UPDATED: Daily Data: Thursday, Aug. 19

Published 10:45 pm Wednesday, August 18, 2021

SOCCER

EDWARDSBURG 8, BERRIEN SPRINGS 0

At Edwardsburg

 

Edwardsburg Goals

Alex Carfi (unassisted)

Alex Cafi (Kya Bryant assist)

Kya Bryant (Grayson Herbert assist)

Bodie Wegner (Dion Sokhadze assist)

Owen Kertes (Jose Madril LaRue assist)

Dion Sokhadze (unassisted)

Grayson Herbert (Bodie Wegner assist)

Alex Carfi (Daniel Carfi assist)

Varsity records: Berrien Springs 0-1, Edwardsburg 1-0

 

TENNIS

Niles Invitational

At Niles

Team scores

Edwardsburg 41, Berrien Springs 39, Niles 26, Bridgman/LMC/New Buffalo 24, Brandywine 21, South Haven 10

 

Singles

No. 1

Paul Cho (BS) d. Corban Gamble (BW) 6-1, 6-2; Paul Cho (BS) d. Trey Heyn (BR/NB/LMC) 6-4, 7-5; Tyler Ferrell (SH) d. Huck Coffee (N) 6-4, 6-2; Harrison Smith (ED) d. Tyler Ferrell (SH) 6-3, 7-5; Harrison Smith (ED) d. Paul Cho (BS) 6-1, 7-5; Huck Coffee (N) d. Corban Gamble (BW) 8-3; Tyler Ferrell (SH) d. Trey Heyn (BR/NB/LMC) 8-2; Huck Coffee (N) d. Tyler Ferrell (SH) 2-5; Trey Heyn (BR/NB/LMC) d. Corban Gamble (BW) 8-1

 

No. 2

Kalen O’Sullivan (SH) Connor Tittle (BW) 6-3, 4-6, 10-7; Ethan Emenacker (ED) d. Justin Russo (N) 6-1, 6-0; Payton Anderson (BS) d. Kalen O’Sullivan (SH) 7-6, 6-0; Ethan Emenacker (ED) d. Noah Siglow (BR/NB/LMC) 6-4, 6-3; Payton Anderson (BS) d. Ethan Emenacker (ED)6-4, 6-0; Connor Tittle (BW) d. Justin Russo (N) 8-0; Noah Siglow (BR/NB/LMC) d. Kalen O’Sullivan (SH) 9-7; Noah Siglow (BR/NB/LMC) d. Connor Tittle (BW) 8-3; Kalen O’Sullivan (SH) d. Justin Russo (N) 8-1

 

No. 3

Linus Resek (SH) d. Gavin Mahar (N) 6-1, 6-1; Trace Miliken (ED) d. Trevor Mulick (BR/NB/LMC) 6-3, 6-0; Bode Bosch (BW) d. Linus Resek (SH) 3-6, 6-1, 10-8; Trace Miliken (ED) d. Yeonwoo Seo (BS) 6-2, 4-6, 10-8; Trevor Mulick (BR/NB/LMC) d. Gavin Mahar (N) 8-1; Yeonwoo Seo (BS) d. Linus Resek (SH) 8-1; Yeonwoo Seo (BS) d. Trevor Mulick (BR/NB/LMC) 8-0; Linus Resek (SH) d. Gavin Mahar (N) 8-2; Ethan Emenacker (ED) d. Bode Bosch (BW) 6-3, 6-3

 

No. 4

Jake Emenacker (ED) d. Hunter Suddon (N) 6-0, 6-0; Ellie Kroeze (BR/NB/LMC) d. Collin Craig (BS) 6-1, 6-0; Jake Emenacker (ED) d. Jack Burleson (SH) 6-0, 6-1; Ellie Kroeze (BR/NB/LMC) d. Brody Prenkert (BW) 6-4, 6-2; Jake Emenacker (ED) d. Ellie Kroeze (BR/NB/LMC) 6-3, 6-1; Collin Craig (BS) d. Hunter Suddon (N) 9-7; Brody Prenkert (BW) d. Jack Burleson (SHO)8-1; Hunter Suddon (N) d. Jack Burleson (SH) 8-3; Brody Prenkert (BW) d. Collin Craig (BS) 8-2

 

Doubles

No. 1

Brady Layher-Hudson Haberland (ED) d. Matt DeMeulenaere-Alex Thompson (BR/NB/LMC) 6-0, 6-0; Adam Johnson-Brandon Tripp (BS) d. Carson Knapp-Triston Peterson (BW) 6-2, 6-0; Brady Layher-Hudson Haberland (ED) d. Jack Badman-Aiden Krueger (N) 6-0, 6-0; Adam Johnson-Brandon Tripp (BS) d. Eddie Solis-Alex Patel (SH) 6-0, 6-1; Adam Johnson-Brandon Tripp (BS) d. Brady Layher-Hudson Haberland (ED) 6-2, 7-5; Matt DeMeulenaere-Alex Thompson (BR/NB/LMC) d. Carson Knapp-Triston Peterson (BW) 8-6; Jack Badman-Aiden Krueger (N) d. Eddie Solis-Alex Patel (SH) 8-2; Jack Badman-Aiden Krueger (N) d. Matt DeMeulenaere-Alex Thompson (BR/NB/LMC) 8-3; Carson Knapp-Triston Peterson (BW) d. Eddie Solis-Alex Patel (SH) 8-3

 

 

No. 2

Erik Belin-Erik Blake (BS) d. Brock Jones-Wes Barnes (BR/NB/LMC) 6-0, 6-0; Mason Crist-Nathan Hayes (ED) d. Erik Belin-Erik Blake (BS) 6-2, 6-7, 11-9; Ty Elms-Jackson Podlin (N) d. Ethan Adamczyk-Sean Tweedy (BW) 6-2, 7-6; Mason Crist-Nathan Hayes (ED) d. Ty Elms-Jackson Podlin (N) 6-1, 6-2; Brock Jones-Wes Barnes (BR/NB/LMC) d. Eli Morrison-Griffin Williams (SH) 8-5; Erik Belin-Erik Blake (BS) d. Ethan Adamczyk-Sean Tweedy (BW) 8-2; Ethan Adamczyk-Sean Tweedy (BW d. Eli Morrison-Griffin Williams (SH) 8-2; Erik Belin-Erik Blake (BS) d. Brock Jones- Wes Barnes (BR/NB/LMC) 8-0; Ethan Adamczyk-Sean Tweedy (BW) d. Eli Morrison Griffin Williams (SH) 6-0, 6-1;

 

No. 3

Jeremy Kwon-James Andersen (BS) d. Kanha Patel-Richard Mabry (BR/NB/LMC) 6-0, 6-0; Wyatt Mitchell- Rylan Custard (N) d. Mitch Emenaker-Caleb Layman (ED) 2-6

 

No. 4

Abe Oppman-Corbin Blagg (ED) d. Dakota Schneider-Elias Babler (N) 6-4, 6-1; Ben Cook-Jonathan Kertawidjaja (BS) d. Aiden Sokol-Grace Swenson(BR/NB/LMC) 6-0, 6-0; Ben Cook-Jonathan Kertawidjaja (BS) d. Tanner Cox-Eli Gouin (BW) 6-0, 6-0; Abe Oppman-Corbin Blagg (ED) d. Ben Cook-Jonathan Kertawidjaja (BS) 6-1, 6-1; Dakota Schneider-Elias Babler (N) d. Aiden Sokol-Grace Swenson(BR/NB/LMC) 8-0; Tanner Cox-Eli Gouin (BW) d. Aiden Sokol-Grace Swenson (BR/NB/LMC) 8-5