Archived Story

Niles runners place in top 10 at St. Joseph Invitational

Published 9:19am Thursday, September 3, 2009

ST. JOSEPH – The Niles girls’ cross country team finished 10th at the St. Joseph Invitational on Wednesday at Riverview Park.

The Vikings’ were 16th in the boys’ race.

Madie Rodts of Niles finished fifth overall in the junior-senior race with a time of 19:46.
Alex Hambaugh was 27th with a time of 23:19.

In the freshmen-sophomore race, Anne Tyler was 14th with a 22:28 and Bridgett Carpenter 22nd with a 24:04.

Mark Calhoun placed fourth in the junior-senior race with a time of 16:45, while Anthony Horvath was 25th with a clocking of 18:42.

In the freshmen-sophomore race, Sam VandenHeede finished fifth with a time of 18:03.

St. Joseph Invitational
At Riverview Park
Boys’ team scores
Vicksburg 13, St. Joseph 29, Otsego 39, East Kentwood 42, Mattawan 44, Portage Northern 58, Sturgis 58, Portage Central 59, Loy Norrix 65, Grand Rapids South Christian 68, Hackett Catholic Central 70, Lakeshore 102, Battle Creek Lakeview 106, Edwardsburg 110, Dowagiac 111, Niles 1029, Kalamazoo Christian 1060, Benton Harbor 1068

Individual results
9-10 race Top 10
1. Thomas Meeker  (Ma) 10 17:16, 2. 609 Danny Hughes (V) 10 17:21, 3. Connor Manion (EK) 17:50, 4. Sam Vandenheede (N) 10 18:03, 5. Bryan Harvey (O) 18:13, 6. John Stokes (V) 18:21, 7. Joseph Beemer (SJ) 18:24, 8. Max Mizikar (PN)18:27, 9. Joey Fici (V) 18:27, 10. Kevin Bechtel (LN) 18:28

11-12 race Top 10
1. Mark Beams (V) 16:07, 2. Alex Standiford (M) 16:25, 3. Sam Felton (SJ) 16:26, 4. Mark Calhoun (N) 16:45, 5. Ryan Bowman (V) 16:48, 6. Joe Billian (LN) 16:58, 7. Collin Ludwig (SJ) 16:58, 8. Zach Warner (PC) 17:01, 9. Kam Mills (S) 17:01, 10. Isaac Cox (EK) 17:08

Girls’ team scores
Otsego 26, East Kentwood 30, Sturgis 31, Battle Creek Lakeview 40, Mattawan 51, Portage Northern 57, St. Joseph 57, Lakeshore 68, Loy Norrix 68, Niles 71, Grand Rapids South Christian 77, Portage Central 77, Vicksburg 90, Hackett Catholic Central 95, Kalamazoo Christian 106, Edwardsburg 115, Dowagiac 138, Benton Harbor 1067

Individual results
9-10 race Top 10
1. Kayla David (O) 20:31, 2. Lindsay MacMillan (M) 20:39, 3. Kelsey Keyser (S) 20:50, 4. Paige Koshar (O) 21:10, 5. Sydney Shewmaker (L) 21:10, 6. Rachael Bendewald (SJ) 21:19, 7. Danielle Melgar (PN) 21:21, 8. Jessie Glessner (O) 21:48, 9. Casey Westveer (EK) 21:58, 10. Emma Bykerk (GRSC) 21:59

11-12 race Top 10
1. Alissa Williams (EK) 19:11, 2. Taylor Smith (O) 19:16, 3. Krista Parks (EK) 19:24, 4. Ann Marie Arseneau (S) 19:43, 5. Madie Rodts (N) 19:46, 6. Elly Hinkle (M) 19:52, 7. Leah Shepherd (EK) 20:08, 8. Julia Slesinski (PC) 20:13, 9. Alex Keyser (S) 20:16, 10. Courtney Volstromer (BCL) 20:48

By using this website’s user-contribution features, including comments, photo galleries, or any other feature, you agree to abide by the terms of use. Please read this agreement in its entirety because it contains useful information that will help you better understand the rules and general "good manners" that are expected when contributing content to this website.

Editor's Picks