Brandywine’s AJ Srmek was a member of two winning relays as well as winning the 400-meters and the high jump Monday. (Daily Star Photo/File)

Archived Story

Srmek wins four events

Published 10:39pm Monday, April 23, 2012

Brandywine split its Lakeland Conference track meet with visiting Berrien Springs Monday.

The Bobcat boys team defeated the Shamrocks 73-64. Berrien Springs won the girls meet 111-23.

AJ Srmek won four events for Brandywine. He captured the 400-meters with a time of 54.27 and the high jump with a height of 5-10. He was also a member of the winning 3,200- and 1,600-meter relay teams.

Srmek, Collin Mattiford, Tyler Daner and Mike Shelton ran a time of 10:16.46 in the 3,200-meters, while Srmek, Nathan Anders, Shelton and Courtlan Gordon ran a time of 3:52.72 in the 1,600-meters.

The Bobcats had just two winners in the girls meet.

Allison Zacharski captured the 3,200-meters with a time of 17:02.54. Karli Covyeou won the discus with a toss of 73-8.

Lakeland Conference track

At Brandywine

Girls results

Berrien Springs…111

Brandywine…23

3200 relay: 1. Berrien Springs 13:50.43; 100 hurdles: 1. Paige Anderson (BS) 16.19; 100; 1. Shaniece Terrell (BS) 14.01; 800 relay: 1. Berrien Springs 1:57.73; 1600: 1. Abigal Sheline (BS) 7:50.89; 400 relay: 1. Berrien Springs 55.25; 400: 1. Kahliah Harry (BS) 1:12.02; 300 hurdles: 1. Caprice Mottley (BS) 54.87; 800: 1. Abigal Sheline (BS) 3:14.20; 200: Alexis Sorca (BS) 29.03; 3200: 1. Allison Zacharski (BW) 17:02.54; 1600 relay: 1. Berrien Springs 5:17.87; High jump: 1. Holly Toliver (BS) 4-8; Pole vault: 1. Courtney Knuth (BS) 7-1; Long jump: 1. Paige Anderson 15-6.24; Discus: 1. Karli Covyeou (BW) 73-8; Shot put: 1. Emily Hager (BS) 30-0

Boys results

Berrien Springs…64

Brandywine….73

3200 relay: 1. Brandywine (Colin Mattiford, Tyler Daner, Mike Shelton, AJ Srmek) 10:16.46; 110 hurdles: 1. Carter Emerson (BS) 17.02; 100: Courtlan Gordon (BW) 12.13; 800 relay: 1. Berrien Springs 1:42.21; 1600: 1. Steve Foster (BS) 5:05.23; 400 relay: 1. Berrien Springs 48.39; 400: 1. AJ Srmek (BW) 54.27; 300 hurdles: 1. Nathan Anders (BW) 44.96; 800: 1. Demetrius Washington (BS) 2:16.15; 200: 1. Courtlan Gordon (BW) 23.96; 3200: 1. Tyler Daner (BW) 11:49.16; 1600 relay: 1. Brandywine (Nathan Anders, Mike Shelton, Courtlan Gordon, AJ Srmek) 3:52.72; High jump: 1. AJ Srmek (BW) 5-10; Pole vault: 1. Chris Evans (BS) 11-6; Long Jump: 1. Blake Lerner (BW) 18-6.5; Discus: 1. Evan Hartman (BW) 142-0; Shot put: 1. Jonathan Williams (BS) 43-8.5

By using this website’s user-contribution features, including comments, photo galleries, or any other feature, you agree to abide by the terms of use. Please read this agreement in its entirety because it contains useful information that will help you better understand the rules and general "good manners" that are expected when contributing content to this website.

Editor's Picks