Archived Story

Brandywine boys sweep Bees, Mustangs

Published 2:17pm Tuesday, April 23, 2013

The Brandywine track team defeated both Bridgman and River Valley Monday.

The Bobcats defeated the Bees 98-39 and the Mustangs 121.5-15.5.

Multiple winners in individual events for the Bobcats were Nathan Anders (110, 300 hurdles), Courtlan Gordon (100, 200) and Evan Hartman (shot, discus).

Brandywine swept the 3,200-, 800-, 400- and 1,600-meter relays.

The Brandywine girls team was swept by Bridgman and River Valley.

Emily Pedzinski  was the lone winner for the Bobcat girls as she captured the high jump.

 

Boys results

Bridgman…39

Brandywine…98

River Valley…15.5

Brandywine 121.5

 

Individual results

Boys 4×800 Meter Relay Finals

1, Brandywine ‘A’ (Mattiford, Collin, Schmidt, Zach, Danner, Tyler, Robbins, Michael ), 9:20.30.

Boys 110 Meter Hurdles

1, Anders, Nathan, Brandywine, 16.10. 2, Duckett, Andrew, Brandywine, 16.50.

3, Schau, Brenten, Brandywine, 17.80.

Boys 100 Meter Dash

1, Gordon, Courtlan, Brandywine, 11.50. 2, Ragosta, Jimmy, Three Oaks R,

12.20. 3, Brackett, Cody, Brandywine, 12.30. 3, Tym, Ryon, Bridgman, 12.30.

Boys 4×200 Meter Relay

1, Brandywine ‘A’ (Brackett, Cody, Kline, Matt, Shelton, Mike, Gordon,

Courtlan), 1:36.00.

Boys 1600 Meter Run

1, Bredice, Cameron, Bridgman, 4:50.20. 2, Robbins, Michael, Brandywine,

4:55.80. 3, Danner, Tyler, Brandywine, 4:56.80.

Boys 4×100 Meter Relay

1, Brandywine ‘A’ (Brackett, Cody , Kline, Matt , Shelton, Mike , Duckett,

Andrew ), 46.90.

Boys 400 Meter Run

1, Shelton, Mike, Brandywine, 55.20. 2, Jones, Mike, Bridgman, 56.70. 3,

Kline, Matt, Brandywine, 57.90.

Boys 300 Meter Hurdles

1, Anders, Nathan, Brandywine, 43.20. 2, Schau, Brenten, Brandywine, 46.60. 3,

Chang, Jason, Bridgman, 47.00.

Boys 800 Meter Run

1, Robbins, Michael, Brandywine, 2:11.70. 2, Enders, Brandon, Bridgman,

2:14.00. 3, Bredice, Cameron, Bridgman, 2:16.10.

Boys 200 Meter Dash

1, Gordon, Courtlan, Brandywine, 23.10. 2, Tym, Ryon, Bridgman, 24.30. 3,

Duckett, Andrew, Brandywine, 24.40.

Boys 3200 Meter Run

1, Bredice, Cameron, Bridgman, 10:55.40. 2, Hanke, Elliot, Bridgman, 11:23.30.

3, Danner, Tyler, Brandywine, 11:27.80.

Boys 4×400 Meter Relay

1, Brandywine ‘A’ (Anders, Nathan , Duckett, Andrew , Shelton, Mike , Gordon,

Courtlan ), 3:42.00.

Boys High Jump

1, Doepker, Kyle, Three Oaks R, 6-03. 2, Mojsienko, Cooper, Bridgman, 5-10. 3,

Enders, Brandon, Bridgman, 5-03.

Boys Pole Vault

1, Shriver, Brandon, Brandywine, 9-00. 2, Lewark, Mike, Brandywine, 8-06. 3,

Ward, Marty, Brandywine, 8-00.

Boys Long Jump

1, Lerner, Blake, Brandywine, 18-08.25. 2, Anders, Nathan, Brandywine, 18-07.

3, Lewark, Mike, Brandywine, 16-01.25.

Boys Discus Throw

1, Hartman, Evan, Brandywine, 156-09. 2, Alden, Jonathan, Three Oaks R,

105-10. 3, Flores, Remy, Three Oaks R, 105-03.

Boys Shot Put

1, Hartman, Evan, Brandywine, 44-04.50. 2, Jones, Trevor, Brandywine, 36-04.

3, Jones, Sam, Bridgman, 35-07.

 

Girls results

Bridgman…74

Brandywine…36

River Valley…89.5

Brandywine…26.5

 

Individual results

Girls 4×800 Meter Relay Finals

1, Three Oaks River Valley ‘A’ (Ehlert, Jasmine , Hammons, Dana , Henrichsen,

Hannah , Franco, Monica ), 12:38.50.

Girls 100 Meter Hurdles

1, Lubarski, Marissa, Three Oaks R, 21.70. 2, Bush, Emilie, Brandywine, 22.10.

Girls 100 Meter Dash

1, Napper-Myers, Alexis, Bridgman, 14.70. 2, Ales, Madisyn, Bridgman, 15.50.

3, Strieter, Pearl, Three Oaks R, 15.60.

Girls 4×200 Meter Relay

1, Bridgman ‘A’ (Kading, Brandi , O’Brien, Brooklyn , Reeves, Amanda ,

Napper-Myers, Alexis ), 2:11.70.

Girls 1600 Meter Run

1, Henrichsen, Hannah, Three Oaks R, 6:48.20. 2, Ehlert, Jasmine, Three Oaks

R, 6:54.80. 3, Graves, Allison, Bridgman, 7:11.60.

Girls 4×100 Meter Relay

1, Bridgman ‘A’ (Kading, Brandi , O’Brien, Brooklyn , Reeves, Amanda ,

Napper-Myers, Alexis ), 59.90.

Girls 400 Meter Run

1, Franco, Monica, Three Oaks R, 1:13.60. 2, Ales, Madisyn, Bridgman, 1:16.50.

3, Schmaltz, Andrea, Bridgman, 1:16.60.

Girls 300 Meter Hurdles

1, Lubarski, Marissa, Three Oaks R, 1:04.10.

Girls 800 Meter Run

1, Hammons, Dana, Three Oaks R, 3:21.10. 2, Zacharski, Allison, Brandywine,

3:23.20. 3, Vazquez, Jessica, Bridgman, 3:30.60.

Girls 200 Meter Dash

1, Kading, Brandi, Bridgman, 30.00. 2, Napper-Myers, Alexis, Bridgman, 31.50.

3, Ales, Madisyn, Bridgman, 32.70.

Girls 3200 Meter Run

1, Graves, Allison, Bridgman, 15:33.10. 2, Ehlert, Jasmine, Three Oaks R,

17:05.10. 3, Zacharski, Allison, Brandywine, 17:19.80.

Girls 4×400 Meter Relay

1, Three Oaks River Valley ‘A’ (Franco, Monica , Henrichsen, Hannah , Lockman,

Allison , Hammons, Dana ), 5:09.50.

Girls High Jump

1, Pedzinski, Emily, Brandywine, 4-04. 2, Derkacy, Mercedes, Three Oaks R,

4-00.

Girls Long Jump

1, Strieter, Pearl, Three Oaks R, 12-07.50. 2, Hammons, Dana, Three Oaks R,

12-06. 3, Reeves, Amanda, Bridgman, 11-04.

Girls Discus Throw

1, Janowski, Paige, Three Oaks R, 78-09.50. 2, Covyeou, Karli, Brandywine,

70-01. 3, Grabe, Alexis, Three Oaks R, 69-11.

Girls Shot Put

1, Grabe, Alexis, Three Oaks R, 26-03. 2, Lohraff, Julia, Three Oaks R, 22-07.

3, Covyeou, Karli, Brandywine, 22-03.50.

 

By using this website’s user-contribution features, including comments, photo galleries, or any other feature, you agree to abide by the terms of use. Please read this agreement in its entirety because it contains useful information that will help you better understand the rules and general "good manners" that are expected when contributing content to this website.

Editor's Picks