Presidents

Archived Story

Josh Wooden wins swine showmanship

Published 3:39pm Wednesday, August 5, 2009

CASSOPOLIS – Joshua Wooden of Penn 4-H, Cassopolis, won champion swine showmanship and exhibited the grand champion market hog at the 158th Cass County Fair Monday and Tuesday. Josh is the son of Dennis and Della Wooden.

Senior showmanship
Joshua Wooden, Cassopolis, Penn, first.
Branna Wyant, Cassopolis, youth, second.
Brooke Ruggles, Three Rivers, Kids-N-Kids, third.
Molly Vite, Cassopolis, youth, fourth.
Brianna Fitzsimons, Vandalia, Penn, fifth.
Kayla Green, Vandalia, Penn, sixth.

Intermediate showmanship
Rick Hayden, Cassopolis, JOY, first.
Ashley Rogers, Niles, Country Trailblazers and Drafted!, second.
Jessica Waldschmidt, Cassopolis, JOY, third.
Jeremiah Hartsell, Cassopolis, Penn, fourth.
Rachel Gleason, Niles, Country Trailblazers, fifth.
Victoria Toney, Niles, Flaming Youth, sixth.

Junior showmanship
Cameron Hayden, Cassopolis, JOY, first.
Courtney Hartline, Marcellus, Penn, second.
Cody Tone, Cassopolis, youth, third.
Madeline Ruff, Dowagiac, JOY, fourth.
Taylor Bradley, White Pigeon, Flaming Youth, fifth.
Christina Preston, Dowagiac, M-40 Hustlers, sixth.

Beginning showmanship
Nicholas Bradley, White Pigeon, Flaming Youth, first.
Austin Green, Cassopolis, Penn, second.
Wyatt Collins, Dowagiac, 4-W 4-H, third.
Madison Pauley, Dowagiac, 4-W 4-H, fourth.
Monica Ward, Cassopolis, Penn, fifth.
Eli Robinson, Dowagiac, Penn, sixth.
Champion swine showmanship – Joshua Wooden, Cassopolis, Penn.
Reserve champion swine showmanship – Rick Hayden, Cassopolis, JOY.

Market hog
Champion lightweight barrow – Meagan Ruff, Dowagiac, JOY.
Reserve champion lightweight barrow – Nicole Green, Cassopolis, JOY.
Champion mediumlightweight barrow – Joshua Wooden, Cassopolis, Penn.
Reserve champion mediumlightweight barrow – Derek Green, Edwardsburg, Penn.
Champion mediumweight barrow – Molly Vite, Cassopolis, youth.
Reserve champion mediumweight barrow – Joseph Badner, Cassopolis, youth.
Champion mediumheavyweight barrow – Marcus Ruff, Dowagiac, JOY.
Reserve champion mediumheavyweight barrow – Maggie Gleason, Dowagiac, Country Trailblazers.
Champion heavyweight barrow – Branna Wyant, Cassopolis, youth.
Reserve champion heavyweight barrow – Caitlyn Hartline, Cassopolis, Penn.
Champion market hog barrow – Joshua Wooden, Cassopolis, Penn.
Reserve champion market hog barrow – Branna Wyant, Cassopolis, youth.
Champion lightweight gilt – Jeremiah Hartsell, Cassopolis, Penn.
Reserve champion lightweight gilt – Collin Tone, Cassopolis, youth.
Champion mediumlightweight gilt – Marcus File, Vandalia, Penn.
Reserve champion mediumlightweight gilt – Brooke Ruggles, Three Rivers, Kids-N-Kids.
Champion mediumweight gilt – Caitlon Pauley, Dowagiac, 4-W 4-H.
Reserve champion mediumweight gilt – Dylan Armstrong, Cassopolis 4-W 4-H.
Champion mediumheavyweight gilt – Joshua Wooden, Cassopolis, Penn.
Reserve champion mediumheavyweight gilt – Kayla Green, Vandalia, Penn.
Champion heavyweight gilt – Victoria Wright, Cassopolis, Penn.
Reserve champion heavyweight gilt – Courtney Hartline, Marcellus, Penn.
Champion gilt – Joshua Wooden, Cassopolis, Penn.
Reserve champion gilt – Jeremiah Hartsell, Cassopolis, Penn.
Grand champion market hog – Joshua Wooden, Cassopolis, Penn.
Reserve grand champion market hog – Branna Wyant, Cassopolis, youth.

By using this website’s user-contribution features, including comments, photo galleries, or any other feature, you agree to abide by the terms of use. Please read this agreement in its entirety because it contains useful information that will help you better understand the rules and general "good manners" that are expected when contributing content to this website.

Editor's Picks