Archived Story

Cass County Fair youth sheep show results

Published 9:10pm Wednesday, July 31, 2013

Champion showman — Jena Bradley, Flaming Youth, Cassopolis

Reserve champion showman — Maddie Yuhas, Legacy, Cassopolis

 

Senior showmanship

 

Cameron Hayden, Country Crew, Cassopolis, first

Sarah Wright, Neighborhood Gang, Cassopolis, second

Victoria Toney, Flaming Youth, Niles, third

Ashley Rogers, Country Trailblazers, Niles, fourth

Jeremiah Hartsell, Legacy, Cassopolis, fifth

Sara Lorenz, Flaming Youth, Vandalia, sixth

 

Intermediate showmanship

 

Nicholas Bradley, Flaming Youth, Edwardsburg, first

Jacob Bradley, Flaming Youth, Cassopolis, second

Cole Menck, Flaming Youth, Lawton, third

Michael Higley, Flaming Youth, Cassopolis, fourth

Rachelle Williams, Jones Rough Riders, Cassopolis, fifth

Daniel Deubner, Penn, Vandalia, sixth

 

Junior showmanship

 

Maddie Yuhas, Legacy, Cassopolis, first

Zackery Menck, Flaming Youth, Lawton, second

Jason Morgan, Legacy, Jones, third

Alyssa Wright, Legacy, Cassopolis, fourth

Samantha Daugherty, Kids-N-Kids, Marcellus, fifth

Danny Young Jr., Legacy, Cassopolis, sixth

 

Beginner showmanship

 

Jena Bradley, Flaming Youth, Cassopolis, first

Erin Morgan, Legacy, Jones, second

Bailey Asmus, Legacy, Vandalia, third

JoLeigh Small, Kids-N-Kids, Marcellus, fourth

Elizabeth Whitehead, Sleepy Hollow, Edwardsburg, fifth

Allison Daugherty, Kids-N-Kids, Marcellus, sixth

 

Champion wether-Suffolk — Jacob Bradley, Flaming Youth, Cassopolis

Reserve champion wether-Suffolk — Cameron Hayden, Country Crew, Cassopolis

Champion ewe-Suffolk — Jeremiah Hartsell, Legacy, Cassopolis

Reserve champion ewe-Suffolk — Samantha Pauley, 4-W 4-H, Dowagiac

Champion wether-Hampshire — Victoria Wright, Legacy, Cassopolis

Reserve champion wether-Hampshire — Jena Bradley, Flaming Youth, Cassopolis

Champion ewe-Hampshire — Bailey Asmus, Legacy, Vandalia

Reserve champion ewe-Hampshire — Nicholas Bradley, Flaming Youth, Edwardsburg

Champion wether-crossbred — Jeremiah Lee, Neighborhood Gang, Cassopolis

Reserve champion wether-crossbred — Jason Morgan, Legacy, Jones

Champion ewe-crossbred — Zackery Menck, Flaming Youth, Lawton

Reserve champion ewe-crossbred — Amanda Higley, Flaming Youth, Cassopolis

Champion wether-natural colored — Sara Lorenz, Flaming Youth, Vandalia

Reserve champion wether-natural colored — Ashley Pion, Flaming Youth, Cassopolis

Champion ewe-natural colored — Callie High, youth, Marcellus

Reserve champion ewe-natural colored — Rachel Robinson, 4-W 4-H, Dowagiac

Champion wether-any other breed — Victoria Toney, Flaming Youth, Niles

Reserve champion wether-any other breed — Madeline Yuhas, Legacy, Cassopolis

Champion ewe-any other breed — Hannah Beckwith, youth, Edwardsburg

Reserve champion ewe-any other breed — Kristen Miller, Mechanicsburg, Edwardsburg

Grand champion market lamb — Victoria Toney, Flaming Youth, Niles

Reserve grand champion market lamb — Victoria Wright, Legacy, Cassopolis

Champion rate of gain — Ethan Wagner, 4-W 4-H, Cassopolis

Reserve champion rate of gain — Aidan Ward, Legacy, Cassopolis

 

 

Editor's Picks