Archived Story

Berrien County Youth Fair swine, rabbit, cat, sheep results

Published 7:05pm Wednesday, August 14, 2013

Tuesday’s results

Market Swine

 

Swine – Market Hogs – Champion Swine Carcass Seldom Rest Farms Belt Buckle & Banner

A – Benjamin V Helwig, Coloma, MI

Swine – Market Hogs – Reserve Champion Swine Carcass Robson Farms Belt Buckle & Banner

B – Kelsey A Wagner, Berrien Springs, MI

Swine – Market Hogs – Champ. Light Weight Mkt. Gilt Jeff & Joanne Wagner Trophy

A – Alyvia B Baker, Buchanan, MI

Swine – Market Hogs – Res. Ch. Light Wt. Market Gilt Pigs R Us Club Trophy

B – Erica A Mitchell, Buchanan, MI

Swine – Market Hogs – Champ. Med. Weight Mkt. Gilt Scott Brunke Trophy

A – Andrew D Pastryk, Niles, MI

Swine – Market Hogs – Res.Ch..Med. Weight Mkt. Gilt Mark& Jamie Koebel Family Trophy

B – Laura D Donner, Three Oaks, MI

Swine – Market Hogs – Champ. Heavy Weight Mkt. Gilt Albert & Rosemary Wesner Trophy

A – Drew D George, Niles, MI

Swine – Market Hogs – Res. Ch. Heavy Wt. Mkt. Gilt Wire Farms Trophy

B – Katelyn M Koebel, Berrien Springs, MI

Swine – Market Hogs – Champion Market Gilt Ganus Family Farms Trophy

A – Drew D George, Niles, MI

Swine – Market Hogs – Res. Champion Market Gilt Ganus Family Trophy

B – Katelyn M Koebel, Berrien Springs, MI

Swine – Market Hogs – Champ. Light Weight Mkt Barrow Jerry Cuthbert Family Trophy

A – Cody E Williams, Galien, MI

Swine – Market Hogs – Res Champ. Light Wt Mkt Barrow Adam, Kevin&Erica Mitchell Trophy

B – Makynna L Williams, Galien, MI

Swine – Market Hogs – Champ Med Weight Market Barrow Doug Wire Family Trophy

A – Tori E DeMeyer, Niles, MI

Swine – Market Hogs – Res Ch Med Weight Mkt. Barrow Teri & Thomas Nitz Trophy

B – Adam D Mitchell, Buchanan, MI

Swine – Market Hogs – Champ Heavy Weight Mkt. Barrow Jack Frost Family Trophy

A – Katrena E Klopfenstein, Galien, MI

Swine – Market Hogs – Res Ch Hvy Weight Mkt. Barrow Blind Family Trophy

B – Monica K Kaminski, Union Pier, MI

Swine – Market Hogs – Champion Market Barrow Christopher Family Trophy

A – Tori E DeMeyer, Niles, MI

Swine – Market Hogs – Res. Champion Market Barrow Christopher Family Trophy

B – Adam D Mitchell, Buchanan, MI

Swine – Market Hogs – Grand Champion Market Hog Old Kent Bank-SW Trophy & Banner

A – Drew D George, Niles, MI

Swine – Market Hogs – Res Grand Champion Market Hog Scott/ElaineFosterTrophy & Banner

B – Tori E DeMeyer, Niles, MI

 

Sheep Show

 

Sheep – Showmanship & Breeding – Sheep Showmanship, Sr Division Jake Busick Family Trophy

A – Alexis L Tober, Benton Harbor, MI

B – Emily N Mead, Bridgman, MI

Sheep – Showmanship & Breeding – Sheep Showmanship, Interm Div Dan Atherton Trophy

A – Serena N Sommer, Eau Claire, MI

B – Erica A Mitchell, Buchanan, MI

Sheep – Showmanship & Breeding – Sheep Showmanship, Jr Division Lester Sebasty Family Trophy

A – Trent A George, Niles, MI

B – Madison G Schau, Buchanan, MI

Sheep – Showmanship & Breeding – Sheep Showmanship, Yng Jr Div Nicole Ginter Trophy

A – Drew D George, Niles, MI

B – Tori E DeMeyer, Niles, MI

Sheep – Showmanship & Breeding – Sheep Showmanship, 5 yr. olds

A – Kaydence C Jacobs, Niles, MI

B – Morgan G Kuntz, Buchanan, MI

Sheep – Showmanship & Breeding – Grand Champ. Sheep Showmanship

A – Trent A George, Niles, MI

Sheep – Showmanship & Breeding – Res. Gr. Champ. Sheep Showman

B – Serena N Sommer, Eau Claire, MI

Sheep – Showmanship & Breeding – Grand Champion Ewe Gail Chesnut Trophy

A – Trent A George, Niles, MI

Sheep – Showmanship & Breeding – Res Grand Champion Ewe Molnar Family Trophy

B – Joel R Doepker, Three Oaks, MI

Sheep – Showmanship & Breeding – Grand Champion Ram Dr J. F. Christensen Trophy

A – William L Baker, Niles, MI

Sheep – Showmanship & Breeding – Res Grand Champion Ram

B – Lillian O Davis, Berrien Springs, MI

Sheep – Market Lambs – Champion Market Ewe

A – Trent A George, Niles, MI

Sheep – Market Lambs – Res Champ Market Ewe

B – Kaydence C Jacobs, Niles, MI

Sheep – Market Lambs – Champion Market Whether

A – Trent A George, Niles, MI

Sheep – Market Lambs – Res. Champ. Market Whether

B – Drew D George, Niles, MI

Sheep – Market Lambs – Grand Champion Market Lamb Susan Noffke GinterTrophy & Banner

A – Trent A George, Niles, MI

Sheep – Market Lambs – Res Grand Champion Market Lamb Pam Lawrick Trophy & Banner

B – Kaydence C Jacobs, Niles, MI

 

Cat Show

 

Cats/Dogs – Showmanship&Show Cats – Cat Showmanship, Junior Div

A – Evie R Clare, Sodus, MI

B – Ross W Clare, Sodus, MI

Cats/Dogs – Showmanship&Show Cats – Cat Showmanship, Interm Div

A – Kennedy S Melton, Baroda, MI

Cats/Dogs – Showmanship&Show Cats – Champion Long Hair Cat Allison Kerner Medallion

A – Kennedy S Melton, Baroda, MI

Cats/Dogs – Showmanship&Show Cats – Champion Short Hair Cat Allison Kerner Medallion

A – Ella Stern, Niles, MI

Cats/Dogs – Showmanship&Show Cats – Res Champion Short Hair Cat Allison Kerner Medallion

B – Sydney E Melton, Baroda, MI

Cats/Dogs – Showmanship&Show Cats – Grand Champion Cat Denise’s Grooming Service Trophy

A – Ella Stern, Niles, MI

Cats/Dogs – Showmanship&Show Cats – Reserve Grand Champion Cat Maroney Family Trophy

B – Sydney E Melton, Baroda, MI

Cats/Dogs – Showmanship&Show Cats – Best Decorated Cat Cage 1-2×2 Vet.Hosp/2-Dr.Johnson

A – Michaela J Zielke, Baroda, MI

Cats/Dogs – Showmanship&Show Cats – Judges’ Award-Best Personality Brandi Morse Award

A – Matthew A Powell, Sodus, MI

 

Rabbit Show

 

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Grand Champ Crossbred Rabbit Louis Stelter Family Trophy

A – Madison G Schau, Buchanan, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Res Gr Champ Crossbred Rabbit

B – Kira L Wimbush, Saint Joseph, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Flemish Giant Best of Breed

A – Justine R Baerwald, Eau Claire, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Flemish Giant-Best Opposite

B – Cora Schau, Buchanan, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – French Lop Best of Breed

A – Aaron M Casto, Niles, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – French Lop – Best Opposite

B – Christian M Dinges, Buchanan, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Champagne – Best of Breed

A – Emily M Forraht, Sodus, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Champagne – Best Opposite

B – Emily M Forraht, Sodus, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – New Zealand – Best of Breed

A – Hunter J Kuntz, Buchanan, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – New Zealand – Best Opposite

B – Jarick R Starnes, Buchanan, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Californian – Best of Breed

A – Sara M Melton, Watervliet, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Californian – Best Opposite

B – Haleigh M Kiser, Benton Harbor, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Satin – Best of Breed

A – Morgan G Kuntz, Buchanan, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Satin – Best Opposite

B – Morgan G Kuntz, Buchanan, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Mini Lop – Best of Breed

A – Alana N Miller, Niles, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Mini Lop – Best Opposite

B – Cora Schau, Buchanan, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Fuzzy Lop – Best of Breed

A – Madisyn L Rough, Niles, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Fuzzy Lop – Best Opposite

B – Ava M Holub, Galien, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – English Lop Best of Breed

A – Miranda N Tolsma, Saint Joseph, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – English Lop Best Opposite

B – Madalyn T Reneberg, Berrien Center, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Himalayan Best of Breed

A – Kirsten E Baerwald, Eau Claire, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Himalayan Best Opposite

B – Kirsten E Baerwald, Eau Claire, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Silver Martin Best of Breed

A – Matthew Carpenter, Eau Claire, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Silver Martin Best Opposite

B – Chelsea A Nutto, Saint Joseph, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Harlequin Best of Breed

A – Miryssa K Nelson, Coloma, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Harlequin Best Opposite

B – Lashawnta Griffin, Benton Harbor, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Rex Best of Breed

A – Alic M Gregory, Three Oaks, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Rex Best Opposite

B – Alic M Gregory, Three Oaks, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – English Spot Best of Breed

A – Gabriella C Andrews, Saint Joseph, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Holland Lop Best of Breed

A – Kristen M Clark, Niles, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Holland Lop Best Opposite

B – Delayna J Morrow, Sawyer, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Thrianta Best of Breed

A – Cory N Sobralski, Sodus, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Thrianta Best Opposite

B – Jarick R Starnes, Buchanan, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Havana Best of Breed

A – Miranda N Tolsma, Saint Joseph, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Havana Best Opposite

B – Gabriella C Andrews, Saint Joseph, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Dutch Best of Breed

A – Cory N Sobralski, Sodus, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Dutch Best Opposite

B – Stephanie L Gumns, Stevensville, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Mini Rex Best of Breed

A – Chelsea A Nutto, Saint Joseph, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Mini Rex Best Opposite

B – Allison K Lockman, Three Oaks, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Dwarf Hotot Best of Breed

A – Stephanie L Gumns, Stevensville, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Dwarf Hotot Best Opposite

B – Andrea N French, Hartford, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Polish Best of Breed

A – Sierra J Litka, Buchanan, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Polish Best Opposite

B – Alison E Dawson, Niles, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Netherland Dwarf Best of Breed

A – Allen A Macholtz, Bridgman, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Netherland Dwarf Best Opposite

B – Alexis M Street, Benton Harbor, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Jersey Wooly Best of Breed

A – Phoebe K Browne, Benton Harbor, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Jersey Wooly Best Opposite

B – Mason Z Kehrer, Buchanan, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Tans Best of Breed

A – Meridith L Dinges, Buchanan, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Tans Best Opposite

B – Miranda N Tolsma, Saint Joseph, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Best of Breed – Other

A – Aiden R Conley, Baroda, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Best of Show—–Rabbits Jon Totzke Memorial Trophy

A – Hunter J Kuntz, Buchanan, MI

Rabbits – Showmnsp,Breeding,Show,P.Pet – Res Best of Show-Rabbits

B – Kristen M Clark, Niles, MI

 

By using this website’s user-contribution features, including comments, photo galleries, or any other feature, you agree to abide by the terms of use. Please read this agreement in its entirety because it contains useful information that will help you better understand the rules and general "good manners" that are expected when contributing content to this website.

Editor's Picks