Daily Data: Sunday, Feb. 10

BOYS BASKETBALL

BRANDYWINE 59, COMSTOCK 35

At Niles

COMSTOCK 35

Vernard Whitehead 8, Ricardo O’Neal 2, Branden Willis 2, Ty Robinson 5, Devon Alexander 6, Stephan Brown 2, Joshua Allan 3, Andrian White 2, Jared Plane 5. Totals: 16 2-3 35

BRANDYWINE 59

Bryce McLane 5, Jaelen Briggs 16, Shane Brown 5, Caleb Byrd 4, Carson Knapp 1, Bradley Rizzo 2, Derrick Miller 5, Jaden Croom 5, Jordan Abrams 16. Totals: 20 10-16 59

 

Comstock           8         11        24        35

Brandywine     17        33        47        59

3-point baskets: Comstock 1 (Plane 1), Brandywine 9 (Briggs 4, Abrams 4, McLane 1). Total fouls: Comstock 15, Brandywine 11. Varsity records: Comstock 7-7, 4-3 BCS Red Division; Brandywine 14-1, 8-0 BCS Red Division

 

CASSOPOLIS 87, MARCELLUS 51

At Cassopolis

MARCELLUS 51

Jack Sumners 4, Gavin Etter 16, Andrew Brewer 4, Kaeler Stafne 11, Zach Shelton 5, Seth Lansdale 3, Brady Ferguson 8. Totals 18 12-22 51

CASSOPOLIS 87

Tyrese Hunt-Thompson 24, Devonte Goins 4, Brayden Saxton 16, Cerious Wilson 8, Darrion Gatson 11, J.J. Hart 0, Tashawn Morris 2, Devin Jennings 2, Mathew Anderson 6, Ashan Hart 14. Totals 38 3-9 87.

 

Marcellus        11        17        42        51

Cassopolis       24        42        65        87

3-point baskets: Marcellus 3 (Etter 1, Lansdale 1, Shelton 1), Cassopolis 8 (Thompson 3, Anderson 2, A. Hart 2, Gatson 1). Total fouls: Marcellus 14, Cassopolis 16. Varsity records: Marcellus 10-5, 9-4 Southwest 10; Cassopolis 14-1, 12-1 Southwest 10

 

PORTAGE CENTRAL 63, NILES 51

At Niles

PORTAGE CENTRAL 63

Jack Juday 9, Griffin Baker 13, Luke Leto 2, Zachery Bumgarner 15, Jason Mih 6, Hunter Young 7, Alex Bowman 5, Jahyden Price 6. Totals 25 9-14 63

NILES 51

Nate Goins 28, Ethan Albee 2, Adrian Thomas 4, Kendall Chrisman 12, Leon Williams 2, Cam Callahan 2, D.Q. McClean 1. Totals 18 11-21 51.

 

Central            18        27        42        63

Niles                  9        24        32        51

3-point baskets: Portage Central 4 (Bumgarner 2, Juday 1, Young 1), Niles 4 (Goins 3, Thomas 1), Total fouls: Portage Central 20, Niles 17. Varsity records: Portage Central 8-7, 5-3 SMAC West Division; Niles 2-12, 0-8 SMAC West Division

 

GIRLS BASKETBALL

PORTAGE CENTRAL 39, NILES 18

At Niles

NILES 18

Kamryn Patterson 3, Amara Palmer 5, Alycia Patterson 5, Aynslee Myer 3, Morgan Warren 1 0-0 2. TOTALS: 7 1-2 18

PORTAGE CENTRAL 39

Megan McDaid 2, Abby Long 6, Sophie Bench 4, Maizie Brown 13, Reagan Hoff 12, Itohan Ogbomo 2. TOTALS: 15 4-5 39

 

Central            2          10        13        18

Niles                5          11        26        39

3-point baskets: Portage Central 5 (Brown 3, Long 2), Niles 3 (A. Patterson 1, K. Patterson 1, Myer 1). Total fouls: Portage Central 10, Niles 8. Varsity records: Niles 7-5, 3-3 SMAC West Division; Portage Central 9-2, 6-0 SMAC West Division

 

CASSOPOLIS 44, MARCELLUS 41 OT

At Cassopolis

CASSOPOLIS 44

Angel Gary 20, Kiersten Hartsell 4, Lizzy Ocampo 2, Jadin Wolfe 3, Sophie Fiala 11, Caitlyn Skensma 4. TOTALS: 17 10-23 44

MARCELLUS 41

Tessa Haury 6, Lillian Tone 2, Alexas Tibbs 12, Savannah Lowery 2, Rachel Mihillis 13, Rhyllis Welburn 5, McKenna Rodgers 1. TOTALS: 13 12-24 41

 

Marcellus          4        16        30        39        44

Cassopolis       15        22        29        39        41

3-point baskets: Cassopolis 0, Marcellus 3 (Tibbs 3). Total fouls (fouled out): Cassopolis 20 (Fiala), Marcellus 19 (Lowery). Varsity records: Cassopolis 4-9, 4-7 Southwest 10; Marcellus 4-9, 3-8 Southwest 10

 

COMSTOCK 41, BRANDYWINE 35

At Niles

COMSTOCK 41

Madelyn Caswell 4, Daisy Ansel 17, Jaime Jefferies 2, Abby House 9, Gabrielle Langejans 3, Macy Cannon 6, Kaitlynne Burns 0. TOTALS: 12 10-12 41

BRANDYWINE 35

Nicole Sachman 6, Kennedy Byrd 3, Madison Bailey 3, Megan Schmidt 3, Zakiyyah Abdullah 16, Malikiyyah Abdullah 2, Alexis Rhodes 2, Bethany Duval 0. TOTALS: 11 6-13 35

 

Comstock        12        23        32        41

Brandywine     6        13         31        35

3-point baskets: Comstock 7 (House 3, Ansel 2, Langelans 1, Cannon 1), Brandywine 7 (Z. Abdullah 4, Byrd 1, Bailey 1, Schmidt 1). Total fouls (fouled out): Comstock 11 (none), Brandywine 16 (none). Varsity records: Comstock 11-3, 6-0 BCS Red Division; Brandywine 12-2, 5-2 BCS Red Division

 

VICKSBURG 48, DOWAGIAC 27

At Vicksburg

DOWAGIAC 27

Hayden First 9, Tamia Parker-Wilson 2, Kellyn Daly 0, Taylor Pye 4, Greta Whitaker 0, Allie Conner 7, Amiyah Smith 3, Jessie Hulett 2, LaReina Reina 0, Jossalyn Rogalski 0. TOTALS:           9 8-15 27

VICKSBURG 48

Sydney Finos 0, Mia Mulhearn 2, Allyson Naster 2, Chloe Hatridge 6, Paige Yant 3, Madeleine Geiger 9, Hannah Vallier 12, Kelsey Deikman 3, Abbey Lafler 0, Brady Brown 5, Nicola Hosner 6. TOTALS: 16 11-15 48

 

Dowagiac         8          14        18        27

Vicksburg        8          24        38        48

3-point baskets: Dowagiac 1 (Conner), Vicksburg 5 (Yant, Vallier 3, Diekman). Total fouls (fouled out): 12 (none), Vicksburg 13 (none). Varsity records: Dowagiac 3-11, 1-7 Wolverine South; Vicksburg 9-6, 4-2 Wolverine South

 

WRESTLING

DIVISION 2

At Stevensville

Championship round

103: Jamison Zimmerman (Niles) d. Cameron Litaker (Lakeshore) 4-2 OT; 112: Cam Sanderson (Mattawan) p. Jacob Halsey (St. Joseph) 1:10; 119: Kyle Stampfly (Lakeshore) d. Payton McDurmon (Gull Lake) by forfeit; 125: Micah Hanau (Lakeshore) d. Noah Booton (Marshall) 10-3; 130: Shane Williams (Lakeshore) m.d. over Bryce Brust (Niles) 15-6; 135: Javond Ball (Niles) d. Jackson Hoover (Edwardsburg) 3-1; 140: Kade Wagley (Niles) p. Jacob Reece (Edwardsburg) :42; 145: Dakota Oman (Gull Lake) p. Michael Tatay (Edwardsburg) 1:38; 152: Anthony Williamson (Mattawan) d. Robert Buckland (Niles) 5-2; 160: Tyson Ford (Mattawan) p. Caden Reece (Edwardsburg) 3:21; 171: Cade Best (Niles) d. Griffen Olmstead (Coldwater) 12-9; 189: Dawson Bruckner (Niles) m.d. over James Campbell (Mattawan) 13-5; 215: Zeke Rohl (Lakeshore) m.d. over Ken Krempetz (Niles) 17-4; 285: Brian Soto (Niles) d. Shane Edwards (Battle Creek Pennfield) 4-3

 

Consolation round

103: Bryce Trimm (Battle Creek Harper Creek) p. Jack Sherman (St. Joseph) 2:15; 112: Drrew Gonzales (Plainwell) p. Marshall Hoard (Coldwater) 4:48: 119: Jonathan Gelesko (Lakeshore) p. Patricio Ortiz (Gull Lake) 2:02; 125: Chandler Froehlich (Battle Creek Harper Creek) p. Logan Melvin (Mattawan) 2:48; 130: Isaac Meyer (St. Joseph) d. over Zeke Nowicki (Coldwater) forfeit; 135: Owen McDaniel (Plainwell) p. Skylar Means (Niles) 2:08; 140: Carter Hoard (Coldwater) d. Matthew Martinez (Battle Creek Harper Creek) 3-0; 145: Justin Ringling (Mattawan) d. Wink McDonald (Marshall) 9-6; 152: Erik Taylor (Lakeshore) p. Trevor Brooks (Battle Creek Harper Creek) 3:51; 160: Cole Simpson (Niles) p. James Seaver (Plainwell) 1:42; 171: Drake Collins (St. Joseph) d. Jaden Mainstone (Battle Creek Harper Creek) 4-1; 189: Dillon Hursh (Edwardsburg) m.d. over Justin Hankey (Marshall) 17-9; 215: Tysen Custard (Niles) d. Drew Bidwell (Edwardsburg) 1-0; 285: Dillon Minton (Coldwater) d. Clark Cole (Coldwater) 11-4

 

Division 3

At Constantine

Championship round

103: Jamison Zimmerman (Niles) d. Cameron Litaker (Lakeshore) 4-2 OT); 112: Cam Sanderson (Mattawan) p. Jacob Halsey (St. Joseph) 1:10; 119: Kyle Stampfly (Lakeshore) d. Payton McDurmon (Gull Lake) by forfeit; 125: Micah Hanau (Lakeshore) d. Noah Booton (Marshall) 10-3; 130: Shane Williams (Lakeshore) m.d. over Bryce Brust (Niles) 15-6; 135: Javond Ball (Niles) d. Jackson Hoover (Edwardsburg) 3-1; 140: Kade Wagley (Niles) p. Jacob Reece (Edwardsburg) :42; 145: Dakota Oman (Gull Lake) p. Michael Tatay (Edwardsburg) 1:38; 152: Anthony Williamson (Mattawan) d. Robert Buckland (Niles) 5-2; 160: Tyson Ford (Mattawan) p. Caden Reece (Edwardsburg) 3:21; 171: Cade Best (Niles) d. Griffen Olmstead (Coldwater) 12-9; 189: Dawson Bruckner (Niles) m.d. over James Campbell (Mattawan) 13-5; 215: Zeke Rohl (Lakeshore) m.d. over Ken Krempetz (Niles) 17-4; 285: Brian Soto (Niles) d. Shane Edwards (Battle Creek Pennfield) 4-3.

Consolation round

103: Bryce Trimm (Battle Creek Harper Creek) p. Jack Sherman (St. Joseph) 2:15; 112: Drrew Gonzales (Plainwell) p. Marshall Hoard (Coldwater) 4:48: 119: Jonathan Gelesko (Lakeshore) p. Patricio Ortiz (Gull Lake) 2:02; 125: Chandler Froehlich (Battle Creek Harper Creek) p. Logan Melvin (Mattawan) 2:48; 130: Isaac Meyer (St. Joseph) d. over Zeke Nowicki (Coldwater) forfeit; 135: Owen McDaniel (Plainwell) p. Skylar Means (Niles) 2:08; 140: Carter Hoard (Coldwater) d. Matthew Martinez (Battle Creek Harper Creek) 3-0; 145: Justin Ringling (Mattawan) d. Wink McDonald (Marshall) 9-6; 152: Erik Taylor (Lakeshore) p. Trevor Brooks (Battle Creek Harper Creek) 3:51; 160: Cole Simpson (Niles) p. James Seaver (Plainwell) 1:42; 171: Drake Collins (St. Joseph) d. Jaden Mainstone (Battle Creek Harper Creek) 4-1; 189: Dillon Hursh (Edwardsburg) m.d. over Justin Hankey (Marshall) 17-9; 215: Tysen Custard (Niles) d. Drew Bidwell (Edwardsburg) 1-0; 285: Dillon Minton (Coldwater) d. Clark Cole (Coldwater) 11-4

 

DIVISION 4

At Lawton

Championship round

103: Lane DeLoof (Schoolcraft) p. Yzack Hagen (White Pigeon) 2:00; 112: Caden Sukich (Schoolcraft) d. Trever Pelton (Watervliet) 3-0; 119: Dylan Amm (Lawton) m.d. Hunter Martens (Schoolcraft) 11-2; 125: Nick Baldwin (Lawton) d. Romero Lopez (Decatur) 7-5; 130: Hunter Heath (Brandywine) d. Evan Atherton (White Pigeon) 5-4; 135: Landyn VanWyk (Lawton) p. Brady Gillespie (Schoolcraft) 3:44; 140: Dakota Conley (White Pigeon) d. Coby Henslee (Watervliet) 8-2; 145: Kyle Black (White Pigeon) p. Chris Schuman (Lawrence) 2:00; 152: Mark Fox (Schoolcraft) p. Andrew O’Donnell (Lawton) 1:00; 160: Jared Checkley (Decatur) m.d. Xavier Jackson (Lakeside Academy) 17-3; 171: Dylan Green (Cassopolis) d. Gage Collins (Collins) 6-3; 189: Don Smith (Watervliet) d. Cooper De Leo (Centreville) 6-3; 215: Matt Melcher (Watervliet) p. Dominic Solis (White Pigeon) 5:39; 285: River Fox (Schoolcraft) p. Kobie Debruine (White Pigeon) 4:58

 

Consolation round

103: Preston Delarye (White Pigeon) d. Jimmy Kolosowsky (Watervliet) 6-0l; 112: Austin Raymon (White Pigeon) m.d. Auddie Terry (Galesburg-Augusta) 9-0; 119: Mathew Cox (Brandywine) d. William Westphal (Cassopolis) 8-6 OT); 125: Gary Cramer (Schoolcraft) p. Alex Isbrecht (Watervliet) 4:03; 130: Lincoln Stawser (White Pigeon) d. Andrew Forker (River Valley) 5-2; 135: Steven Kendall (Brandywine) d. Jordyn Angelo (Watervliet) 13-6; 140: Braylen Wyckoff (Centreville) d. Rusty Noyes (Galesburg-Augusta) 9-6; 145: Darian Davis (Eau Claire) m.d. Seth Miller (Lawton) 13-4; 152: Galen Stahl (Cassopolis) p. Jack Davidson (White Pigeon) 1:53; 160: Brandon Newland (Schoolcraft) p. Santiago Wilkinson (Watervliet) 3:22; 171: Cole Nyitray (Galesburg-Augusta) wins by forfeit over Collin Mayville (White Pigeon); 189: Johnny Noel (Marcellus) p. Ben McKee (Brandywine) 0:17; 215: Johnny Gregory (Centreville) d. Josue Pena (Decatur) 8-4; 285: Noah Wade (Hartford) d. Brandon Wagner (Lawrence) 9-7

 

News

Niles native calls for photography submissions

News

Video shows altercation at flag football game in Niles

Breaking News

Fire contained at former Niles Inn

Brandywine Education

Former Brandywine teacher charged with accosting a minor for immoral purposes, use of a computer to commit a felony

Berrien County

COVID-19 UPDATE: Berrien County reports two COVID-19 deaths

Berrien County

4-H announces alumni, supporters walking challenge

Education

Ballard Elementary, Niles High School to remain remote through end of the week

Business

Niles real estate agent named Realtor of the Year

News

Evergreen Road special assessment district created

Cass County

Cass County millages on the ballot for May 4

Dowagiac

Dowagiac announces March students of the month

Buchanan

Local provisioning centers celebrate cannabis holiday with sales, overcome software snags

Berrien County

COVID-19 UPDATE: Michigan reports 799,140 cases, 16,986 deaths

Dowagiac

DUS to install classroom phones in elementary schools, high school

Berrien County

Berrien County 4-H Leaders Association sets annual meeting

Dowagiac

DUS Board of Education honors Class of 2021 Top 10

Buchanan

Buchanan HCU member center lands new leadership

Berrien County

United Way of Southwest Michigan invites community to honor leaders during National Volunteer Week

Buchanan

Buchanan provisioning center raises money to fight cannabis injustices

Cass County

Cass County Sheriff’s Office K9 finds home invasion, larceny suspect

Berrien County

UPDATE: Sheriff’s office finds missing Niles man

Brandywine Education

Teacher resigns after allegedly soliciting 14-year-old

Berrien County

COVID-19 UPDATE: Michigan reports 793,881 cases, 16,901 deaths

Business

Cassopolis to welcome first marijuana dispensary