UPDATED: Daily Data: Wednesday, May 19

BASEBALL

BUCHANAN 4-10, BRANDYWINE 1-0

At Niles

First Game

Buchanan         200      000      2 – 4 9 2

Brandywine     000      001      0 – 1 7 2

Jack Branch (W); Gabe Gouin, Owen Hulett (L,1)

2B: Jamier Palmer (BW)

 

Second Game

Buchanan         105      030      1 – 10 11 1

Brandywine     000      000      0 – 0 2 1

Matthew Hoover (W), Macoy West (7); Tyler Deming (L), James Barnes (2), Hunter Heath (2), Micah Gamble (3)

2B: Keeghan Pelley (BU), Cade Preissing (BU)

Varsity records: Buchanan 23-2, Brandywine 16-8

 

NILES 1-6, SOUTH HAVEN 0-0

At South Haven

First Game

Niles                    000      000      01 – 1 5 1

South Haven    000      000      00 – 0 0 1

Jude Abbadessa, Jadon Hainey (W,7); Cameron Denbow, Aaron Boyer (L,8)

 

Second Game

Niles                    010      032      0 – 6 5 0

South Haven    000      000      0 – 0 4 3

Drew Racht (W); Kaleb Bodfish (L), Anders Johnston (6)

Varsity record: Niles 17-9-1, South Haven 8-14

 

EDWARDSBURG 3-4, STURGIS 2-2

At Sturgis

First Game

Edwardsburg   101      000      1 – 3 4 2

Sturgis                000      200      0 2 6 3

A.J. Obren (W); Dalton Soergel (L), Dakota Luce (7)

2B: Ethan Cebra (ED)

3B: Soergel (S)

 

Second Game

Edwardsburg   030      001      0 – 4 7 0

Sturgis                000      002      0 – 2 4 2

Sam Robinson (W); Hunter Kosmerick (L), Dakota Luce (5)

2B: Conner Ostrander (ED), Patrick Szlanfucht (ED), Landon Mikel (ED)

Varsity records: Edwardsburg 20-3, Sturgis 14-6

 

TRACK & FIELD

Boys Results

BUCHANAN 85, BRANDYWINE 39

At Niles

(Top 5 Finishers)

100: 1. Ty Scurlock (BU) 11.94, 2. Johnny Rager (BU) 12.06, 3. Michael Palmer (BW) 12.20, 4. David Twum (BU) 12.26, 5. Jake Zelmer (BU) 12.39; 200: 1. Ty Scurlock (BU) 23.90, 2. David Twum (BU) 24.38, 3. Jake Zelmer (BU) 24.51, 4. Michael Palmer (BW) 24.76, 5. Johnny Ragear (BU) 24.86; 400: 1. Caleb Byrd (BW) 58.09, 2. Luke Sherwood (BU) 59.46, 3. Kevin Roberts (BW) 59.59, 4. Rowan Kile (BU) 1:06.83, 5. Brad Hayslip (BW) 1:07.95; 800: 1. Walker Barz (BU) 2:17.83, 2. Bryce Taberski (BW) 2:24.66, 3. Rylen Baker (BU) 2:27.82, 4. Jaxon Sedden (BU) 2:30,86, 5. Micah Colby (BW) 2:39.61; 1,600: 1. Walker Barz (BU) 4:59.80, 2. Rylen Baker (BU) 5:31.08, 3. Robert Hartz (BW) 5:31.09, 4. Micah Colby (BW) 5:59.47, 5. Caden Mattingly (BU) 6:20.64; 3,200: 1. Walker Barz (BU) 11:00.27, 2. Robert Hartz (BW) 12:32.63, 3. Rylen Baker (BU) 13:46.03, 4. Andrew Ruth (BU) 14:12.21, 5. Caden Mattingley (BU) 15:08.10. 110 hurdles: 1. Zachary Anderson (BW) 17.95, 2. Caleb Graham (BU) 18.17, 3. Britian Philip (BU) 20.99, 4. Gavin Schoff (BW) 21.20, 5. Jake McCubbin (BW) 21.28; 300 hurdles: 1. Caleb Graham (BU) 44.28, 2. Jackson Starnes (BU) 47.45, 3. Zachary Anderson (BW) 47.87, 4. Britian Philip (BU) 48.45, 5. Jack McCubbin (BW) 48.52. 400 relay: 1. Buchanan (Johnny Rager, Ty Scurlock, Justin Taylor, David Twum) 46.51, 2. Brandywine 49.64; 800 relay: 1. Brandywine (Gavin Schoff, Michael Palmer, Bryce Taberski, Caleb Byrd) 1:38.53, 2. Buchanan 1:40.25; 1,600 relay: 1. Buchanan (Luke Sherwood, Jackson Starnes, Britian Philip, Caleb Graham) 3:56.17, 2. Brandywine 4:16.88; 3,200 relay: 1. Buchanan (Walker Barz, Rylen Baker, Jaxon Seddon, Luke Sherwood) 9:32.90, 2. Brandywine 9:54.17; Shot put: 1. Philip McLaurin (BW) 35-7.5, 2. Blaize Orphanidis (BU) 35-5.5, 3. Kenneth Wells (BW) 29-4.75, 4. Andrew Ruth (BU) 29-4, 5. Brad Huber (BW) 27-3.25; Discus: 1. Blaize Orphanidis (BU) 92-9, 2. Philip McLaurin (BW) 91-9, 3. Connor Sobecki (BW) 89-11, 4. Kenneth Wells (BW) 88-3, 5. Andrew Ruth (BU) 84-5; High jump: 1. Jake Zelmer (BU) 6-0, 2. Brady Thompson (BU) 5-8, 3. Caleb Byrd (BW) 5-6; Pole vault: Draven Hirsch (BU) 10-3, 2. Rowan Kile (BU) 10-0, 3. Kevin Robers (BW) 8-6, 4. Kaiden Reith (BW) 7-0; Long Jump: 1. Jake Zelmer (BU) 19-4, 2. Brady Thompson (BU) 18-10.5, 3. Caleb Byrd (BW) 18-9, 4. Jackson Starnes (BU) 17-2

 

Girls Results

BUCHANAN 99, BRANDYWINE 38

(Top 5 Finishers)

100: 1. Madison Franks (BW), 2. Allison Fedore (BW), Ericka Bergenham (BW) 15.09, 5. Libery Hickock (BW) 18.21; 200: 1. Kylie Boller (BU) 28.73, 2. Lauren Strefling (BU) 30.10, 3. Allison Fedore (BW) 30.30, 4. Jaelyn Franks (BW) 31.40; 400: 1. Sydney Graves (BU) 1:12.45, 2. Maddix Roberts (BU) 1:19.60, 3. Katie DeVlaminck (BU) 1:21.97, 4. Ann Youngs (BW) 1:23.74; 800: 1. Sydney Greaves (BU) 2:59.73, 2. Maddix Roberts (BU) 3:12.65, 3. Katie DeVlaminck (BU) 3:13.69, 4. Allison Lauri (BW) 3:33.21, 5. Serynn Nowlin (BU) 3:41.69l 1,600: 1. Allison Lauri (BW) 6:08.63, 2. Sydney Greaves (BU) 6:13.26, 3. Eleanor Young (BU) 6:43.13, 4. Joy Kaltenbach (BU) 7:04.20; 3,200: 1. Allison Lauri (BW) 13:52.75, 2. Eleanor Young (BU) 14:26.36, 3. Joy Kaltenbach 15:59.13; 100 hurdles: 1. Destiny Thomas (BU) 21.65, 2. Hailee Fedore (BW) 28.85, 3. Jaelyn Franks (BW) 30.18; 300 hurdles: 1. Joy Kaltenbach (BU) 1:08.80, 2. Destiny Thomas (BU) 1:10.19, 3. Hailee Fedore (BW) 1:14.91; 400 relay: 1. Brandywine (Allison Fedore, Ericka Bergenham, Jaelyn Franks, Madison Franks) 55.73, 2. Buchanan 56.12; 800 relay: 1. Brandywine (Allison Fedore, Ericka Bergenham, Jaelyn Franks, Madison Franks) 2:00.07, 1,600 relay: 1. Buchanan (Maddix Roberts, Rose Sherwood, Serynn Nowlin, Eleanor Young) 6:15.50; 3,200 relay: 1. Buchanan (Sydney Greaves, Eleanor Young, Joy Kaltenbach, Maddix Young) 12:44.39; Shot put: 1. Alicia Ferguson (BU) 24-4.5, 2. Serynn Nowlin (BU) 22-6, 3. Katie DeVlaminck (BU) 21-9, 4. Rose Sherwood (BU) 20-8.5, 5. Hailee Fedore (BW) 19-3.5; Discus: 1. Serynn Nowlin (BU) 57-9, 2. Ann Youngs (BW) 53-2, 3. Katie DeVlaminck (BU) 52-8, Chloe Hart (BW) 49-7, 5. Rose Sherwood (BU) 46-9; High jump: 1. Rose Sherwood (BU) 4-3; Long jump: Kylie Boller (BU) 14-7.5, 2. Lauren Strefling (BU) 14-4, 3. Ann Youngs (BW) 11-3.25

 

SOFTBALL

BUCHANAN 18-18, BRANDYWINE 1-5

At Niles

First Game

Buchanan         163      08 – 18 14 0

Brandywine     001      00 – 1 3 4

Sophia Lozmack (W); Kadence Brumitt (L), Haley Scott (3)

2B: Lozmack (BU) 2, Sage Pruett (BU), Chloe Parker (BW)

3B: Brooke Atkinson (BU), Hailee Kara (BU)

HR: Brumitt (BW)

 

Second Game

Buchanan         310      411      8 – 18 15 3

Brandywine     000      104      0 – 5 4 5

Hailee Kara (W); P Gogley (L), Haley Scott (7)

HR: Hannah Herman (BU) 3, Scott (BW)

Varsity record: Buchanan 24-3

 

NILES 13-9, SOUTH HAVEN 4-2

At South Haven

First Game

Niles                    106      240      0 – 13 11 1

South Haven    001      300      0 – 4 6 6

Mya Syson (W); Lexie Young (L)

2B: Syson (N), Chloe Hargreaves (N), Alexis Rauch (N)

HR: Syson (N), Amira Lee (N)

 

Second Game

Niles                    402      201      0 – 9 10 1

South Haven    002      000      0 – 2 8 2

Mya Syson (W); Lexie Young (L)

2B: Baily Bickel (N), Alexis Rauch (N), Annabelle Johnson (N), Kamryn Holland (SH), Erin Schneider (SH)

HR: Syson (N)

Varsity record: Niles 17-11

 

TENNIS

NORTH MUSKEGON 7, BRANDYWINE 1

At Niles

Singles

  1. Alicia Hall (NM) d. Jessica Wiliams 6-0, 6-0; 2. Noa Bowen (NM) d. 6-0, 6-0; 3. Fia Linday (NM) d. Mari Allen 6-1, 6-0; 4. Francine Vinson (NM) d. Cortney Bates 6-1, 7-6

 

Doubles

Gabby Gaston-Sarah Mozzy (NM) d. Katie Stratton-Emma Hinsey 6-3, 6-1; 2. Abbie Hubbard-Morgan Horvath (BW) d. Natalie Lorenz-Izzy Reynolds 6-1, 6-0; 3. Ella Tarrant-Anna Toebe (NM) d. Tressa Hullinger-Dani Holden 6-0, 6-4; 4. Marilyn Gaston-Greta Gozkowicz (NM) d. Meg Promranka-Grace Hinsey 6-2, 6-2

Varsity record: Brandywine 13-1

 

BRANDYWINE 7, THREE RIVERS 1

At Three Rivers

Singles

  1. Jessica Williamson (BW) d. Abigail Lemacks 6-1, 6-0; 2. Hannah Earles (BW) d. Kienna Shank 6-4, 6-3; 3. Jayley Zeirat (TR) d. Mari Allen 2-6, 6-4, 10-8; 4. Cortney Bates (BW) d. Anna Ives 6-1, 6-0

 

Doubles

  1. Katie Stratton-Emma Hinsey (BW) d. Caleigh Barth-Brooklyn Page 6-0, 6-0; 2. Abbie Hubbard-Morgan Horvath (BW) d. Laynie Zebonick-Samantha Hondon 6-0, 6-0; 3. Tressa Hullinger-Ellie Knapp (BW) d. Bella Monogold-Taylor Workman 6-3, 7-5; 4. Meg Pomranka-Grace Hinsey (BW) d. Paige Lundquist-Lily Dunsan 6-0, 6-0

Varsity record: Brandywine 14-1

 

News

Hit-and-run injures Niles woman

News

Niles natives collaborate on song

Dowagiac

Young Professionals of Greater Dowagiac visit Dowagiac Rotary

Cass County

Two sentenced on meth charges in Cass County Court

Edwardsburg

Drugs found in Ontwa Township residence

Dowagiac

Annual Sister Lakes wakeboard tournament to return in August

Cass County

Homeless man gets jail time for stealing vehicle in Dowagiac

Berrien County

Illinois man dead, Benton Harbor teen arrested after two vehicle Oronoko Township crash Monday

Dowagiac

Long-lost friends, Navy veterans reunite after 58 years

Berrien County

Honor Credit Union announces Tracy Sanders as VP of operations

Dowagiac

Dowagiac students named to Saint Mary’s College dean’s list

Edwardsburg

Local dispensaries donate to Ontwa Township/Edwardsburg Police Department

News

Brandywine grads aim to achieve dreams in the film industry

Buchanan

Buchanan schools will have shorter Wednesdays starting fall 2021

Education

Parents, district respond after homophobic Snapchat messages surface

Berrien County

Madeline Bertrand County Park expansion moves forward

News

Bell Road under construction Friday, Saturday

Buchanan

LMC students earn spots on spring president’s, dean’s lists

Business

Clayton Mason named CFO of Four Winds Casinos

Dowagiac

Saint Francis Outreach’s Food Backpack Program concludes fifth year

Dowagiac

Dowagiac Police Log: June 4-8

Cassopolis

Cassopolis to host second annual Juneteenth event

Cass County

In first trial in 15 months, Cass County jury finds man guilty on firearms charges

News

Niles resident hopes Monday morning robbery keeps others alert to surroundings