Daily Data: Monday, Oct. 1

FOOTBALL

DOWAGIAC 48, STURGIS 0

At Sturgis

Dowagiac 16 19 6 7 – 48

Sturgis 0   0 0 0 – 0

D – Safety

D – Nico Linares 40 run (Drew Davis kick)

D – Alex McIntosh 20 pass from Cailyn Murphy (Davis kick)

D – Murphy 13 run (kick failed)

D – Murphy 1 run (Davis kick)

D – Dashawn Brooks 2 run (kick failed)

D – D.J. Lanier 2 run (conversion failed)

D – Andrew McIntosh 39 run (Davis kick)

Varsity records: Dowagiac 3-2, Sturgis 1-5

CASSOPOLIS 50, MARCELLUS 0

at Marcellus

Cassopolis 22 21 0 7 – 50

Marcellus   0   0 0 0 – 0

C – J.J. Hart 4 run (Dylan Green run)

C – Green 26 run (Lane Francis kick)

C – Owen Gardner (Francis kick)

C – Tyrese Hunt-Thompson 13 pass from Green (Francis kick)

C – Green 41 run (Francis kick)

C – Hunt-Thompson 6 run (Francis kick)

C – Cerious Wilson (Francis kick)

Varsity records: Cassopolis 6-0, Marcellus 0-6

EDWARDSBURG 58, PLAINWELL 6

At Plainwell

Edwardsburg 14 24 20 0 – 58

Plainwell 0   0   0 6 – 6

E – Caden Goggins 49 run (conversion failed)

E – Isaiah Mitchell 3 run (conversion good)

E – Tre Harvey 10 run (conversion good)

E – Mitchell 3 run (conversion good)

E – Goggins 1 run (conversion good)

E – Goggins 56 kickoff return (Dylan Morley kick)

E – Mac Gaideski (Morley kick)

E – Cayden Calhoun 50 kick return (kick failed)

Varsity records: Edwardsburg 6-0, Plainwell 4-2

 

PORTAGE NORTHERN 28, NILES 6

At Portage

Niles                6          0          0          0 – 6

Northern         7          14        0          7 – 28

N – Javond Ball 38 run (kick failed)

PN – 5 run (kick good)

PN – 10 pass (kick good)

PN – 3 run (kick good)

PN – 25 pass (kick good)

Varsity records: Niles 2-4, Portage Northern 4-2

VOLLEYBALL

RIVER VALLEY INVITATIONAL

At Three Oaks

Dowagiac results

Dowagiac d. Berrien Springs 25-17, 25-18; Cassopolis d. Dowagiac 25-23, 27-25; Dowagiac d. Watervliet 25-12, 25-17; Dowagiac d. Bridgman 25-20, 25-18; Dowagiac d. Cassopolis 25-19, 25-23

Individual statistics

Kills

Amiyah smith 30, Kelsey Crocker 27, Megan Davis 22, Jenna Davis 21, Madison Potter 6

Aces

Megan Davis 8, Jenna Davis 7, Crocker 4, Smith 3, Grace Clark 3, Jessie Hulett 3

Digs

Megan Davis 45, Clark 44, Crocker 40, Smith 37, Hulett 24, Jenna Davis 14

Blocks

Smith 8, Mona Aranda 6, Crocker 5, Potter 4

Assists

Hulett 61, Riley Stack 9, Crocker 8

Varsity record: Dowagiac 14-10

BRONSON INVITATIONAL

At Bronson

Niles results

Niles d. Sturgis 25-10, 27-25; Bronson d. Niles 25-16, 25-19; Onstead d. Niles 25-16, 25-23; Sturgis 25-19, 25-17; Bronson d. Niles 25-22, 25-8

Individual statistics

Leading scorers

Bianca Pickens 22 points, 2 aces; Nikki Nate 17 points, 6 aces; Emelyn Tucker 16 points, 3 aces; Trystin Schlutt 13 points, 5 aces; Grace Florkowski 11 points, 3 aces; Zoie Appleberry 11 points, 3 aces; Rachel Moore 5 points

Kills

Abbie Harpenau 36, Nate 26, Taylor Bailey 16, Appleberry 14, Marika Ruppart 8

Rachel Bowman 5

Blocks

Nate 6, Harpenau 3, Pickens 2, Appleberry 2, Bowman 1

Digs

Florkowski 41, Pickens 28, Schlutt 25, Nate 21, Tucker 18, Appleberry 5

Assists

Pickens 39

Varsity record: Niles 16-17-2

WARSAW INVITATIONAL

At Warsaw

Buchanan results

Wheeler d. Buchanan 25-14, 25-23; Buchanan d. Triton 25-19, 25-17; Buchanan d. St. Joseph 29-27, 25-18; Garrett d. Buchanan 25-6, 25-22

Individual results

Kills

Ali McClaran 17, Katie Schau 12, Megan Adkerson 9, Jade Jewell 6, Claire Shelton 2, Kaylin Rogers 2, Kylie Boller 5

Dig

Adkerson 25, Brooke Atkinson 18, McClaran 20, Alea Fisher 18, Lauren Strefling 8, Schau 9

Aces

Atkinson 7, Adkerson 4, Fisher 3, McClaran 1, Strefling 3, Schau 4

Assisted blocks

Schau 1, McClaran 1

Solo blocks

Schau 2, Jewell 2

Assists

Schau 44, McClaran 6, Adkerson 4

Varsity record: Buchanan 10-18-1

CROSS COUNTRY

BERRIEN COUNTY MEET

At Riverview Park, St. Joseph

Boys team scores

Berrien Springs 40, St. Joseph 54, Lakeshore 61, Watervliet 121, Bridgman 152, Coloma 175, Lake Michigan Catholic 198, Niles 206, River Valley 212

Overall winner

Ashton Sheline, Berrien Springs – 16:37

Niles finishers

9. Adam Shepherd 17:34, 47. Weston Eager 19:12, 78. Zach Borton 20:49, 97. Ashton Burrous 22:05, 113. Teagan Young 24:43

Brandywine finishers

13. Bryce Mclane 17:50, 80. Keegan Rieth 20:54, 99. Hunter Heath 22:18, 119. Gage Hoskin 25:40

Buchanan finishers

8. Walker Barz 17:33, 62. Garrett Lollar 19:37

Girls team scores

St. Joseph 33, Niles 75, Bridgman 89, Lakeshore 90, Berrien Springs 105, Coloma 133, Buchanan 212, Watervliet 227

Overall winner

Kaylee Thompson, Niles – 19:40

Additional Niles finishers

14. Erin Thomas 22:01, 19. Kayla Trueblood 22:18, 23, Taylor Haboush 22:55, 30. Cassie Klingerman 23:30, 31. Eva Sheperd 23:21, 34. Cassandra Shortman 23:32, 45. Zoey Martin 24:03

Buchanan finishers

47. Emily Riley 24:08, 50. Jade Smith 24:13, 78. Joy Kaltenbach 27:08, 81. Carley Greaves 27:21, 99. Nora Kaltenbach 29:02, 106. Sydney Bauer 30:19, 107. Mary Becvar 30:30