) 25-10

145: Colten Strawderman (Edwardsburg) 27-12

152: Julian Means-Flewellen (Niles) 26-11

152: Zac Zache (Edwardsburg) 20-15

171: Nathan Andrina (Edwardsburg) 27-6

215: Andrew Harris (Edwardsburg) 27-10

285: Landon Mikel (Edwardsburg) 20-5

 

Division 3

112: Jordan Simpson (Dowagiac) 38-6

112: Nick Green (Dowagiac) 23-14

130: Israel Villegas (Dowagiac) 35-12

130: Hunter Weinberg (Buchanan) 33-8

135: Dustin Sirk (Dowagiac) 23-19

140: Zach Gettig (Dowagiac) 30-16

145: Leland Payne (Buchanan) 32-6

160: Jackson Starnes (Buchanan) 17-10

160: Andrew Hartman (Dowagiac) 29-19

171: Brayden Sebasty (Buchanan) 14-15

215: Dean Roberts (Buchanan) 28-8

 

Division 4

103: Josmar Perez (Brandywine) 28-13

112: Kaiden Rieth (Brandywine) 30-11

130: Darnell Rimpson (Cassopolis) 15-15

152: Gavin Schoff (Brandywine) 38-5

160: Jaren Waldschmidt (Cass) 20-10

215: Philip McLaurin (Brandywine) 37-6

285: Cael Vansandt (Brandywine) 15-10

 

Team Regional Pairings

Division 2

At St. Joseph

Semifinals

Edwardsburg (15-7) vs. St. Joseph (25-9), 6 p.m.

Battle Creek Harper Creek vs. Plainwell, 6 p.m.

 

Championship

Semifinals winners, 7:30 p.m.

 

Division 3

At Watervliet

Semifinals

Dowagiac (19-13) vs. Watervliet, 6 p.m.

Otsego vs. Constantine, 6 p.m.

 

Championship

Semifinals winners, 7:30 p.m.

 

Division 4

At Schoolcraft

Semifinals

Decatur vs. Schoolcraft, 6 p.m.

Brandywine vs. White Pigeon, 6 p.m.

 

Championships

Semifinals winners, 7:30 p.m.