Niles freshman Elyse Zimmerman, left, breaks out of the blocks in the 100-meters Friday night at Edwardsburg. (Leader photo/SCOTT NOVAK)
Niles freshman Elyse Zimmerman, left, breaks out of the blocks in the 100-meters Friday night at Edwardsburg. (Leader photo/SCOTT NOVAK)

Archived Story

Niles finishes second at Edwardsburg Invitational

Published 2:06pm Monday, April 29, 2013

Led by freshman Elyse Zimmerman, the Niles girls track team finished sixth at the Edwardsburg Invitational Friday night.

Zimmerman won the 100-meters and was part of the Vikings’ winning 800- and 400-meter relay teams.

St. Joseph easily won the meet with 114 points. Lakeshore was second with 92 and Coldwater third with 66. The host Eddies finished fifth with 51.33 points and the Vikings sixth with 51 points.

Zimmerman ran a time of 12.71 to capture the 100-meters.

Zimmerman was joined by Ashley Love, Lashonda Greene and Maya Brookins for both events. Niles ran 1:51.11 in the 800-meters and 53.16 in the 400-meters.

Carly Cockrum provided Edwardsburg with both of its first place finishes. She won the long jump with a leap of 16-2 and won the 200-meters with a time of 27.42.
Lakeshore won the boys title with 126 points. St. Joseph was second with 110 and Coldwater third with 87.

Niles finished sixth with 40 points and Edwardsburg was eighth with 14.

The Vikings finished second in the 3,200 and 1,600 relays.

 

Edwardsburg Invitational

Girls results

Team scoring

St Joseph 114; Lakeshore 92; Coldwater 66; Paw Paw 55.33; Edwardsburg 51.33; Niles 51; Elkhart Christian 49; Plainwell 44.33.

POLE VAULT — 1. Elisa Herman, Lakeshore, 9-6; 2. Jordan Rose, St Joseph, 9-6; 3. Ellie Ohm, Coldwater, 9-0; 4. Hannah Meskill, St Joseph, 8-6; 5. Allison Clemens, Coldwater, 8-6; 6. rachel buck, Plainwell, 8-0.

SHOT PUT — 1. Haylee Harmon, Coldwater, 33-11.50; 2. Erica Kish, Coldwater, 33-8; 3. Maggie Watson, Elkhart Christian, 32-6.50; 4. Gabriella Andrews, Lakeshore, 32-2.50; 5. Emma Doud, Niles, 31-5.50; 6. Alyssa Buckles, Elkhart Christian, 30-4.50.

HIGH JUMP — 1. Gabriella Andrews, Lakeshore, 4-11; 2. Erika DePierre, Paw Paw, 4-10; 3. Seller, Plainwell, 4-10; 4. Jordan Rose, St Joseph, 4-8; 5. Hannah Meskill, St Joseph, 4-8; 6T. Doublestein, Plainwell, 4-4; T. Whitney Johnson, Paw Paw, 4-4; T. Kristen Miller, Edwardsburg, 4-4.

DISCUS — 1. Alex Miller, Lakeshore, 99-4.75; 2. Erica Kish, Coldwater, 96-7.50; 3. Gabriella Andrews, Lakeshore, 93-7.75; 4. Haylee Harmon, Coldwater, 90-10.50; 5. Morgan VanDenBerg, Paw Paw, 78-10; 6. KcKenna Phelps, Niles, 78-4.75.

LONG JUMP — 1. Carly Cockrum, Edwardsburg, 16-2; 2. Ashley Love, Niles, 16-0; 3. Erika DePierre, Paw Paw, 15-7.37; 4. Lashonda Green, Niles, 15-0.12; 5. Alex Hengy, Lakeshore, 14-9.37; 6. Lutz, Plainwell, 14-6.75.

3200 METER RELAY — 1. St Joseph (A), 10:11.04; 2. Paw Paw (A), 10:56.90; 3. Plainwell (A), 10:59.99; 4. Elkhart Christian (A), 11:10.42; 5. Edwardsburg (A), 11:25.69; 6. Lakeshore (A), 11:37.48.

100 METER DASH — 1. Elyse Zimmerman, Niles, 12.71; 2. Taylor Pennington, Elkhart Christian, 12.83; 3. Alex Miller, Lakeshore, 12.91; 4. Alex Hengy, Lakeshore, 13.00; 5. Dana Slabbekoor, St Joseph, 13.06; 6. Ashley Chase, Coldwater, 13.16.

100M HURDLES — 1. Elisa Herman, Lakeshore, 15.71; 2. Ellie Ohm, Coldwater, 17.14; 3. Jazz Williams, St Joseph, 17.78; 4. Hannah Meskill, St Joseph, 18.11; 5. Abby Smith, Niles, 18.23; 6. Carly Cockrum, Edwardsburg, 18.55.

800 METER RELAY — 1. Niles (A), 1:51.11; 2. St Joseph (A), 1:53.91; 3. Plainwell (A), 1:54.82; 4. Paw Paw (A), 1:55.36; 5. Edwardsburg (A), 1:57.04; 6. Coldwater (A), 2:04.13.

1600 METER RUN — 1. Kayla Casaletto, Elkhart Christian, 5:23.21; 2. Becca Schott, Coldwater, 5:27.90; 3. Rachel Bendewald, St Joseph, 5:31.24; 4. Aubrey Ritchey, Edwardsburg, 5:34.82; 5. Natalie Hepburn, St Joseph, 5:35.87; 6. Kayla DePierre, Paw Paw, 5:50.08.

400 METER RELAY — 1. Niles (A), 53.16; 2. Paw Paw (A), 53.99; 3. Lakeshore (A), 54.16; 4. Elkhart Christian (A), 54.58; 5. Plainwell (A), 54.87; 6. St Joseph (A), 55.88.

400 METER DASH — 1. Sam Mumper, St Joseph, 1:01.40; 2. Alex Miller, Lakeshore, 1:02.52; 3. Whitney Johnson, Paw Paw, 1:02.55; 4. cara minto, Plainwell, 1:03.46; 5. Summer Lennartz, St Joseph, 1:06.85; 6. Kristen Miller, Edwardsburg, 1:07.47.

300M LOW HURD — 1. Elisa Herman, Lakeshore, 51.03; 2. Olivia Hack, Edwardsburg, 51.13; 3. Buck, Plainwell, 53.81; 4. Hannah Meskill, St Joseph, 55.34; 5. Taylor Hepler, Edwardsburg, 56.68; 6. Allison Clemens, Coldwater, 57.48.

800 METER RUN — 1. Rachel Bendewald, St Joseph, 2:27.47; 2. Maddy Estowski, St Joseph, 2:32.41; 3. Aubrey Ritchey, Edwardsburg, 2:35.29; 4. Ellie Burck, Niles, 2:39.27; 5. Natalee Dally, Coldwater, 2:41.29; 6. Kayla Groteleuschen, Paw Paw, 2:42.03.

200 METER DASH — 1. Carly Cockrum, Edwardsburg, 27.42; 2. George, Plainwell, 27.45; 3. Taylor Pennington, Elkhart Christian, 27.58; 4. Lauren Capua, St Joseph, 27.96; 5. Alexcia Bennett, St Joseph, 28.42; 6. Olivia Hartline, Edwardsburg, 28.57.

3200 METER RUN — 1. Kayla Casaletto, Elkhart Christian, 11:34.20; 2. Becca Schott, Coldwater, 11:42.48; 3. Natalie Hepburn, St Joseph, 12:22.31; 4. Jennifer Dowsett, St Joseph, 12:50.98; 5. Betts, Plainwell, 13:25.48; 6. Ashley Boven, Paw Paw, 13:32.49.

1600 METER RELAY — 1. Paw Paw (A), 4:19.55; 2. St Joseph (A), 4:20.06; 3. Lakeshore (A), 4:22.62; 4. Edwardsburg (A), 4:30.91; 5. Plainwell (A), 4:32.17; 6. Elkhart Christian (A), 4:47.99.

 

Boys results

Team Scoring

Lakeshore 126; St Joseph 110; Coldwater 87; Plainwell 59; Paw Paw 51; Niles 40; Elkhart Christian 36; Edwardsburg 14.

POLE VAULT — 1. Jamin Arthur, St Joseph, 12-0; 2. Blaze Watson, Coldwater, 11-0; 3. Tommy Nagle, Coldwater, 11-0; 4. Cody Kelly, St Joseph, 10-6; 5. Jacob Geter, Plainwell, 10-6; 6. Andy Bartels, Lakeshore, 10-0.

SHOT PUT — 1. Tom Hook, Coldwater, 51-6.50; 2. Logan Targgart, Coldwater, 47-7.50; 3. Derek Scott, Niles, 47-1; 4. Balaj Buckner, Niles, 44-3; 5. Tyler White, Plainwell, 43-8.50; 6. Alex Rutherford, St Joseph, 42-5.50.

HIGH JUMP — 1. Damarcus Leak, Paw Paw, 6-0; 2. Graham Hubble, Plainwell, 5-10; 3. Christopher Smiy, St Joseph, 5-8; 4. Keith Brushwyler, Lakeshore, 5-6; 5. Jonathan Baird, Lakeshore, 5-4; 6. Gabrial Trujillo, Niles, 5-4.

DISCUS — 1. Alex Blematl, Lakeshore, 145-11; 2. Sebastion Avello, Lakeshore, 134-4; 3. Tom Hook, Coldwater, 122-7; 4. Logan Targgart, Coldwater, 117-9.50; 5. Armando Garcia, Paw Paw, 115-9; 6. Brennan MacDonald, Paw Paw, 114-1.

LONG JUMP — 1. Damarcus Leak, Paw Paw, 21-8.12; 2. Andy Bartels, Lakeshore, 20-5.75; 3. Mason Shinrock, St Joseph, 20-4.37; 4. Andrew Seawood, Lakeshore, 19-4.75; 5. Tommy Nagle, Coldwater, 18-8; 6. Drew Pursley, Paw Paw, 18-0.50.

3200 METER RELAY — 1. St Joseph (A), 8:31.89; 2. Niles (A), 8:44.17; 3. Lakeshore (A), 8:49.89; 4. Plainwell (A), 9:03.03; 5. Coldwater (A), 9:07.96; 6. Elkhart Christian (A), 9:21.99.

100 METER DASH — 1. Jacob Geter, Plainwell, 10.96; 2. Clark Borden, Coldwater, 11.03; 3. Chandler Walters, Elkhart Christian, 11.11; 4. Mason Shinrock, St Joseph, 11.12; 5. Ian Vandenberg, Paw Paw, 11.21; 6. Jared Kalka, Edwardsburg, 11.28.

110M HURDLES — 1. Andy Bartels, Lakeshore, 15.41; 2. Mitchell Nickolaas, Plainwell, 15.85; 3. Austin Siegel, Coldwater, 16.43; 4. Rex Siskaninetz, Paw Paw, 16.61; 5. Jude Allen, Elkhart Christian, 16.77; 6. Tyler Whitwam, Lakeshore, 17.56.

800 METER RELAY — 1. Lakeshore (A), 1:33.39; 2. St Joseph (A), 1:36.50; 3. Plainwell (A), 1:36.69; 4. Edwardsburg (A), 1:37.74 (Tyler Treat, Tyler Williamson, Skye Roy, Jared Kalka); 5. Niles (A), 1:38.58; 6. Coldwater (A), 1:39.15 (Spencer Burns, Tommy Nagle, Clark Borden, Clark Borden).

1600 METER RUN — 1. Joel Hartman, Elkhart Christian, 4:28.42; 2. Charlie Felton, St Joseph, 4:36.85; 3. David Berry, St Joseph, 4:49.79; 4. Jordan Florian, Lakeshore, 5:00.52; 5. Josh Norton, Coldwater, 5:04.30; 6. Andrew Vankirk, Edwardsburg, 5:05.97.

400 METER RELAY — 1. Lakeshore (A), 44.89; 2. Coldwater (A), 45.34 (Spencer Burns, Tommy Nagle, Clark Borden, ); 3. St Joseph (A), 45.69; 4. Paw Paw (A), 45.69; 5. Niles (A), 47.34; 6. Elkhart Christian (A), 47.58.

400 METER DASH — 1. Colby Clark, Lakeshore, 50.02; 2. Damarcus Leak, Paw Paw, 53.57; 3. Keith Brushwyler, Lakeshore, 54.31; 4. Alex Mason, Coldwater, 54.60; 5. Nick Knoll, Niles, 55.01; 6. Tanner Rydleski, St Joseph, 55.46.

300M INTERM. HURDLES — 1. Mitchell Nickolaas, Plainwell, 42.77; 2. Tyler Whitwam, Lakeshore, 43.33; 3. David Risner, Elkhart Christian, 44.70; 4. James Morris, St Joseph, 44.83; 5. Austin Siegel, Coldwater, 45.25; 6. Kyle Cochrane, Paw Paw, 45.87.

800 METER RUN — 1. Charlie Felton, St Joseph, 2:05.55; 2. Stephen Pfahler, St Joseph, 2:09.55; 3. Graham Hoppstock, Niles, 2:10.11; 4. Luke Kruggel, Lakeshore, 2:10.44; 5. Grayson Betts, Plainwell, 2:13.86; 6. Cameron Leist, Coldwater, 2:16.62.

200 METER DASH — 1. Tyler LaLonde, Lakeshore, 22.86; 2. Ian Vandenberg, Paw Paw, 23.09; 3. Clark Borden, Coldwater, 23.40; 4. Jared Kalka, Edwardsburg, 23.44; 5. Chandler Walters, Elkhart Christian, 23.80; 6. Jacob Geter, Plainwell, 24.30.

3200 METER RUN — 1. Joel Hartman, Elkhart Christian, 9:45.53; 2. Ryan Leahy, St Joseph, 9:50.17; 3. David Berry, St. Joseph, 10:03.71; 4. Josh Norton, Coldwater, 10:59.29; 5. Michael Higley, Edwardsburg, 11:01.19; 6. Stuart Coulston, Niles, 11:06.84.

1600 METER RELAY — 1. Lakeshore (A), 3:35.85; 2. Niles (A), 3:42.49; 3. Plainwell (A), 3:43.60; 4. St Joseph (A), 3:46.14; 5. Edwardsburg (A), 3:47.82 (Alan Lopez, Trent Baker, Sean Billisitz, Robby Cline); 6. Coldwater (A), 3:50.92 (Alex Mason, Cameron Leist, Austin Siegel, Clark Borden).

 

By using this website’s user-contribution features, including comments, photo galleries, or any other feature, you agree to abide by the terms of use. Please read this agreement in its entirety because it contains useful information that will help you better understand the rules and general "good manners" that are expected when contributing content to this website.

Editor's Picks