Craft, Broda win All-Sports Award
Published 12:42 pm Monday, June 2, 2014
Seniors Amanda Craft and Austin Broda have been named girls and boys all-sports winners at the 65th annual Dowagiac Athletic Booster Club All-Sports Reception Thursday night.
Craft and Broda were both multiple winners at the Dowagiac Middle School.
Craft also won the cheerleading award and received a Chieftain Golf Outing Scholarship, while Broda shared the varsity football award with Carl Grant and was received the Dick Dorgan Memorial Scholarship.
Broda led the Class of 2014 as valedictorian Sunday afternoon at Chris Taylor-Alumni Field.
Former Dowagiac golf coach Van Johnson served as the principal speaker. Johnson was recently inducted into the Michigan Intercollegiate Golf Coaches Association Hall of Fame.
Former Fox 28 sportscaster and current Big Ten Network sideline reporter Allison Hayes served as mistress of ceremonies.
Prior to the awarding of the trophies, 2013 All-Sports winners Dontel Highsmith and Kristyn Turner were introduced and gave an update on their freshmen year at Northern Illinois and Central Michigan respectively.
Here is a list of the All-Sports winners:
JV baseball – Collin Hassle
Varsity baseball – Dean Klann
JV boys basketball – Deyonte Sullivan
Varsity boys basketball – Kyle Solloway
JV girls basketball – Asryia Geegan
Varsity girls basketball – Riley Daly
Varsity cheerleading – Amanda Craft
Competitive cheer – Shyasia Cook
Boys cross country – Deyonte Sullivan
Girls cross country – Jennifer Schaus
Girls track – Crieona Rodgers
Boys back – Kyle Solloway
Boys soccer – Jorge Ruiz
JV wrestling – Kaleb Detwiller
Varsity wrestling – Tristan Howard
JV football – Collin Dussel
Varsity football – Austin Broda, Carl Grant
JV boys golf – Gregor Heilborn
Varsity golf – Christian Hess, Jordan Hagemann
Girls varsity golf – Madison Proshwitz
Girls soccer – Christina Preston
JV softball – Megan Soderbloom
Varsity softball – Kourtney Mitchell
JV girls tennis – Hailee Green
Varsity tennis girls – Madison Proshwitz
Varsity boys tennis – Vaughn Herter
JV volleyball – Anne Zebell
Varsity volleyball – Amanda Badner, Gabby Leonard
Scholarships and special awards
Leon Dodd Commemorative Award – Nick Theilmann
Larry Cox Memorial Scholarship – Hazel Kennedy
Bryan Frazier Memorial Scholarship – Dean Klann
Dick Dorgan Memorial Scholarship – Austin Broda
Chieftain Golf Outing Scholarship – Christina Preston, Sarah Long, Katie Proshwitz, Amanda Craft, Lucas Petro
Fall Sportsmanship Award (underclassmen) – Mack Charles, Ellen Cox
Winter Sportsmanship Award (underclassmen) – Zach Davis, Asryia Geegan
Spring Sportsmanship Award (underclassmen) – Austin Jones, Marissa Dodd
Outstanding Freshman Male – Shawk Sirk
Outstanding Freshman Female – Taylor Hulett
Girls All-Sports Award – Amanda Craft
Boys All-Sports Award – Austin Broda