Niles duo first team All-Big 16 West
Published 8:49 am Wednesday, June 4, 2014
Connor Glick and Tate Brawley were named to the first team of the Big 16 All-West Division baseball team.
West Division champion Portage Northern dominated the team with four first-team selections. St. Joseph and Portage Central, which finished second and third in the final standings, each had three first-team picks.
The Vikings also had Taylor Weldy, Jordan Ham and Tyler Clutter named to the honorable mention portion of the team.
Glick hit .477 in league games with seven doubles, a triple, a home run and 12 RBIs for the Vikings, who captured their first district championship since 2011 on Saturday.
Brawley hit .459 against league opponents with four doubles, two triples, a home run and eight RBIs
On the mound he was 5-1 with an ERA of 1.94. He struck out 57 and walked just four batters in 36 innings of work.
BIG 16 ALL-WEST BASEBALL
First team
Connor Glick – Niles
Tate Brawley – Niles
Jordyn Muffley – Portage Central
Ryan Mergener – Portage Central
Austin Wills – Portage Central
A.J. Montoya – St. Joseph
Matt Peirce – St. Joseph
Joe Fratzke – St. Joseph
Jacob Gividen – Portage Northern
Max Schuemann – Portage Northern
Tommy Henry – Portage Northern
Austin Pratt – Portage Northern
Joey Nate – Lakeshore
Zach Schultz – Lakeshore
Eric Schmidt – Lakeshore
Eugene Roberts – Kalamazoo Central
Wyatt Morrison – Kalamazoo Central
C.J. Huntley – Mattawan
Mitchell Dundore – Mattawan
Willie Wilson – Benton Harbor
Honorable mention
Taylor Weldy – Niles
Jordan Ham – Niles
Tyler Clutter – Niles
Luke Schaefer – Portage Central
Travis Wilkinson – Portage Central
Brett Bashaw – Portage Central
Mickey Losey – Portage Central
Lorenzo Ivens – Portage Northern
Andrew Stone – Portage Northern
Ben Keizer – Portage Northern
Blake Therrian – Portage Northern
Brock Emery – Lakeshore
Dennis Jordan – Lakeshore
Kyle DeYoung – Kalamazoo Central
Jake Rouse – Kalamazoo Central
Evan Koning – Mattawan
Tyler Dundore – Mattawan
Joey Knapp – Mattawan
Chase Nicholes – Mattawan
Curtis Doughty – Benton Harbor
Mike Jones – Benton Harbor
Knoxelle Pratt – Benton Harbor
Finals Standings
Portage Northern 11-3
St. Joseph 10-4
Portage Central 9-5
Mattawan 8-5
Niles 8-6
Lakeshore 6-8
Kalamazoo Central 5-8
Benton Harbor 0-14