Archived Story

Cass County Fair results — goat show

Published 12:13am Wednesday, August 15, 2012

Youth Goat Show Results

Senior Showmanship
1 Halli Jones, Friendly Folks, Dowagiac
2 Katherine Pielemeier, Neighborhood Gang, Dowagiac
3 Carly Polomcak, Friendly Folks, Cassopolis
4 Allyson Wild, M-40 Hustlers, Dowagiac
5 Whitney Ellis, Mechnicsburg, Edwardsburg
6 Nicholas Suckle, Country Trailblazers, Niles

Intermediate Showmanship
1 Jacob Davis, 4 Kids 4-H Caprine, Dowagiac
2 Mary Wright, Neighborhood Gang, Cassopolis
3 Taylor Bradley, Flaming Youth, Edwardsburg
4 Benjami Evans, Mechanicsburg, Niles
5 Allison Suckle, Country Trailblazers, Niles
6 Elizabeth Stockwell, North Red Hill, Dowagiac

Junior Showmanship
1 Emily Luthringer, 4 Kids 4-H Caprine, Dowagiac
2 Natalie Davis, 4 Kids 4-H Caprine, Dowagiac
3 Taylor Bradley, Flaming Youth, Edwardsburg
4 Benjamin Evans, Mechanicsburg, Niles
5 Allison Suckle, Country Trailblazers, Niles
6 Elizabeth Stockwell, North Red Hill, Dowagiac

Beginner Showmanship
1 Brianna Stockwell, Flaming Youth, Dowagiac
2 Drayke Randall, 4 Kids 4-H Caprine, Edwardsburg
3 Jena Bradley, Flaming Youth, Casopolis
4 Kyle Turrell, Mechanicsburg, Niles
5 Ryan Wheat, Sleepy Hollow, Three Rivers
6 Micah Samys, Youth, Niles

Champion Showman
Halli Jones, Friendly Folks, Dowagiac

Reserve Champion Showman
Katherine Pielemeier, Neighborhood Gang, Dowagiac

Champion Jr. Doe-Dairy Breed
Halli Jones, Friendly Folks, Dowagiac

Reserve Champion Jr. Doe-Dairy Breed
Emily Waldschmidt, Penn, Cassopolis

Champion Sr. Doe-Dairy Breed
Halli Jones, Friendly Folks, Dowagiac

Reserve Champion Sr. Doe-Dairy Breed
Halli Jones, Friendly Folks, Dowagiac

Grand Champion Doe-Dairy Breed
Halli Jones, Friendly Folks, Dowagiac

Reserve Grand Champion
Halli Jones, Friendly Folks, Dowagiac

Champion Jr. Doe-Non-Dairy Breed
Jacob Davis, 4 Kids 4-H Caprine, Dowagiac

Reserve Champion Jr. Doe-Non-Dairy Breed
Brianna Stockwell, Flaming Youth, Dowagiac

Champion Sr. Doe-Non-Dairy Breed
Jacob Davis, 4 Kids 4-H Caprine, Dowagiac

Reserve Champion Sr. Doe-Non-Dairy Breed
Emily Luthringer, 4 Kids 4-H Caprine, Dowagiac

Grand Champion Doe-Non-Dairy Breed
Jacob Davis, 4 Kids 4-H Caprine, Dowagiac

Reserve Grand Champion Doe-Non-Dairy Breed
Brianna Stockwell, Flaming Youth, Dowagiac

Best Doe in Show Overall
Jacob Davis, 4 Kids 4-H Caprine, Dowagiac

Market Goats-Dairy Breeds

Champion Lightweight
Nathan Vietz, Jones Rough Riders, Lawton

Reserve Champion Lightweight
Jacob Schneider, Country Trailblazers, Niles

Champion Mediumweight
Nicholas Suckle, Country Trailblazers, Niles

Reserve Champion Mediumweight
McKenna Curcio, Country Trailblazers, Troy

Champion Heavyweight
Allyson Wild, M-40 Hustlers, Dowagiac

Reserve Champion Heavyweight
McKenna Rogers, Kids-N-Kids, Marcellus

Grand Champion Market Goat-Dairy Breed
Allyson Wild, M-40 Hustlers, Dowagiac

Reserve Grand Champion Market Goat-Dairy Breed
Nicholas Suckle, Country Trailblazers, Niles

Market Goats-Non-Dairy Breeds

Champion Lightweight
Mary Wright, Neighborhood Gang, Cassopolis

Reserve Champion Lightweight
Megan Schuur, Kids-N-Kids, Marcellus

Champion Mediumweight
Sarah Wright, Neighborhood Gang, Cassopolis

Reserve Champion Mediumweight
Jacob Davis, 4 Kids 4-H Caprine, Dowagiac

Champion Heavyweight
Zachary Menck, Flaming Youth, Lawton

Reserve Champion Heavyweight
Jacob Bradley, Flaming Youth, Cassopolis

Grand Champion Market Goat-Non-Dairy Breeds
Sarah Wright, Neighborhood Gang, Cassopolis

Reserve Grand Champion Market Goat- Non-Dairy Breeds
Zachary Menck, Flaming Youth, Lawton

Editor's Picks