UPDATED: Daily Data: Saturday, Sept, 11

Published 11:36 pm Friday, September 10, 2021

CROSS COUNTRY

Running Fit Invitational

At Detroit Mercy

Men’s Team Scores

Detroit Mercy 15, St. Clair Community College 52, Southwestern Michigan College 77

 

Overall Winner

Adam Ditri, Unattached – 21:27

 

SMC Finishers

  1. Alec Saylor 23:55, 20. Kelsey Brown 24:25, 22. Alex Blanton 24:45, 25. William Westphal 25:34, 28. Levi Hall 26:05, 29. Robert Ward 26:17, 30. Adam Frye 26:49, 31. Ben Gillesby 28:22, 33. Sam Loomis 32:02

 

Women’s Team Scores

Oakland University 19, Cleveland State 72, Detroit Mercy 76, University of Michigan-Dearborn 97, St. Clair County Community College 144, Southwestern Michigan College 148

 

Overall Winner

Maryam Sheena, Oakland University – 18:56

 

SMC Finishers

  1. Ava Hart 20:38, 50. Bailee Shambaugh 23:03, 57, Raegan DelGuanto 24:35, 59. Vanessa Crisenberry 24:40, 63. Coralynn Hellenthal 26:00

 

FOOTBALL

PAW PAW 43, DOWAGIAC 6

At Paw Paw

Dowagiac        0          0          0          6 – 6

Paw Paw         7          14        7          15 – 43

PP – Cullen Sylvester 74 run (kick good)

PP – Sylvester 9 run (kick good)

PP – Sylvester 4 run (kick good)

PP – Zeyan Davis 18 run (kick good)

PP – Carter Plangger 18 run (run good)

PP – Niko Martinez 42 run (kick good)

D – Justin Bannow 35 run (run fails)

Varsity records: Dowagiac 0-3, 0-3 Wolverine; Paw Paw 2-1, 2-1 Wolverine

 

EDWARDSBURG 61, NILES 7

At Niles

Edwardsburg   27        20        7          7 – 61

Niles                      0          0        7          0 – 7

E – Connor Ostrander 5 run (Trevor Houseworth kick)

E – Jacob Walker 30 run (Houseworth kick)

E – Logan McColley 41 pass from Jacob Pegura (Houseworth kick)

E – Pegura 14 run (kick failed)

E – Brett Allen 5 run (Houseworth kick)

E – Patrick Szlanfucht 1 run (Houseworth kick)

E – Zach Bartz 15 run (kick failed)

E – McColley 92 kickoff return (Houseworth kick)

N – Dan Gaya 1 run (Ezra Vance kick)

E – Szlanfucht 54 run (Houseworth kick)

Varsity records: Edwardsburg 3-0, 2-0 Wolverine; Niles 2-1, 1-1 Wolverine

 

CASSOPOLIS 28, COMSTOCK 0

At Cassopolis

Comstock              0               0               0               0 – 0

Cassopolis             7               7               7               7 – 28    

CA – Jermaine Williams 18 run (Collin Bogue run)

CA – Williams 1 run (Logan Pflug kick)

CA – Daishean Jamison 1 run (Pflug kick)

CA – Anthony Chanthavongsavath 8 run (conversion failed)

Varsity records: Comstock 2-1, Cassopolis 2-1

 

SAUGATUCK 42, BRANDYWINE 20

At Niles

Saugatuck         0          14        14        14 – 42

Brandywine     0          6          8          6 – 20

S – Sidney Greenwood 6 pass from Brogan Kelley (Declan Rewa kick)

S – John Hartgerink 30 run (Rewa kick)

BW – Michael Palmer 31 run (pass fails)

S – Steven Neely 7 pass from Kelley (Rewa kick)

BW – Owen Hulett 11 pass from Blake Krueger (Palmer run)

S – Benjamin Drew 4 run (Rewa kick)

BW – Palmer 1 run (run failed)

S – Benjamon Diaz 82 kickoff return (Rewa kick)

S – 80 interception return (Rewa kick)

Varsity records: Saugatuck 2-1, Brandywine 2-1

 

WATERVLIET 19, BUCHANAN 13

At Watervliet

Buchanan        0          7          0          6 – 13

Watervliet       7          6          6          0 – 19

W – Chase Tremblay 79 pass from Tyson Williams (Javier Gutierrez kick)

BU – Jack Ruth 1 pass from Conner LeGault (Logan Grwinski kick)

W – Kaiden Bierhalter 11 pass from Williams (kick fails)

W – Wyatt Epple 20 pass from Williams (pass failed)

BU – Nico Finn 2 run (kick blocked)

Varsity records: Buchanan 1-2, Watervliet 3-0

 

TENNIS

NILES 5, BRIDGMAN/LMC/NEW BUFFALO 3

At Niles

Singles

  1. Huck Coffee (N) d. Trey Heyn 7-5, 7-5; 2. Noah Siglow (BR/LMC/NB) d. Jack Badman 6-2, 6-0; 3. Trevor Mulick (BR/LMC/NB) d. Gavin Mahar 6-0, 6-0; 4. Ellie Kroeze (BR/LMC/NB) d. Hunter Suddon 6-0, 6-2

 

Doubles

  1. Ty Elms-Rylan Custard (N) d. Matt DeMeulenaere-Angelo Ciccarelli 6-3, 7-5; 2. Wyatt Mitchell-Aiden Krueger (N) d. Wes Barnes-Alex Thompson 6-1, 6-0; 3. Dakota Schneider-Jackson Podlin (N) d. Dylan Miller-Brock Jones 6-3, 3-6, 13-11; 4. Ashton Burrows-Paxton Daniel (N) d. Kanha Patel-Richard Mabry 7-6, 6-2