Daily Data: Saturday, Oct, 16

Published 11:55 pm Friday, October 15, 2021

FOOTBALL

EDWARDSBURG 69, DOWAGIAC 0

At Edwardsburg

Dowagiac              0          0          0       0 – 0

Edwardsburg   38        14        14        3 – 69

ED – Jacob Walker 11 run (Trevor Houseworth kick)

ED – Landon Mikel fumble recovery (Walker run)

ED – Safety

ED – Logan McColley 14 pass from Zach Bartz (Houseworth kick)

ED – Connor Ostrander 11 run (XX Obren pass from McColley)

ED – McColley 42 punt return (Houseworth kick)

ED – Bartz 8 run (Houseworth kick)

ED – Isaiyah Swartz 1 run (Houseworth kick)

ED – Nick Eaton 6 run (Houseworth kick)

ED – Andrew Colvin 20 run (Houseworth kick)

ED – Houseworth 35 field goal

Varsity records: Dowagiac 0-8, 0-7 Wolverine; Edwardsburg 8-0, 7-0 Wolverine

 

NILES 36, OTSEGO 20

At Niles

Otsego            0          14        0          6 – 20

Niles                6          16        14        0 – 36

N – Sam Rucker 19 run (pass failed)

N – Kaiden Garrod 2 run (Nathan Baker pass from Talon Brawley)

O – Gabe Cavazos 5 run (pick failed)

O – Tyler Norris 39 pass from Steve Drewyor (Ethan Knight run)

N – Rucker 42 pass from Brawley (Julian Means-Flewellen pass from Brawley)

N – Brawley 1 run (Kimoni McClean run)

N – Means-Flewellen 23 run (pass failed)

O – Norris 10 pass fron Drewyor (pass failed)

Varsity records: Otsego 1-7, 1-6 Wolverine; Niles 4-4, 3-4 Wolverine

 

BUCHANAN 26, BENTON HARBOR 22

At Buchanan

Benton Harbor          8          14        0          0 – 22

Buchanan                    6          0          0          20 – 26

BU – Patrick Lavery 9 run (kick failed)

BH – Rodney Ford 34 pass from Davionte Tasker (Tasker pass)

BH – Ford 71 Interception return (run failed)

BH – Javon Mason 19 pass from Tasker (run good)

BU – Dillon Oatsvall 13 pass from Conner LeGault (pass failed)

BU – Oatsvall 9 pass from LeGault (pass failed)

BU – Brady Thompson 9 pass from LeGault (LeGault run)

Varsity records: Benton Harbor 2-6, Buchanan 3-5

 

BERRIEN SPRINGS 26, BRANDYWINE 6

At Niles

Berrien Springs           0          7          6          13 – 27

Brandywine                  6          0          0          0 – 6

BW – Blake Krueger 1 run (run failed)

BS – Jamal Hailey 28 run (kick good)

BS – Hailey 95 run (kick failed)

BS – Hailey 52 run (kick failed)

BS – Hailey 52 run (kick good)

Varsity records: Berrien Springs 8-0, BCS Red; Brandywine 3-5, 1-2 BCS Red

 

GOLF

MHSAA Division 3 State Finals

At Forest Akers East, East Lansing

Team Scores

Bloomfield Hills Cranbrook Kingswood 344, Macomb Lutheran North 352, Grand Rapids Catholic Central 353, Grosse Ile 356, Grand Rapids South Christian 357, Grand Rapids Christian 366, Bloomfield Hills Marian 369, Flint Powers Catholic 375, Forest Hills Eastern 377, Detroit Country Day 380, Spring Lake 388, Whitehall 389, Parma Western 391, Freeland 391, Plainwell 403, Wixom St. Catherine of Siena Academy 404, Cheboygan 414, Edwardsburg 433

 

Individual Top 10

Lauren Timpf (Luthern North) 66, Ava Wisinski (GR Catholic Central) 76, Karli Vanduinen (Whitehall) 78, Natasha Samsonov (BH Cranbrook Kingswood) 79, Ashley Thomasma (GR South Christian 80, Lily Bargamian (Grosse Ile) 80, Ashley Carroll (BH Marian) 81, Sophie Skoog (Forest Hills Eastern) 81, Sara Muir (GR Christian) 81

 

Edwardsburg Results

Channing Green 107, Chloe Baker 98, Vivian Tomas 125, Libby Hunsberger 126, Chelsea Zeismer 103

 

Niles Result

Kaitlyn Hooper 121

 

TENNIS

MHSAA State Finals

At Ann Arbor

Division 4

Team Scores

Allegan 10, Grand Rapids South Christian 9, Traverse City St. Francis 8, Grosse Pointe Woods University Liggett 8, Berrien Springs 7, Milan 7, Jackson Lumen Christi 5, Marine City 4, Big Rapids 4, Hudsonville Unity Christian 4, Grand Rapids Northpointe Christian 4, West Bloomfield Frankel Jewish Academy 3, Brooklyn Columbia Central 2, Chesaning 2, Grand Rapids West Catholic 2, Almont 2, Portland 2, Sandusky 2, Lansing Catholic Central 1, Brandywine 1, Williamston 1, Saginaw Nouvel 1, Lansing Christian 0, New Buffalo/Bridgman/LMC 0

 

Brandywine Results

Singles

  1. Sam Bussone (Almont) d. Corban Gamble (Brandywine) 6-1, 6-0; 2. Max Charlip (Frankel Jewish Academy) d. Connor Tittle (Brandywine) 6-3, 6-2; 3. Bode Bosch (Brandywine) d. Aiden Charlip (Frankel Jewish Academy) 6-2, 6-1

 

Doubles

  1. Sean Tweedy-Carson Knapp (Brandywine) bye; Jacob Tomlinson-Tommy Ugval (Unviersity Liggett) d. Tweedy-Knapp (Brandywine) 6-0, 6-0; 2. Tyler Bigford-Austin Hinkley (Big Rapids) d. Triston Peterson-Ethan Adamczyk (Brandywine) 6-0, 6-2; 3. Xander Curtis-William Hayes (Brandywine) bye; 4. Justin Rodriquez-Luke Walser (Chesaning) d. Sean Wixson-Matt Veach (Brandywine) 6-4, 3-6, 6-3