Buchanan's Brianna Dinneen won the 100, 200 and long jump at the New Buffalo Invitational Wednesday. (Leader photo/file)
Buchanan's Brianna Dinneen won the 100, 200 and long jump at the New Buffalo Invitational Wednesday. (Leader photo/file)

Archived Story

Anders leads Bobcats to New Buffalo title

Published 9:21am Thursday, April 25, 2013

NEW BUFFALO – Nathan Anders was a triple winner as the Brandywine boys track team captured the New Buffalo Invitational championship Wednesday night.

Anders won both the 110- and 300-meter hurdles and was a member of the Bobcats’ winning 1,600-meter relay. Anders ran 15.99 in the high hurdles and 42.38 in the intermediate hurdles.

Anders, Alex Ulrickson, Andrew Duckett and Michael Shelton posted a time of 3:43.56 in winning the 1,600 relay.

Also earning first place finishes were Michael Robbins in the 800-meters (2:10.36) and Evan Hartman in the discus (152-4).

Brandywine scored 168 points to easily outdistance runner-up Eau Claire, which finished with 117. Bridgman was third (93.5) and Buchanan fourth (67.5). Cassopolis finished seventh (41).

Buchanan’s Brianna Dinneen was the star of the girls’ meet, which was won by host New Buffalo.

She captured the 100- and 200-meters as well as the long jump.

Dinneen ran 12.75 in the 100, 26.37 in the 200 and leaped 15-3 in the long jump.

Cassopolis grabbed a pair of first place finishes in the 800- and 400-meter relays.

The 800-meter team consists of Breanna Coleman, Nakiela Sinclair, Kortenei Suggs and Sheridan Curry and ran a time of 1:58.42. The 400-meter team was made up of Janye Butts, Suggs, Coleman and Curry and ran a 55.88.

New Buffalo won the meet with 115 points. Cassopolis was fifth and Brandywine tied for 10th.

 

New Buffalo Invitational

Boys results

Brandwywine 168, Eau Claire 117, Bridgman 93.5, Buchanan 67.5, Lake Michigan Catholic 52, LaLumiere 51, Cassopolis 41, New Buffalo 27, River Valley 21, Grace Christian 14, Countryside Academy 4

 

Individual results

3,200 relay: Eau Claire 8:59.93; 110 hurdles: Nathan Anders (BW) 15.99; 100: Evan Brown (C) 11.80; 800 relay: Eau Claire 1:37.66; 1,600: Kamren English (NB) 4:43.55; 400 relay: Lake Michigan Catholic 47.31; 400: Jack Hardman, (LMC) 52.45; 300 hurdles: Nathan Anders (BW) 42.38; 800: Michael Robbins (BW) 2:10.36; 200: Jack Hardman (LMC) 24.21; 3200: Cameron Bredice (BR) 10:24.65; 1,600 relay: Brandywine (Nathan Anders, Alex Ulrickson, Andrew Duckett, Michael Shelton) 3:43.56; high jump: Ade Aruna, (LaLu) 5-10; pole vault: Dylan Williamson (BU) 10-4; Long jump Deandre Ballard (C) 20-2; discus: Evan Hartman (BW) 152-4; shot put: Ade Aruna (LaLu) 42-4

 

Girls results

New Buffalo 115, Lake Michigan Catholic 94.5; Eau Claire 88, LaLumiere 69, Cassopolis 60.5, River Valley 47, Grace Christian 47, Buchanan 36, Bridgman 32, Countryside Academy 11, Brandywine 11

 

Individual results

3,200 relay: Lake Michigan Catholic 11:36.46; 100 hurdles: Johanna Guenert (LaLu) 19.13; 100: Brianna Dinneen (BU) 12.75; 800 relay: Cassopolis (Breanna Coleman, Nakiela Sinclair, Kortenei Suggs, Sheridan Curry) 1:58.42; 1,600: Jaclyn Barta (LMC) 6:12.69; 400 relay: Cassopolis (Janye Butts, Kortenei Suggs, Breanna Coleman, Sheridan Curry) 55.88; 400: Taylor Krugh (EC) 1:07.98; 300 hurdles: Breanna Workman (NB) 53.87; 800: Ylana Padgett (NB) 2:46.29; 200: Brianna Dinneen (BU) 26.37; 3,200: Christine Nuter (LMC) 13:58.57; 1,600 relay: Lake Michigan Catholic 4:46.69; high jump: Johanna Guentert (LaLu) 4-6; long jump: Brianna Dinneen (BU) 15-3; discus: Jade Madison (NB) 105-9; shot put: Jade Madison (NB) 36-6

By using this website’s user-contribution features, including comments, photo galleries, or any other feature, you agree to abide by the terms of use. Please read this agreement in its entirety because it contains useful information that will help you better understand the rules and general "good manners" that are expected when contributing content to this website.

Editor's Picks