Daily Data: Wednesday, Oct. 6

Published 11:42 pm Tuesday, October 5, 2021

GOLF

Division 4 Regional

At Milham Park G.C., Kalamazoo

Team Scores

Kalamazoo Christian 394, Grandville Calvin Christian 400, Kalamazoo Hackett 412, NorthPointe Christian 413, South Haven 430, Dowagiac 433, Schoolcraft 436, Grand Rapids West Catholic 446, West Michigan Christian 459, Comstock Park 467, Hopkins 499

 

Team Qualifiers

Kalamazoo Christian, Calvin Christian, Kalamazoo Hackett

 

Individual Qualifiers

Kayla Collins, NorthPointe Christian 89, Sydney Barnes, South Haven 90, Haley Earles, Schoolcraft 93

 

Dowagiac Finishers

Calley Ruff 96, Rebecca Guernsey 100, Anna Ironside 117, Carlee Spagnoli 120, Josie Lock 122

 

CROSS COUNTRY

Boys Results

PAW PAW 19, EDWARDSBURG 40

At Edwardsburg

Overall winner

Austin Williford, Paw Paw – 18:03

 

Edwardsburg Finishers

  1. Will Leman 19:45, 6. Maquire Johnson 20:44, 8. Finn Divane 22:05, 14. Mark Welsch 22:34, 17. Titus Devlin 23:18, 21. Cole Claire 25:19, 23. Caleb Leppelmeier 27:15, 24. Benjamin Fish 27:19, 28. Andrew Letter 35:33

 

Girls Results

EDWARDSBURG 23, PAW PAW 35

Overall Winner

Charlie Drew, Edwardsburg 21:03

 

Additional Edwardsburg Finishers

  1. Macy Andress 22:50, 4. Jessica Ferguson 23:10, 7. Claire Ritchey 23:43, 8. Carlee Brown 24:32, 9. Lili Szalai 25:03, 11. Julia Lewis 25:44, 13. Vanessa Zasadzinski 26:02, 15. Alexandria Ferguson 27:17, 17. Taylor Gableman 28:56, 18. Erin Letter 28:56, 19. Izzy Jaronik 29:04, 21. Lola McDaniel 29:11, 23. Ava Russell 30:20

 

BCS Jamboree

At Berrien Springs

Boys Team Scores

BERRIEN SPRINGS 27, BRIDGMAN 46, SOUTH HAVEN 48

Overall Winner

James Burke, Berrien Springs – 17:06

 

Brandywine Finishers

  1. Micah Colby 20:50, 25. Mason Young 22:29, 28. Ethan Ohara 23:36, 29. Jacob Rydwelski 24:06

 

Buchanan Finishers

  1. Walker Barz 17:49, 16. Coy Weinberg 20:29, 34. Caleb Sweeney 26:43

 

Girls Team Scores

BRIDGMAN 34, BUCHANAN 40, BERRIEN SPRINGS 75, BRANDYWINE 100

Overall Winner

Madeline Young, Buchanan 20:58

 

Additional Buchanan Finishers

  1. Emma Miller 21:47, 6. Eleanor Young 22:19, 14. Sydney Greaves 24:11, 15. Joy Kaltenbach 24:15, 16. Alyvia Baker 24:25, 17. Sadie Holloway 24:54, 18. Caitlyn Horvath 25:29, 24. Isabelle Bryans 26:19, 25. Saleen Brennan 26:55, 26. Katelyn Ailes 27:34, 27. Caitlyn Morris 27:39, 36. Madison Mix 30:49, 38. Jenna French 30:52

 

Brandywine Finishers

  1. Allison Lauri 21:43, 30. Karla Avina-Rios 28:53, 32. Lexi Troup 29:16, 33. Madison Ward 29:35, 42. Halle Borders 38:06

 

Boys Team Score

VICKSBURG 18, NILES 44

At Vicksburg

Overall Winner

Kyler Dean, Vicksburg – 17:11

 

Niles Finishers

  1. Aiden Krueger 18:13, 8. Ashton Burrous 20:37, 11. Miguel Vazguez 21:44, 12 Logan Ritchie 22:54, 14. Tyler Reeves 27:12

 

Girls Team Score

VICKSBURG 15, NILES 46

Overall Winner

Emma Steele, Vicksburg – 21:22

 

Niles Finishers

  1. Kierstyn Thompson 22:33, 8, Eva Shepherd 24:21, 9. Cassandra Shortman 24:26, 14. Meg Crites 25:40, 18. Carsyn Franz 28:16, 20. Kamryn Patterson 31:02, 21. Anna Tibbits 31:16, 22. Janelle Watts 33:24