Berrien County Youth Fair results Aug. 12
Published 11:55 am Tuesday, August 13, 2013
Berrien County Youth Fair
Monday’s results
EQUINE
Equine – Halter – Champion Halter Pony Danette Porter Trophy
A – Camille R Czech, Three Oaks, MI
Equine – Halter – Res Champion Halter Pony Tom Walton Trophy
B – Ashley Pompey, Berrien Springs, MI
Equine – Halter – Champion Eng Type Horse-Halter Carol Merrill Trophy
A – Jacklyn M Alsbro, Berrien Springs, MI
Equine – Halter – R Champ Eng TypeHorse – Halter Oakwind Farm Trophy
B – Hannah V Johnson, Eau Claire, MI
Equine – Halter – ChampWestern Type Horse-Halter Harry Kolberg Memorial Trophy
A – Megan Doolen, Coloma, MI
Equine – Halter – R Champ West Type Horse-Halter M & K Edu. Consulting Trophy
B – Winter Scheer, Bridgman, MI
Equine – Halter – Grand Champ. Overall Halter Ali Reifschneider Trophy
A – Megan Doolen, Coloma, MI
Equine – Halter – Res. Gr. Champ. Overall Halter Donna & Nicole Hill Trophy
B – Jacklyn M Alsbro, Berrien Springs, MI
Equine – Driving – Champ-PleasDriving, Pony/Horse
A – Jacklyn M Alsbro, Berrien Springs, MI
Equine – Driving – Res. Champ-PleasDriving, P/H
B – Jessica S Bowen, Berrien Springs, MI
FLOWERS
Flowers – Flowers – Champion Marigold – min 2″ Friends of Berrien Springs Trophy
A – Maya A Schuhknecht, Buchanan, MI
Flowers – Flowers – Res Champion Marigold – min 2″
B – Mikaela F Lies, Stevensville, MI
Flowers – Flowers – Champion Marigold – max 2″ King/Rudlaff Memorial Trophy
A – Maya A Schuhknecht, Buchanan, MI
Flowers – Flowers – Res Champion Marigold – max 2″
B – Kelsey L Griffith, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – Champion Zinnia River Valley Garden Club
A – Leah K Wojahn, Stevensville, MI
Flowers – Flowers – Reserve Champion Zinnia
B – Madison R Tomlinson, Baroda, MI
Flowers – Flowers – Champion Ornamental Sunflower
A – Matthew M Koebel, Berrien Springs, MI
Flowers – Flowers – Res Champ Ornamental Sunflower
B – Adeline C Wetzel, Buchanan, MI
Flowers – Flowers – Champ – Any Oth Anl min 3 1/2″ Mike & Pam Lawrick Trophy
A – Matthew M Koebel, Berrien Springs, MI
Flowers – Flowers – Res Ch -Any Oth Anl min 3 1/2″
B – Kameron P Bultema, Watervliet, MI
Flowers – Flowers – Champ – Any Oth Anl max 3 1/2″ Jerold & Kim Wojahn Family
A – Alyson M Wendzel, Watervliet, MI
Flowers – Flowers – Res Ch -Any Oth Anl max 3 1/2″
B – Kelsey L Griffith, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – Champion Perennial, min 3 1/2″ Shoreline Garden Club Trophy
A – Leah K Wojahn, Stevensville, MI
Flowers – Flowers – Rs Champ Perennial,min.3 1/2″
B – Lukas Zielke, Baroda, MI
Flowers – Flowers – Champion Perennial, max 3 1/2″ Niles Garden Club Trophy
A – Maya A Schuhknecht, Buchanan, MI
Flowers – Flowers – Res Champ Perennial,max 3 1/2″
B – Allison Glendening, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – Champion Gladiolus Karen Larson Sedor Trophy
A – Erica E Zandarski, Three Oaks, MI
Flowers – Flowers – Reserve Champion Gladiolus
B – Leah E Zandarski, Three Oaks, MI
Flowers – Flowers – Champion Dahlia, min 3″ Alan J. Hayden Trophy
A – Isaac D Bultema, Watervliet, MI
Flowers – Flowers – Res Champ Dahlia, min 3″
B – Brandon L Fisher, Niles, MI
Flowers – Flowers – Champion Border Dahlia Niles Garden Club Trophy
A – Kameron P Bultema, Watervliet, MI
Flowers – Flowers – Res Champion Border Dahlia
B – Corey A Berget, Buchanan, MI
Flowers – Flowers – Champion Any Other Bulb
A – Erica E Zandarski, Three Oaks, MI
Flowers – Flowers – Res. Champion Any Other Bulb
B – Leah E Zandarski, Three Oaks, MI
Flowers – Flowers – Champion Hydrangea In Honor of Fair Volunteers
A – Kaitlin L Essig, Bridgman, MI
Flowers – Flowers – Res. Champ. Hydrangea
B – Ashley L Strefling, Buchanan, MI
Flowers – Flowers – Champion Flowering Shrub
A – Jerred A Zielke, Baroda, MI
Flowers – Flowers – Res. Champ Flowering Shrub
B – Samantha K Pankratz, Stevensville, MI
Flowers – Flowers – Champion Rose, min 3 1/2″ Bonnie Miller Trophy
A – Adison E Hildebrand, Berrien Springs, MI
Flowers – Flowers – Res. Champion Rose, min 3 1/2″
B – Darrin T Bagby, Stevensville, MI
Flowers – Flowers – Champion Rose, max 3 1/2″ Don & Carolyn Schmaltz Trophy
A – Darrin T Bagby, Stevensville, MI
Flowers – Flowers – Res. Champion Rose, max 3 1/2″
B – Adison E Hildebrand, Berrien Springs, MI
Flowers – Flowers – Champion Rose Cluster Kelly/Eric/Andrew Vigansky Trophy
A – Andrew L Vigansky, Stevensville, MI
Flowers – Flowers – Res Champion Rose Cluster
B – Maya A Schuhknecht, Buchanan, MI
Flowers – Flowers – Champion Miniature Roses Jerry & Trish Vigansky Trophy
A – Franki C Strefling, Niles, MI
Flowers – Flowers – Res Champ Miniature Roses
B – Samantha K Pankratz, Stevensville, MI
Flowers – Flowers – Champion Rose Bowl or Snifter Kristin Orr Trophy
A – Allison Glendening, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – Res Champ Rose Bowl or Snifter
B – Corey A Berget, Buchanan, MI
Flowers – Flowers – Champ Rose Arrg, exh 5-12 Four Flags Garden Club Trophy
A – Kayla N Fleisher, Bridgman, MI
Flowers – Flowers – Res Champ Rose Arrg, exh 5-12
B – Joshua R Tomlinson, Baroda, MI
Flowers – Flowers – Champion Rose Arrg, exh 13-20 Four Flags Garden Club Trophy
A – Kelly L Vigansky, Stevensville, MI
Flowers – Flowers – Res Champion Rose Arrg-13 – 20
B – Eric L Vigansky, Stevensville, MI
Flowers – Flowers – Champion Miniature Rose Arrg. Ken Peters Family Trophy
A – Kelly L Vigansky, Stevensville, MI
Flowers – Flowers – R Champ Mini Rose Arrg.
B – Andrew J Van Lente, Watervliet, MI
Flowers – Flowers – Champ Flower Bouquet exh 5-8 Alton & Mildred Wendzel Trophy
A – Ava C Starbuck, Berrien Springs, MI
Flowers – Flowers – R Champ Flower Bouquet exh 5-8
B – Mackenzie M Hosbein, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – ChampGardenFlower Arr.exh5-12 Ray/Doris/Melodie Marske Trophy
A – Wilkin O Latham, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – R. ChampGardenFlowerAr.exh5-12
B – Emilie J Kurtz, Eau Claire, MI
Flowers – Flowers – Ch Fresh Flower Arrg.exh 13-20 Friends of Berrien Springs Trophy
A – Maria N Pinkowski, Baroda, MI
Flowers – Flowers – R Ch FreshFlower Arr.exh 13-20
B – Mari A Henderson, Berrien Springs, MI
Flowers – Flowers – Champion Fresh Foliage Arrg. Beikman Associates Trophy
A – Breanna A Przybylinski, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – Res Champ Fresh Foliage Arrg.
B – Evan E Rieth, Three Oaks, MI
Flowers – Flowers – Champ. Florist/Hot House Arrg Floral Brook Florist Trophy
A – Maria N Pinkowski, Baroda, MI
Flowers – Flowers – Res Ch Florist/Hot House Arrg
B – Hattie A Latham, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – Champion Silk,Etc,Arrg,exh5-12 Larry and Sandy Barker Trophy
A – Kayla N Fleisher, Bridgman, MI
Flowers – Flowers – Res Silk,Etc Perm Arrg.exh5-12
B – Matthew A Powell, Sodus, MI
Flowers – Flowers – Champ Silk, Etc.Arrg, exh13-20 Emma King Memorial Trophy
A – Hollyann J Brassington, Berrien Springs, MI
Flowers – Flowers – Res Ch Silk,Etc,Arrg,exh 13-20
B – Mari A Henderson, Berrien Springs, MI
Flowers – Flowers – Champion Gladiolus Arrg. James Guettler Trophy
A – Madelynne N Keller, Three Oaks, MI
Flowers – Flowers – Res Champ Gladiolus Arrg.
B – Joshua R Tomlinson, Baroda, MI
Flowers – Flowers – Champ Wild Flower Arrg-exh5-12 Niles Garden Club Trophy
A – Carson W Martindale, Saint Joseph, MI
Flowers – Flowers – ResCh Wild Flower Arr-exh 5-12
B – Ava C Starbuck, Berrien Springs, MI
Flowers – Flowers – ChampWild Flower Arrg-exh13-20 Niles Garden Club Trophy
A – Derek M Graham, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – ResCh Wild Flower Arr,exh 13-20
B – Connor B Behrens, Bridgman, MI
Flowers – Flowers – Champ Dried Arrg-exh 5-12 Burke Busy Bees 4-H Club Trophy
A – Ava C Starbuck, Berrien Springs, MI
Flowers – Flowers – Res Champ Dried Arrg exh 5-12
B – Maya A Schuhknecht, Buchanan, MI
Flowers – Flowers – Champion Dried Flower Arrg Buch.Garden Club Past Pres.Trophy
A – Maria N Pinkowski, Baroda, MI
Flowers – Flowers – Res Champ Dried Arrg, exh13-20
B – Kelsey L Griffith, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – Champion Theme Arrg. The Garden Gate Florist Trophy
A – Elizabeth C Lubbert, Watervliet, MI
Flowers – Flowers – Res Champ Theme Arrg.
B – Maya A Schuhknecht, Buchanan, MI
Flowers – Flowers – Champ Holiday/Spec Theme 5-12 Berrien County Youth Fair Trophy
A – Wilkin O Latham, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – Res Ch Holiday/Spec Theme 5-12
B – Katrina Cordes, Saint Joseph, MI
Flowers – Flowers – Ch. Holiday/Special Theme Arrg
A – Shelby B Pruett, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – Res Ch Holiday/Special Theme
B – Jessica R Zeiger, Three Oaks, MI
Flowers – Flowers – Ch. Contemporary Flower Arrg,
A – Kelsey L Griffith, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – Res. Ch. Contemp. Flower Arrg,
B – Emalee P Boone, Sawyer, MI
Flowers – Flowers – Champ Wedding Bouquet/Nosegay River Valley Garden Club Trophy
A – Breanna A Przybylinski, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – Res.Ch.Wedding Bouquet/Nosegay
B – Makayla R Freeman, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – Champ Wreaths & Wallhangings Burke Busy Bees 4-H Club Trophy
A – Maya A Schuhknecht, Buchanan, MI
Flowers – Flowers – Res Champ Wreaths/Wallhangings
B – Kelsey L Griffith, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – Champ Holiday Wreaths/Wallhang Schuhknecht Family Trophy
A – Breanna A Przybylinski, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – Res Ch Holiday Wreaths/Wallhan
B – Abigail M Marquis, Saint Joseph, MI
Flowers – Flowers – Champion Fresh Flower Corsage Schuhknecht Family Trophy
A – Katlyn Briney, Cassopolis, MI
Flowers – Flowers – Res Champ Fresh Flower Corsage
B – Makayla R Freeman, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – Champion Silk/Dried Corsage Janet L. Szucs Memorial Trophy
A – Shelby B Pruett, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – Res Champ Silk/Dried Corsage
B – Maya A Schuhknecht, Buchanan, MI
Flowers – Flowers – Ch Miniature Fresh Flower Arrg Zola Couchman Trophy (fl01c)
A – Abigail F King, Three Oaks, MI
Flowers – Flowers – R Ch Min Fresh Flower Arrg
B – Kelsey L Griffith, Benton Harbor, MI
Flowers – Flowers – Ch Min Silk/Dried Arrg, 5-12 River Valley Garden Club Trophy
A – Kayla N Fleisher, Bridgman, MI
Flowers – Flowers – Rs Ch Min Silk/Dried Arr, 5-12
B – Isabella L Smith, Three Oaks, MI
Flowers – Flowers – Champ Min Silk/Dried Arr, 13-20 River Valley Garden Club
A – Katie Harner, Berrien Springs, MI
Flowers – Flowers – Rs Ch Min Silk/Dried Arr, 13-20
B – Jessica R Zeiger, Three Oaks, MI
Flowers – Plants – Champion Hanging Patio Plant Charles Lindt Trophy
A – Leah K Wojahn, Stevensville, MI
Flowers – Plants – Rs Champ Hanging Patio Plant
B – Matthew A Barbott, Stevensville, MI
Flowers – Plants – Champ Non-hang Patio Plant Larry/Marilyn Krieger Trophy
A – Emma G Fanslau, Bridgman, MI
Flowers – Plants – Res Ch Non-Hanging Patio Plant
B – Kelly L Vigansky, Stevensville, MI
Flowers – Plants – Champ Indoor Hanging Plants Barbott Farms/Greenhouse Trophy
A – Nathan M Necas, Three Oaks, MI
Flowers – Plants – Rs Champ Indoor Hanging Plants
B – Maya A Schuhknecht, Buchanan, MI
Flowers – Plants – Champion African Violet Marie Unruh Mem. Trophy
A – Ava C Starbuck, Berrien Springs, MI
Flowers – Plants – Rs Champ African Violet
B – Makayla R Freeman, Benton Harbor, MI
Flowers – Plants – Champ Houseplants & Planters Garden Gate Florist Trophy
A – Matthew A Barbott, Stevensville, MI
Flowers – Plants – Rs Champ Houseplants & Planter
B – Jeremy M Barbott, Stevensville, MI
Flowers – Plants – Champ Dish Gardens & Terrarium Paul Pantaleo Family Trophy
A – Peter A Amat, Niles, MI
Flowers – Plants – Rs Champ Dish Gardens/Terrarms
B – Maya A Schuhknecht, Buchanan, MI
Flowers – Plants – Champion Herbs – fresh Lee Rice Memorial Trophy
A – Kelsey L Griffith, Benton Harbor, MI
Flowers – Plants – Res Champion Herbs – fresh
B – Wilkin O Latham, Benton Harbor, MI
Flowers – Plants – Champion Herbs – dried Schuhknecht Family Trophy
A – Kaylee A Sprague, Stevensville, MI
Flowers – Plants – Res Champion Herbs – dried
B – Maya A Schuhknecht, Buchanan, MI
Flowers – Plants – Champion Sachet Larry & Sandy Barker Trophy
A – Maya A Schuhknecht, Buchanan, MI
Flowers – Plants – Res Champion Sachet
B – Lindsey L Lerke, Berrien Springs, MI
Flowers – Plants – Champion Potpourri Schuhknecht Family Trophy
A – Lindsey L Lerke, Berrien Springs, MI
Flowers – Plants – Res Champion Potpourri
B – Maya A Schuhknecht, Buchanan, MI
HORTICULTURE
Horticulture – Vegetables – Grand Champion Vegetable Exhib Lone pine farm trophy
A – Samantha K Pankratz, Stevensville, MI
Horticulture – Vegetables – Res Grand Champ Vegetable Exh Lone Pine Farm Trophy
B – Maggie Tidey, Berrien Center, MI
Horticulture – Vegetables – Gr Champ Commercial Garden Exh Ben Nye Memorial Trophy
A – Laura J Andres, Benton Harbor, MI
Horticulture – Vegetables – Res Gr Champ Comm Garden Exh Ben Nye Memorial Trophy
B – Carly A Andres, Benton Harbor, MI
Horticulture – Vegetables – Champion-10# Container-Tomatoe River Valley Garden Club
A – Laura J Andres, Benton Harbor, MI
Horticulture – Vegetables – Res Champion-10# Cont-Tomatoes
B – Ryan Tidey, Berrien Center, MI
Horticulture – Vegetables – Champion Pumpkin under 50# Shelton Farms Trophy
A – Leah K Wojahn, Stevensville, MI
Horticulture – Vegetables – Res Champ Pumpkin under #50
B – Kayla N Fleisher, Bridgman, MI
Horticulture – Vegetables – Champ Decorated Pumpkin, 5-10
A – Alec D Wojahn, Stevensville, MI
Horticulture – Vegetables – Res Ch Deco Pumpkin 5-10
B – Alex J Teed, Berrien Springs, MI
Horticulture – Vegetables – Champion Deco Pumpkin 11-14
A – Leah K Wojahn, Stevensville, MI
Horticulture – Vegetables – Res Ch Deco Pumpkin 11-14
B – Kyle J Wojahn, Stevensville, MI
Horticulture – Fruits & Nuts – Grand Champion Fruit Exhibit Eau Claire Fruit Exchange Trophy
A – Hazel A Lemon, Saint Joseph, MI
Horticulture – Fruits & Nuts – Res Grand Champ Fruit Exhibit Mammoth Fruit Farm Trophy
B – Alyson B Bixby, Berrien Springs, MI
Horticulture – Field Crop/Mkt.Stand Hort. Dis – Champion Bale of Hay or Straw Richard L. Rieth Mem. Trophy
A – Marissa A Freehling, Baroda, MI
Horticulture – Field Crop/Mkt.Stand Hort. Dis – Res. Champ. Bale of Hay/Straw
B – Brandon M Rath, Saint Joseph, MI
Horticulture – Field Crop/Mkt.Stand Hort. Dis – Champ Booth Display-ages 5-11 Rochefort Family Trophy
A – Philip M Timmreck, Stevensville, MI
Horticulture – Field Crop/Mkt.Stand Hort. Dis – ResChamp Booth Disp ages 5-11
B – Karen E Smith, Stevensville, MI
Horticulture – Field Crop/Mkt.Stand Hort. Dis – Champ Booth Display-ages 12-20 Andy/Todd Barbott Trophy
A – Faith N White, Niles, MI
Horticulture – Field Crop/Mkt.Stand Hort. Dis – ResChamp Booth Disp ages 12-20
B – Anna J Frazee, Watervliet, MI
Horticulture – Scarecrows – Scarecrows-Best of ages 5 – 10
A – Greydon L Dean, Berrien Center, MI
Horticulture – Scarecrows – Scarecrows-Best of ages 11-14
A – Joshua M Peppel, Eau Claire, MI
Horticulture – Scarecrows – Scarecrows-Best of ages 15-20
A – Haleigh M Kiser, Benton Harbor, MI
Horticulture – Scarecrows – Scarecrows – Most Authentic
A – Brandon J Haygood, Berrien Springs, MI
Horticulture – Scarecrows – Scarecrows – Most Creative
A – David A Nicely III, Three Oaks, MI
A – Tony J Sukys, Baroda, MI
Horticulture – Scarecrows – Scarecrows – Most Humorous
A – Katelyn R Glendening, Benton Harbor, MI
Horticulture – Scarecrows – Scarecrows – Scariest
A – Christopher A Prenkert, Niles, MI
Horticulture – Scarecrows – Best Movie Based Scarecrow
A – Amanda J Nitz, Baroda, MI
Horticulture – Scarecrows – BestFemaleCartoonScarecrow
A – Erica A Mitchell, Buchanan, MI
Horticulture – Scarecrows – BestStoryBookCharacter-Female
A – Olivia Frazee, Watervliet, MI
Horticulture – Scarecrows – Best Story Book Character-Male
A – Sarah Frazee, Watervliet, MI
Horticulture – Scarecrows – Best Fair Theme Scarecrow
A – Megan K Diedrich, Berrien Center, MI
Horticulture – Scarecrows – Grand Champion Scarecrow Carole Bronicki Trophy
A – Gavin S Carr, Niles, MI
Horticulture – Scarecrows – Res. Grand Champ Scarecrow Carol Merrill Trophy
A – Dale D Dean IV, Berrien Center, MI
Horticulture – Hort Contest/Veggie Creations – Champion dried gourds, ages 5-10
A – Tori E DeMeyer, Niles, MI
Horticulture – Hort Contest/Veggie Creations – Res Champdried gourds, ages 5-10
B – Taylor L Nitz, Bridgman, MI
B – Rachel E Scharnowske, Bridgman, MI
Horticulture – Hort Contest/Veggie Creations – ChampionDried gourds, ages 11-14
A – Karen E Smith, Stevensville, MI
Horticulture – Hort Contest/Veggie Creations – ResChampDried gourds, ages 11-14
B – Morgan N Gruss, Benton Harbor, MI
Horticulture – Hort Contest/Veggie Creations – Champ Dried gourds, ages 15-20 Friends for Berrien Springs Trophy
A – Hollyann J Brassington, Berrien Springs, MI
Horticulture – Hort Contest/Veggie Creations – ResChampDried gourds, ages 15-20
B – Matthew Carpenter, Eau Claire, MI
B – Alexis L Tober, Benton Harbor, MI
Horticulture – Hort Contest/Veggie Creations – Best Fair Themed Dried Gourd
A – Stacy A Dixon, Benton Harbor, MI
Horticulture – Hort Contest/Veggie Creations – Champ Veg.Creations, ages 5-10
A – Emilie J Kurtz, Eau Claire, MI
Horticulture – Hort Contest/Veggie Creations – ResChampVeg.Creations, ages 5-10
B – Alyssa G Benjamin, Niles, MI
Horticulture – Hort Contest/Veggie Creations – Champ Veg.Creations, ages11-14
A – Mollie S Kurtz, Eau Claire, MI
Horticulture – Hort Contest/Veggie Creations – ResChampVegCreations, ages 11-14
B – Fleisher N Amber, Buchanan, MI
Horticulture – Hort Contest/Veggie Creations – Champ Veg.Creations, ages15-20
A – Katie J Kurtz, Eau Claire, MI
Horticulture – Hort Contest/Veggie Creations – ResChampVegCreations, ages 15-20
B – Stephanie L Gumns, Stevensville, MI
Horticulture – Hort Contest/Veggie Creations – Horticulture Excellence Award Tim Schmuhl Mem. Trophy Award
A – Brandon M Rath, Saint Joseph, MI