Brandywine announces scholarships, awards during honors assembly

Submitted photo Michaela Hartline, Emily Erwin, Makenna Hartline and Jaleesa Garner were named the female athletes of the year.

Submitted photo
Michaela Hartline, Emily Erwin, Makenna Hartline and Jaleesa Garner were named the female athletes of the year.

Brandywine High School recognized many students for their achievements during the school’s annual honors assembly Wednesday.

The following students received an award or scholarship during the ceremony:

 

Ryan Hartman Memorial Scholarship — Caleb Horst

Niles Noon Optimist Club Scholarship — Jaleesa Garner

Mathematics Award Pin — Hunter Janowiak

Ralph & Margaret Vosburgh — Zachary Grishaber

Sheila K. Smiedendorf — Brianna Gleason

Rick Zache Athletic Scholarship — Michaela Hartline

Niles Service League Scholarship — Shelby Fortune, Jaleesa Garner, Anna Lancaster

Niles Scream Park Scholarship — Jaleesa Garner, Elizabeth Moody

Keith Shurte Memorial Scholarship — Brianna Gleason, Sloan Kangas

John Carlson Memorial Scholarship — Anna Lancaster

Niles-Buchanan Rotary Club Scholarship — Anna Lancaster

Leo Krziza & Esther Krziza-Condry Scholarship — Jaleesa Garner

Patrick Curran Memorial Scholarship — Zachary Grishaber

Aaron Edquist Five Amigos Scholarship — Chloe Butts

Senior Band Recognition — Joshua Youngs

Drama Award — Chloe Butts

Yearbook Award — Eva Rodriquez

Vocal Music Award — Caleb Horst, Sloan Kangas, Nichole Butler

2015 Miss Congeniality Four Flags Apple Festival Scholarship — Shelby Fortune

Class of 1967 Memorial Scholarship — Lori Juhasz-Scoggin

Ralph & Margaret Vosburgh Family Scholarship — Zachary Grishaber

Jane S. Davis Health Careers Scholarship — Alyssa Bolen

Ann Coulston Memorial Scholarship — Rachael Szilagyi

Carol Thurston Scholarship — Sydney Carlson

Class of 1973 Alumni Scholarship — Alyssa Bolen

Jay & Cecile McCombs Scholarship — James Harrell

Ken & Bea Merritt Scholarship — Destiney Smith

Brandywine District Education Association Scholarship — Joshua Youngs, Hunter Janowiak

Army Reserve Scholar/Athlete Award — Sydney Carlson, Zachary Grishaber

French Honor Society — Nicole Sachman, Maragaret Rydwelski, Christian Stout, Mackenzie Gonzalez, Austin Balos, Alyssa Bolen, Hunter Janowiak, Austin Knapp, Tyler Mott, Cole Searles, Donald Sachman, Joshua Youngs, Kori Bunch, Kayla Cantu

French Award — Joshua Youngs

Michigan Competitive Scholarship — Kammie Almeida, Austin Balos, Alyssa Bolen, Martha Bredow, Kori Bunch, Sydney Carlson, Kaylee Chambers, Clements, James Harrell, Hunter Janowiak, Anna Lancaster, Elizabeth Moody, Tyler Mott, Nathan Sachman, Destiney Smith, Justin Williamson, Joshua Youngs

English Award — Destiney Smith

In Honor of Donald T. Ross Scholarship — Chloe Butts

Spanish Honors Society — Beth Blank, Amber Boocher, Emily Burge, Grace Burge, Jacob Douglass, Brycen Duffield, Pavandeep Gojra, Rachael Laurita, Alexia Martinez, Jordan Mickiewicz, Alexis Kozuch, Lukas Rollinger, Savannah Thibault, Kaylee Chambers, Jaleesa Garner, Kiyana Moore, Eddy Mugenzi, Justin Williamson, Kenley Witherspoon

Spanish Award — Eddy Mugenzi

Student Senate Recognition Certificate — Kori Bunch, Kaylee Chambers, Jaleesa Garner, Caleb Horst, Hunter Janowiak, Nathan Sachman

Student Senate Award — Kori Bunch

Student Senate Blood Drive Scholarship — Kaylee Chambers

Educational Talent Search Award — Alyssa Bolen, Martha Bredow, Erika Bush, Chloe Butts, Kaylee Chambers, Makayla Dierickx, Morgan Dietz, Emily Erwin, Shelby Fortune, Jaleesa Garner, Zachary Grishaber, Caleb Horst, Horvath, Amber Johnson, Elizabeth Moody, Kiyana Moore, Dayan Schau, Rachael Szilagyi, Justin Williamson, Witherspoon

Educational Talent Search Outstanding Senior Award — Chloe Butts

American Citizenship Awards — Kori Bunch, Samuel Burge, Nichole Butler, Kayla Cantu, Sydney Carlson, Ryan Cllingaman, Janki Devdhara, Fahey, Shelby Fortune, Jaleesa Garner, Brianna Gleason, James Harrell, Michael Kachur, Sloan Kangas, Lauren Ludwig, Alexia Martinez, Alisjha Smith, Mia Stella, Rachael Szilagyi, Joshua Youngs

Social Studies Award — Rachael Szilagyi

Physical Education Award — Brycen Duffield, Mackenzie Gonzalez

Physical Education Elective Award — Michael Okayama

Art Award — Chloe Butts, Emily Ingle

Ron Walz Memorial Scholarship — Sloan Kangas, Elizabeth Moody

Science Award — Kenley Witherspoon

National Honor Society: Seniors — Austin Balos, Alyssa Bolen, Kori Bunch, Kaylee Chambers, Sydney Carlson, Jaleesa Garner, Zachary Grishaber, Makenna Hartline, Michaela Hartline, Hunter Janowiak, Amber Johnson, Anna Lancaster, Elizabeth Moody, Jamie Roberts, Nathan Sachman, Dayan Schau, Rachael Szilagyi, Joshua Youngs, Justin Williamson

Perfect Attendance — Modalea Frazier, Lukas Rollinger, Taylor Kangas, Sloan Kangas, Joshua Youngs

Business Award — Rachael Szilagyi

Career and Technical Education Scholarship — Sloan Kangas

Michigan Breaking Traditions 2016 Department of CTE — Slaon Kangas

CTE Business Career Award — Kaylee Chambers

CTE Accounting Student — Garrick Thompson

CTE Auto Technology Award — Vumi Ncube

CTE CAD Award — Sloan Kangas

Vocational Tech Awards — Vumi Ncube, James Burnworth, Garrett Sallee, Vumi Ncube, James Burnworth, Garrett Sallee, Austin Anderson, Kaleigh Kendall

Outstanding CTE Student of the Year — James Burnworth

MHSAA Scholarship Athlete Award — Jaleesa Garner, Makenna Hartline, Michaela Hartline, Hunter Janowiak

Betty Shelton Scholar Athlete Award — Jaleesa Garner, Hunter Janowiak

Brandywine Athletic Boosters — Jaleesa Garner, Zachary Grishaber, Makenna Hartline, Michaela Hartline, Hunter Janowiak, Austin Knapp

Wendy’s Heisman Award — Jaleesa Garner, Joshua Youngs

Lakeland Conference All Academic Athletic Award Ninth Grade — Jacob Burge, Austin Carter, Jacob Douglass, Brycen Duffield, Searra Inman, Kylie Mesecar, Gaige Nelson, Nicole Sachman

Lakeland Conference All Academic Athletic Award 10th Grade — Amber Boocher, Caleb Cole, Taylor Derscha, Janki Devdhara, Pavandeep Gojra, Elizabeth Hartz, Dalton Knapp, Rachel Laurita, Alexia Martinez, Jordan Mickiewicz, Schimmel, Olivia Whitney, Juliana Zimmerman

Lakeland Conference All Academic Athletic Award 11th Grade — Ingrid Anderson, Samuel Burge, Taylor Casey, Aaron Casto, Maxwell Douglass, Brady Duval, Conner Earles, Toby Fox, Alexis Garcia, Alexis Kwieran, Cassandra Luczkowski, Lauren Ludwig, Kaytlyn Metz, Shaylee Smith, Mia Stella

Lakeland Conference All Academic Athletic Award 12th Grade — Austin Balos, Alyssa Bolen, Kori Bunch, Sydney Carlson, Jaleesa Garner, Makenna Hartline, Michaela Hartline, Hunter Janowiak, Elizabeth Moody, Tyler Mott, Donald Sachman, Rachael Szilagyi, Justin Williamson, Joshua Youngs

Athlete of the Year — Austin Knapp, Emily Erwin, Jaleesa Garner, Makenna Hartline, Michaela Hartline

President’s Education Award — Austin Anderson, Nichole Butler, Chloe Butts, Sydney Carlson, Kaylee Chambers, Destiny Clark, Noah Colwell, Marquise Davis, James Harrell, Caleb Horst, Drew Mallo, Antonio Moffitt, Eddy Mugenzie, Chandler Plew, Eva Rodriquez, Garrett Sallee, Destiney Smith, Dustin Solomon, Corey Witman, Austin Balos, Alyssa Bolen, Kori Bunch, Sydney Carlson, Kaylee Chambers, Jaleesa Garner, Makenna Hartline, Michaela Hartline, Hunter Janowiak, Anna Lancaster, Elizabeth Moody, Tyler Mott, Donald Sachman, Rachael Szilagyi, Justin Williamson, Joshua Youngs

Third Semester Letter — Amber Boocher, Caleb Cole, Taylor Derscha, Janki Devdhara, Pavandeep Gojra, Elizabeth Hartz, Robert Hemminger, Dalton Knapp, Alexis Kozuch, Rachel Laurita, Alexia Martinez, Jordan Mickiewicz, Natasha Mwale, Margaret Rydwelski, Erin Schimmel, Wesley Watson, Olivia Whitney, Juliana Zimmerman

Fifth Semester Letter — Aaron Casto, Conner Earles, Rayannon Harkins, Alexis Kwieran

Seventh Semester Letter — Austin Balos, Kiyana Moore, Rachael Szilagyi

5th Semester Lamp of Knowledge — Ingrid Anderson, Samuel Burge, Kimberly Cantu, Taylor Casey, Maxwell Douglass, Brady Duval, Laura Flanigan, Toby Fox, Alexis Garcia, Clarissa Gleason, Alexus Irwin, Cassandra Luczkowski, Lauren Ludwig, Kaytlyn Metz, Courtney Meyers, Lukas Rollinger, Emilee Seggerman, Shaylee Smith, Mia Stella, Michael Stowe

7th Semester Lamp of Knowledge — Elizabeth Moody

7th Semester Bar — Alyssa Bolen, Kori Bunch, Sydney Carlson, Kaylee Chambers, Jaleesa Garner, Makenna Hartline, Michaela Hartline, Hunter Janowiak, Anna Lancaster, Tyler Mott, Donald Sachman, Justin Williamson, Joshua Youngs

Highest GPA Freshman — Brycen Duffield, Destiny Patrolia

Highest GPA Sophomore — Taylor Derscha, Janki Devdhara, Elizabeth Hartz, Dalton Knapp, Erin Schimmel, Wesley Watson, Juliana Zimmerman

Highest GPA Junior — Laura Flanigan, Lukas Rollinger, Michael Stowe

Top Ten Seniors — Alyssa Bolen, Hunter Janowiak, Donald Sachman, Joshua Youngs, Kaylee Chambers, Jaleesa Garner, Anna Lancaster, Makenna Hartline, Elizabeth Moody, Michaela Hartline

Alpha Beta Award — Rachael Szilagyi

Trine University — Makenna Hartline, Michaela Hartline, Austin Balos

Lake Michigan College Scholarship — Zachary Grishaber

Southwestern Michigan College Scholarship — Kaylee Chambers, Anna Lancaster, Garrick Thompson

Brigham Young University Scholarship — Joshua Youngs

Aquinas College — Bret Jacobs

Indiana University at South Bend Scholarship — Cole Searles

St. Mary’s College Scholarship — Jamie Roberts

News

Niles hosts town hall between community, law enforcement

Berrien County

Berrien County Commissioners respond to mask mandate

Berrien County

Local talent development leader honored by Michigan Works! Association

Dowagiac

SMC attracts more than $4 million in grants

Business

Downtown Niles to welcome new dance studio

Berrien County

MEC accepting applications for Strengthening Schools Grant program

Dowagiac

Dowagiac City Council, Cass County Transit Authority renew Transit Operating Agreement

Berrien County

COVID-19 UPDATE: Michigan reports 976,505 cases, 20,535 deaths

Breaking News

Dowagiac police arrest suspect in Monday hit and run crash

News

Niles City Council approves social district permits

Business

Niles muralist brightening downtown

Buchanan

Buchanan commissioners decline to pay annual dues to Greater Niles Chamber of Commerce

Berrien County

Man arrested after standoff in Niles

Cass County

Police investigating Porter Township crash

Berrien County

Former Niles marijuana business partner pleads guilty to fourth-degree criminal sexual conduct

Cass County

Dowagiac police investigate hit-and-run crash

Berrien County

South Bend man gets prison for drunk driving

Business

Under the Harvest Moon festival to bring back scarecrow contest

Dowagiac

Dowagiac Police Log: Sept. 10-13

Berrien County

Former Brandywine teacher sentenced to probation on charges of accosting a child for immoral purposes

Berrien County

Spectrum Health Lakeland earns national recognition for stroke treatment

News

Niles Police Log: Aug. 31-Sept. 4

Buchanan

PHOTO STORY: Buchanan remembers 9/11

Cass County

First responders, community members gather for Pokagon 9/11 memorial ceremony